Bebeklerde Domuz Gribi Belirtileri ve Önleyici Öneriler

Bebeklerde Domuz Gribi Belirtileri ve Önleyici Öneriler
13 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 702 kez okundu.

Amerika da başlayıp tüm dünyaya yayılım gösteren domuz gribi en son Türkiye de ortaya çıkmış olan bir sağlık sorunudur. Domuz gribi ile karşılaşan herkes domuz gribine yakalanma ihtimali taşımaktadır. Domuzlarda görülen bu hastalık mutasyon geçirerek H1N1 virüsü haline gelerek insanlarda görünen domuz gribi haline gelmiştir. Domuz gribin en önemli özelliği çok kolay bulaşmasıdır. Domuz gribi özellikle iki yolda bulaşmaktadır. Birinci yol domuz gribin kişide yol açtığı öksürme, hapşırma gibi yollarla kişiden kişiye bulaşmasıdır. İkinci yol ise bu gribin kişinin özel eşyalarına dokunmasıyla yapışıp eşyaların başkasının eline geçmesi yoluyla da bulaşmaktadır.

Domuz gribinden korunmak için insanların alması gereken bazı tedbirler vardır. Virüsün kişide kendini belli etme süresi 1 ve 7 gün arasıdır bu süreye bizler domuz gribin kuluçka süresi olarak adlandırırız. Domuz gribine yakalanan kişi ise bu virüsü başkalarına 7 ve 12 gün arasına bulaştırır.

Bebeklerde Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır ?

Domuz gribi olarak bilinen teknik adı H1N1 gribi olan hastalık tıpkı grip gibi üst solunum yolunu etkileyen bulaşıcı viral enfeksiyondur. Yeni çıkan grip aşıları domuz gribine karşı da bağışıklık sağlamaktadır, böylece hafif belirtilerle hastalığı yenmek mümkündür. Bu sebeple 6 aylık ve sonrası bebeklerde aşılama önemlidir. Mevsimsel grip semptomları ile neredeyse aynı semptomlar gösterir.

Domuz gribi 6 ay ve 3 yaş aralığı çocuklarda diğer grilerden farkı olmadığı için ayrıt edilmesi zor ve tanısı geç konulmakta olan bir griptir. Burun akıntısı, öksürük gibi belirtileri ile bebeklerde kendini göstermektedir. Bu durumun daha da üst seviyeye çıkma haline ise ishal ve kusma beraberinde gelir. Bebeklerde domuz gribi belirtileri ise, uykusuzluk başta olmak üzere, halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlıktır. Ayrıca bebeklerde ciltte morarma, yemek yememe durumu, cilt solgunluğu gibi diğer üst seviye belirtiler de kendini göstermektedir. Bağışıklık sisteminin çok düşük olduğu bebeklerde domuz gribi daha çabuk bulaşmaktadır. Buna 2 yaş ve altı grubunda ki bebekler de dahildir.

 • Eğer bebeğiniz 3 aydan küçükse ve ateşi yüksek seyrediyorsa,
 • Ciddi bir huzursuzluk veya asabiyet gösteriyorsa,
 • Sıvı tüketimi azalmış ve sıvı alımı konusunda isteksizse,
 • Yutkunma zorluğu ve boğaz ağrısı gözleniyorsa,
 • İştahsızlık varsa,
 • Ateşle beraber vücudun herhangi bir bölgesinde kızarıklık görülüyorsa
 • İyileşme gösterdikten kısa süre sonra daha kötü ateş veya öksürük oluşumu gözleniyorsa,
 • Titreme geçiriyorsa,
 • Yorgunluk ve vücut ağrıları mevcutsa,
 • Hızlı soluk alma veya soluk almada güçlük yaşıyorsa,
 • Uyanmada zorluk yaşıyorsa,
 • Cildi mavi-mor renkte ise,
 • Odaklanamıyor veya herhangi bir etkileşime girmiyorsa, mutlaka doktorunuzu arayınız.

Astım veya şeker hastalığı gibi kronik durumu olan bebeklerin ve çocukların daha ciddi şekilde hastalanabileceği göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka grip aşıları yaptırılmalıdır. Kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, bulaşma riskini önlemek için evde ortak kullanım eşyalarına dikkat edilmeli, iyileşme gözlenene kadar evde istirahat edilmeli ve doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır.

Bebeklerde Domuz Gribine Karşı Ne Yapılmalıdır ?

Bebeklerde domuz gribi için aşı pek tercih edilmez. Bunun yerine çocuğun domuz gribine karşı önlem olarak yapması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar ilk başta annenin temiz olmasıdır. Anne eğer bebeğin temizliğine dikkat ederse bebek için iyi bir önlem olacaktır.

Anne mutlaka hijyen kurallarına uymalı ve bebeğini temiz ve iyi bir ortamda tutmalıdır. Bebeğin el temizliğine önem verilmelidir. Oyun sonrası her zaman temizliği yapılmalıdır. Ayrıca bebeğe verilen anne sütü bebeği koruyacak olan bir diğer tedbirdir.

Öncelikle söylenmesi gereken, bu hastalıkta insanlar tarafından bulaşıcı risk taşıyan bir tür. Bulunduğunuz ortam ne kadar kalabalık ise, domuz gribine de yakalanma olasılığınız o kadar fazla demektir. Bu yüzden bir şey olmaz deyip te tedbiri elden bırakmamanız gerekir. Çünkü, hepimiz gün içinde mutlaka kalabalık ortamlara girip çıkarız, en olmadı eve giderken bindiğimiz otobüs bile bunun için büyük risktir. İnsandan insana çok hızlı bir biçimde bulaşır ve hemen etkisini gösterir. Daha sonrasında, belki o anda hiç düşünmeyiz ama elimizin değdiği yerlerden dahil vücudumuza bu virüsü almış olma olasılığımız da pek muhtemel olabilir. Bu yüzden mümkün mertebe ellerimizle hiçbir yere temas etmemeliyiz. Bu virüsten korunmak için neler yapmamamız gerektiğini söyledik peki bu virüsten korunmak için neler yapmalıyız?

Burada en temel ve önemli hususlardan biri de hijyendir. Ellerimizi fırsat bulduğumuz her zaman dilimi içinde yıkamalıyız, dışardan geldik diyelim veya en önemlisi hapşırdık; hiç vakit kaybetmeden ellerimizi güzelce bol su ve sabun eşliğinde yıkamalıyız. Hatta pek tabi su gibi etkili olmasa da yanımızda her daim pürel taşımaya özen göstermeliyiz, olası virüslerin bedenimize nüfuz etmemesi için.. Bir diğer önemli unsur; aşıdır. Mutlaka ve mutlaka aşı olunması gerekmektedir. Nasıl ki yeni doğan bebeklerimize hastalıklara dirençli olması için belirli dönemlerde aşılar yaptırıyoruz. İşte bu gribin aşısını olmak ta o kadar önemli. Çünkü, bulaşma olasılığı çok fazla olan bir grip, biz çoğu zaman hep insanlarla iç içeyiz yani aslında hep bir risk altındayız. Bu nedenle aşı olmayı ihmal etmememiz gerekiyor . Tabi ki bu bahsettiklerimizin yanı sıra bedenimizi çeşitli vitaminlerle beslemeliyiz. Mesela, içinde C vitamini bolca bulunan karalahana, ahududu, domates, çilek ve daha çok çeşitli besinler tüketmek burada çok yerinde olacaktır. Bir diğer husus; bu grip türü en fazla boğazda enfeksiyonun artması ile oluşacağından, mümkün mertebe o bölge için daha hassas olmalıyız ve eğer bu hastalığın tesir göstermesini istemiyorsak bahsedeceğim basit olan bu metodu uygulamamız da çok etkili olacaktır. Sadece günde bir defa yapmış olduğunuz gargara işlemi sizin bu virüsten korunmanıza bir adım daha yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git