Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?
25 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 333 kez okundu.

Bebeklerde ishale ne iyi gelir? Çocuklarda ishal olayı dışkılama olayının normalden fazla ve sulu bir kıvamın olma durumudur. Ama sadece anne sütü ile beslenen ve sağlıklı olan bebeklerin dışkı sayısı 5-6 defa olunabileceği unutulmamalı. İshal olayı; özellikle mide ve bağırsak sisteminin bakteri, virüs, ya da parazitlerle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu tür enfeksiyonların çoğu çocukların tükettikleri enjekte yiyecek ve içeceklerin çok fazla tüketilmesi sonucu oluşur. Çocuklarda ishal belirtileri kusma, ateş ve karın ağrısı şeklinde görülür. İshalin çok nadiren de olsa enfeksiyona bağlı olmayan sebepleri de vardır.

Çocuklarda su kaybını önlemek ya da en aza indirmek için 6 aydan büyük olan bebekler de tuzlu su ya da şerbet vermeyin. Bunların yerine eczaneden temin edeceğiniz ve aynı ihtiyacı karşılayan GE-ORAL alıp bunu tüketmesini sağlayın.

İshal zamanlarında beslenmeye daha fazla özen gösterin. Bebekler bu dönemlerde daha fazla gıda kaybedeceği için özellikle sıvı gıda tüketimine özen gösterin. Çok fazla su kaybedeceği için kaybettiğini tekrardan kazandırmak için anne sütü verilmelidir. Anne sütünü emmeyi bırakan bebeklere suyu kaynatılıp verilmelidir. İshal olayı sudan kaynaklı olabilir. Bebeğinizin geceleri rahat etmesi için altının sık sık değiştirilmesi gerekir. Ayrıca koruyucu krem kullanmak gereklidir. 6 aydan büyük bebeklerde şeftali, patates, muz, pirinç yiyecekleri verilmeli. Öğünlerde kesinlikle azaltma yapılmamalı bunun yanı sıra şeker ve yağ azaltılmalı. Emziren anne sık sık emzirmeli ve az süt verilmeli. Eğer çocuğunuza ya da bebeğiniz inek sütü tüketiyorsa bir süre süt verilmemeli.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

bebekler-ishal

Özellikle ishal olan bebeklerde sıvı tüketimine özen gösterin. Sıvı gıdalar; meyve suyu, anne sütü ya da su olmalı. Eğer bu içecekleri tüketirken kusarsa içeceklerin az az ve sık sık verilmesi daha uygun olur. İçeceklerin verilmesinin yanında katı gıda tüketimine dikkat edin.

Haşlanmış patates verilmesi çok uygun bir yiyecek olur. Bebeğinize yoğurt vererek ishalin önüne geçebilirsiniz. Havuç, katkı maddesi içermeyen makarna da ishalin engellenmesi için gayet uygun gıdalardır.

Zencefil, tarçın, arpa, ahududu, bademyağı bebeklerde ishale iyi gelen bitkiler arasındadır. 2 çorba kaşığı tuz ile 5 su bardağı dolusu suyu karıştırın. Eğer çocuğunuz 2 yaşından büyük ise ishal olduğu zaman ve ya kusma oluyorsa hazırladığınız bu sıvıdan bir bardak içirin.

Bebeklerde ishale ne iyi gelir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git