Bebeklerde Bronşite Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Bronşite Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.017 kez okundu.

Bronşit akciğer hava kanallarının enfeksiyonudur. Yapılan araştırmalara göre her dokuz bebekten birinin bronşit rahatsızlığına yakalandığını görüyoruz ve genellikle bu yaş aralığı 4 ve 5. Aylara tekabül ediyor. Başlangıçta soğuk algınlığı belirtileri ile ortaya çıkan bronşit eğer tedavi edilmez ya da gerekli önlemler alınmaz ise nefes almada güçlük, kalp atışında zayıflama gibi ciddi problemlere yol açabiliyor.

Peki, bebeklerde bronşiti geçirmenin yolları nelerdir? Öncelikle bebeğinizin odası her zaman nemli ve havalandırılmış olmalıdır. Çünkü temiz hava burun tıkanıklığına ve öksürüğe en iyi gelen çözümdür aslında. Odayı nemli tutmak için hava sirkülasyonu sağlayan cihazları kullanabilirsiniz. Bebeğinizin yanında asla sigara kullanmayın. Hatta odasında değil, evde bile sigara tüketimine izin vermeyin. Zira sigara biz yetişkinleri bile fazlasıyla etkiliyorken zaten hava kanalları enfeksiyon kapmış bebeğinize ne kadar zarar verebileceğini bir düşünün. Bebeğinizin beslenmesinde anne sütünü ihmal etmeyin. Çünkü anne sütünün içinde bağışıklığı arttırıcı besin değerleri vardır ve bunlar bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığı kısa sürede atlatmasına yardımcı olur. Bebeğinizi gün içinde zaman zaman dik konumda tutun. Bu şekilde kucağınızda dik şekilde tutmanız onun nefes alışını kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin burun tıkanıklığına çözüm olarak burun damlalarını deneyebilirsiniz. Eczaneden reçetesiz olarak da satın alabileceğiniz bu damlalar, burun kanallarını açarak rahat nefes alıp vermeyi sağlar. Son olarak bronşit bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Bebeğinize bulaşmasını önlemek için her kucağınıza aldığınızda ellerinizi yıkamış olmaya mutlaka dikkat edin. Eğer bebeğiniz enfeksiyonu kapmışsa başka bebeklere bulaşmasını engellemek için hastalığı atlatana kadar bir süre bebeğinizi evden dışarı çıkarmayın.

Bebeklerde bronşit daha çok akciğer hava kanallarının enfeksiyon sonucunda meydana gelmektedir. Bu durum en çok 4-5 aylık bebeklerde görülmektedir. Çoğunlukla bebekler ilk doğdukları yılda, bilhassa sonbahar ve kış mevsimlerinde bu hastalığa yakalanırlar. Meydana gelen bu enfeksiyon ilk başta aynı soğuk algınlığı gibi kendini göstererek daha sonra ilerleyerek wheezing ve öksürük olarak kendini göstermektedir. Bundan dolayı anne ve babalar için tedirgin edici bir duru olsa da, bu rahatsızlık çoğunlukla bir hafta kadar kısa bir sürede geçmektir. Bu süre zarfında anne ve babalar bebeklerinin kendilerini iyi hissedebilmeleri için birtakım küçük tedbirler alabilirler. Şayet bebeğiniz 1 yaşından küçükse doktorun verdiği ilaçlar dışında doktorunuzun sizlere önermediği hiç bir şeyi kullanmamanızı öneririz. Bol bol su içirerek vitamin takviyesi verebilirsiniz oda bebeğiniz 1 yaşını doldurmuşsa.

Bebeğinize bu dönemde C vitamini bakımdan yüksek olan vitaminleri yedirerek bronşit rahatsızlığının çabuk geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle bebeğinize mandalina ve portakal gibi direncini yükseltecek meyveler yedirmeye özen gösterin. Kesinlikle bebeğiniz balgamlı bir şekilde öksürüyorsa, öksürük şurubu vermeye çalışmayın. Doktorunuza danışarak bebeğinizde olan tüm değişikliği anlatarak ona göre bir şeyler veremeye çalışın. Bebeğiniz öksürdüğü zaman onu rahatlatmak adına çay kaşığının ucuyla toz zencefil ve bir tatlı kaşığı balı iyice karıştırıp sabah ve akşam ağzını tatlandırmak maksadıyla verebilirsiniz. Bebeğinizin ayaklarının altına veya sırtına vicks kremi sürerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Yalnız bu konuda özellikle dikkat etmeniz gereken nokta aynı anda sırt ve göğüs bölgesine sürmeyin. Zira bu durum tehlikeli olabilir.

bebeklerde-bronsit-

 

Bebeğiniz için Ihlamur çayı kaynatarak gün içerisinde bebeğinizi zorlamadan içirmeye çalışın.  Ihlamur çayı bebeğinizin boğaz ağrısını hafifleterek, terlemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca da bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ihlamuru şeker yerine kesinlikle balla tatlandırmanızı öneririz. Bir tane karaturpun ortasını iyice oyup, dibine küçük bir kesik atarak, oyuk kısmın içine 1 kaşık bal koymanız gerekir. Turpu bir bardağın içine oturtarak gece boyunca süzmesini bekleyin. Süzülen bal şurup gibi olacağı için sabah akşam bir çay kaşığını bebeğinize verebilirsiniz. Kesinlikle bebeklerde bronşitte iyi gelen başka bir şifalı bitki de ebegümecidir.  5-6 gram ufalanmış ebegümecinin içine bir 1 bardak kaynar su ekleyerek, 10 dakika kadar bekletmeniz gerekir. Elde ettiğiniz suyu günde 2-3 çay kaşığını bebeğinize içirebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git