Bebeklerde Göz Sulanması Neden Olur ?

Bebeklerde Göz Sulanması Neden Olur ?
8 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 707 kez okundu.

Dünyadaki her şeyden daha çok sevdiğiniz evlatlarınızın, sizin için ne kadar kıymetli olduğunun ve onların sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyüdüğünü görmeyi ne kadar istediğinizin farkındayım. Ancak bazen her şey sizin istediğiniz gibi gitmeyebilir. Gözünüzden sakındığınız yavrunuzun sağlık problemleri olabilir ve bebek oldukları için bunu dile getiremezler. Yani siz de bu yüzden içinizde hep bir endişe barındırırsınız. Ancak bebeğinizin yaşadığı sağlık problemlerinden olan bebeklerde göz sulanması rahatsızlığı, öyle korkmanızı gerektirecek kadar büyük bir sağlık problemi değildir.

Bebeğinizin gözünde sürekli bir sulanma ve çapaklanma durumu varsa bu, gözyaşı kanallarının tıkanık olmasının belirtisi olabilir. Ancak bu durumun tedavisi oldukça basittir. Yani aile hekimleri, çocuk ve göz hastalıkları uzmanları tarafından tavsiye edilen ve nasıl yapılacağı konusunda uzmanlarca eğitim verilen bir masaj yöntemiyle siz de bebeğinizin bu problemden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bebeğinizin gözyaşı kesesine masaj yapmanız gerekmektedir.

bebeklerde-goz-su

Gözyaşı bezleri, bebeğinizin üst göz kapağının iç kısmında ve kaşların hemen altındadır. Gözyaşı bezlerinin sayesinde, gözün burun köküne yakın iç kısmındaki iki küçük kanal aracılığıyla gözyaşı kesesine oradan da burun içine boşalır. İç kısmındaki bu iki küçük kanal tıkanırsa bu durum gözyaşı tıkanıklığı olarak adlandırılır. Uzmanların söylediğine göre sağlıklı ve zamanında doğan bebeklerin yaklaşık %5’inde gözyaşı tıkanıklığı meydana gelebilir ve ilk iki ay içerisinde kendiliğinden açılır. Yalnız bu tıkanıklık ilk iki ay içerinde açılmamışsa ve aile bireylerinde de bu rahatsızlık söz konusuysa derhal hiç vakit kaybetmeden bebeğinizi bir göz hastalıkları uzmanına götürmelisiniz.

Uzman tarafından ebeveynlere önerilen masaj tekniği bebeğinize uygulanır. Eğer bu masaj yöntemi yanlış uygulanıyorsa ve tıkanıklık bu şekilde açılmıyorsa bebeğiniz, az bir dozda anestezi alarak cerrahi müdahale işlemi görebilir. Bu cerrahi işlem sırasında bebeğinizin gözyaşı kanallarına sonda adı verilen özel bir aletle girilir ve gözyaşı kanalları bu işlemle birlikte açılır. Bu işleme sondalama işlemi denilir ve bu işlemin başarı oranı %95’tir. Sondala işlemi sonrasında tıkanıklık devam ediyorsa bu işlem tekrarlanır ve tıkanıklığın tekrarlamaması için bebeğinizin gözyaşı kanallarına bir silikon tüp yerleştirilir. Bu tüp, daha sonraki takipler sırasında tekrar anestezi verilmesine gerek olmadan aile hekimleri veya uzmanlar tarafından poliklinikte çıkartılır. Yapılan bu işlemlere rağmen gözyaşı kanalı tıkanıklığı devam ederse, uzmanlar tarafından yeni bir cerrahi işlemi uygulanır ve bu cerrahi işlem esnasında gözyaşı kanalı ve burun boşluğu arasında yeni bir bağlantı oluşturulması gerekebilir.

Çok nadir rastlansa da, bu tıkanıklığın sebepleri arasında;

  • Gözyaşı kanallarının yokluğu
  • Doğuştan olan göz tansiyonu hastalığı
  • Yoğun alerji
  • Kimyasal etkilere bağlı olarak gözlerde oluşan tahriş gibi hastalıklar da gösterilmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git