Bebeklerde Göz Kızarıklığı Neden Olur ?

Bebeklerde Göz Kızarıklığı Neden Olur ?
6 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.087 kez okundu.

Göz kızarıklığı genel olarak enfeksiyon ve iltihaplanma sonucu oluşur. Görüldüğü zaman hastalık belirtisi olduğunu belli eder. Bebeklerde görülen göz kızarıklığı yetişkinlere göre daha fazla olmakla birlikte gözde oluşan kanlanma sonucu meydana gelir.

bebeklerde-goz

Bebekleri kontrol etmek her ne kadar zor ise onlara bir şeyler anlatmak da bir o kadar zordur. Bunu en iyi sağlık sorunları olduğu zaman anlarız. Ellerini gözlerine vurmamaları gerekirken, sürekli olarak gözlerini kaşıyan, ovuşturan bebekler gözlerin enfeksiyon kapmasına neden olurlar. Gözün enfeksiyon kapması sonucu gözlerde kanlanma ve kızarıklık meydana gelir. Göz yaşı kanallarında meydana gelen tıkanıklık aynı şekilde gözlerde kızarıklığa sebep olur. Göz yaşı kanallarının tıkanması ise üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bunun tedavisi antibiyotiktir. Yalnız bu geçici bir tedavi olmakla birlikte, pek önerilmez. Kalıcı bir tedavi uygulamak için göz doktorunun önerisini dikkate almak ve ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekir.

Sıcaklar havalarda ya da aşırı soğuklar da meydana gelen kızarıklık söz konusu ise bunun sebebi alerjik reaksiyonlardır. Alerjiden dolayı göz kızarıklığı durumunda göz çok hassas durumda olduğu için gözün enfeksiyon kapması daha kolay olur. Bunun için hijyene daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Bebeğin giydiği kıyafetlerin yapıldığı ürüne dikkat etmek gerekir. Bebeğin bir ürüne karşı alerjisi olabilir. Bu durum fark edilmediği takdirde sürekli olarak göz kızarıklığı devam eder. Göz kızarıklığının devam etmesi sonucu tedavi edilmezse göz rahatsızlığı daha ileri boyuta gidebilir. Bebeklerin hayvan sevgisini öğrenmesi için eve alınan kedi, köpek, kuş gibi hayvanların tüyleri bebeklere alerji yapabilir. Bu durumda o hayvanları evden uzaklaştırmak ve başka ortamlarda da hayvanlarla temas ettirmemek gerekir. Sonuç olarak bebeklerde oluşan göz kızarıklıkları ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur.

Eğer bebek üst solunum yolu enfeksiyonu yaşadığı dönemde ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Hava değişikliği dönemlerinde meydana geliyorsa doktor önerisi dikkate alınmalıdır. Alerjik reaksiyonlar söz konusu olduğu durumda ise önce bebeğin neye alerjisi olduğu tespit edilmeli. Ona göre bebeğin yaşadığı ortam strilize edilmeli ve alerjisi olan ürünlerden arındırılmalıdır.

Doktor önerileri ve ilaçları ihmal edilmemelidir. Bebeklerde bu durum tedavi edilmediği takdirde göz hastalıkları ileri boyuta gidebilir ve görme kaybına sebep olabilir. Bu durum dikkate alınarak ilaçlar düzenli kullanılmalı, hijyen ihmal edilmemeli ve gerekirse cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git