Bebekler İçin Hangi Bez Daha İyi ?

Bebekler İçin Hangi Bez Daha İyi ?
23 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 622 kez okundu.

Bebekler için hangi bez daha iyi ? Biz anne adaylarının ya da yeni anne olmuş bayanların bebekleri için en iyi bezin hangisi olduğunu araştırırız. Gözümüzün nuru için onun hassas teni için en uygun bez hangisi olur diye ?

Bebeklerimiz için en uygun bezin bazı özelliklerini vermekte fayda var. Eğer bu özellikleri sağlıyorsa girdiğimiz mağazada bebek bezi reyonlarında bu özellikleri karşılayan bezi alırız. Bu özellikler;

Bebek Bezi Alırken Aklınızda Bulunması Gerekenler

Emici olması

Bebeklerimiz için seçtiğimiz bezlerin emici olması önemlidir. Çünkü hem minik kuzularımızın rahatsız olmaması için hem de sürekli bez değiştirmemek için emici olması güzel bir özelliktir. Bebeğimizin poposunun daima kuru hissetmesi huzursuz olmamasını da sağlayacaktır. Ayrıca sadece rahatlık açısından değil sağlık açısından da önemlidir emicilik özelliği. Eğer değilse, bazen insanlık hali işimiz olabilir ve bebeğimizin altını ıslattığını fark edemeyebiliriz. Ama emici olmaması o bezin, bebeğimizin pişik olmasına sebebiyet verebilir ve buda bebeğimizi oldukça rahatsız edebilir. Ve bizi günlük işlerimizden alıkoyabilir.

bebekler-icin-hangi-bez-daha-iyi
Hava alması

Bebeğimizin poposu için önemli olan bir diğer özellik bezin hava alması gerekmektedir. Çünkü genital bölge mikroorganizmaların türeyebilmesi için çok uygun bir bölge. Ve bebekler bakıma muhtaç olduğu için biz yaparız bu temizliği. Kendileri bu temizliği yapamazlar. Bebeğimizin altını temizledikten sonra bağladığımız bez eğer hava almıyorsa, pişiğe, yaralara veya mikropların ürediği bir yer olmasına sebebiyet verebilir. Çünkü altını kirletmese dahi bebek bezinin hava alması gerekmektedir.

bebekler-icin-hangi-bez-daha-iyidir
Ekonomik Olması

Bebek bezlerinin özelikleri kadar fiyatları da önemlidir. Bebeklerimiz için en uygun bezi ararken tabi ki de bütçemize en uygun olanı seçeriz. Eğer bütçemizi aşıyorsa sıkıntıya girebilir ve hatta aile içinde nedensiz tartışmalara gerginliklere kadar gidebilir. Çünkü bebeğiniz günde bir kaç kere altına yapacak, altını ıslatacak ve bez çabuk biten bir ürün olduğu için eğer pahalıysa bide, yeni aldık daha diye başlayan cümlelerle tartışmanın fitili ateşlenmiş olur. Kendi bütçenize göre bebek bezi markası bulun diyerek tavsiyede bulunabilirim. Fakat açıkta satılan bezlerden almanızı kesinlikle önermem ve hatta almayın asla. Çünkü açıkta kiloyla satılan bezlerin nasıl koşullarda saklandığını ve nasıl koşullarda size satıldığından emin olamazsınız. Çocuğunuzun sağlığı için buna asla yönelmeyin. Zaten bebek bezleri arasında pek bir fiyat farkı yoktur. Bilindik bebek bezi markaları bulunmaktadır. Adını hiç duymadığınız bir markaya da yönelmeyin sakın. Eğer ki erken doğum ise ilk zamanlar biraz pahalı seçebilirsiniz. Çünkü prematüre bebeklerin cildi hassas ve kılcal damarları yüzeyseldir.

bebekler-icin-hangi-bezler-daha-iyi
Bezin büyüklüğü:

Bebek bezi çeşitlerinden seçerken bezin emiciliği yada ekonomikliği ve hava alma özelliğinin dışında bebeğinizin boyut ve kilosuna göre de değişir. Örneğin erken doğum yapmış prematüre bir bebek için kullanılacak bezin küçük olması gerekir. Emici olması gerekir, hava alması gerekir. Bebeğinizin kilosuna göre değişen bez boyutları bebeğinizin konforu açısından önemlidir. Eğer ki kilosuna göre küçük bir bez kullanılırsa bu bebeğinizi hem rahatsız eder hem de bebeğinizin kasıklarında bulunan atar damarlar sıkıldığı için bebeğinizde geç yürüme, kan dolaşımının o bölgede yavaşlamasına, pişiğe ve bacakta kesikli kızarık yaraların oluşumuna sebep olabilir. Bebek bezi firmaları bebeğin aylık olarak yaşına göre bez üretmektedir.0-6 ay arası gibi bir bez boyutu ifadesi kullanılır eğer ki örnek verilecek olursa. Eğer yeni doğan ise bebeğiniz, göbek oyuntulu olan bez modellerini tercih etmenizde fayda var. Çünkü göbek kordonunun yeni kesilmiş olması yüzünden eğer bebek bezi modeli oyuntulu olmaz ise bu göbeğe değebilir ve bebeğiniz acı çekerek rahatsız olmasına sebebiyet verebilirsiniz. Yeni doğanların sürekli altı değiştirildiği için bantlarının sağlam olması gerekmektedir. Sürekli acaba bebeğimiz altını ıslatmış mı? Kakasını yapmış mı diye açar bakarız. Bu yüzden dayanıklı ve elastik olması gerekmektedir. İlerleyen yaş gurubu çocukları için ise göbek oyuntulu bez olmasına gerek yoktur. Bebeğinizin ağırlığına göre seçtiğiniz bez yeterlidir.

Bebeğiniz için seçtikleriniz sizin de konforunuz için mühimdir. Çocuğunuzu rahat etmeniz demek ev içi sosyalliğinizin artması demek ve sizin de rahat etmeniz demek. Bu kadar fazla bebek bezi markası varken dikkat etmeniz gereken noktaları beraber irdeledik. Gerisi sizin tercihiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git