Bebekler İçin Biberon Seçimi Nasıl Yapılır ?

Bebekler İçin Biberon Seçimi Nasıl Yapılır ?
1 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.479 kez okundu.

Biberon bebeğin beslenmesi için en önemli ihtiyaçlardan biridir. Ancak biberon seçiminde doğru tercihler çok önemlidir. Yanlış biberon bebeğin beslenirken hava yutmasına ve dolayısıyla gaz sancısı yaşamasına neden olur. Yani doğru biberon bir nebze de olsa bebeğin gaz sancısına da etki eder.

Biberon seçerken malzeme çok önemlidir, cam içindeki sıvıyı en iyi koruyan malzemedir. Cam biberonlar sıcak su ile steril hale getirilir. Ancak ağır olması dezavantajdır. Biberon kullanımına yeni başlayan bir bebeğin taşıması için uygun değildir. Plastik biberonlar, cam biberonlara göre daha hafiftir ve bu anlamda bebekler için daha uygundur. Ayrıca cam biberon gibi temizliği için sıcak su şartı da yoktur, sterilize etmek daha kolaydır. Ancak plastik Bisfenol A denen bir kimyasal içerir, bu kimyasal bebek için zararlıdır ve kullanılmaması tavsiye edilir. Silikon biberon ise en sağlıklısıdır. Kesinlikle Bisfenol A içermez. Bebeğin kavrayabileceği bir maddedir silikon ve hafiftir. Bebekler için tavsiye edilen biberon da budur.

Yeni Doğan Bebekler İçin Biberon Seçimi

Biberonun boyutları önemlidir, yeni doğan bebek için biberon boyutlarının 90-120 ml olması idealdir. Bu bebeklerde biberon sadece su ve meyve suyu içirmek kullanılır. 120-150 ml boyutlarındaki biberonlar ilk aylar için uygundur. 250 ml biberonlar 3 ve 6 aylar arasındaki bebekler için idealdir. 320-340 ml biberonlar 6 aydan 1 yaşına kadar tüm öğünler için yeterli bir boyuttadır.

Biberon Emziği Nasıl Olmalı ?

Emzik formu da biberon seçiminde önemlidir. Klasik emzikler genelde yuvarlaktır. Bu emziklerin temizlenmesi oldukça kolaydır. Bu nedenle çok tercih edilirler. Bu emzikler bebeğe anne göğsü hissi verir. Ancak diş çıkarma döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Damak yapısında ve diş sırasında sorunlara neden olabilir yuvarlak emzik. Damaklı emzik uzun süre kullanılabilir. Damağa çok uygundur ve hiçbir soruna neden olmaz. Üzerinde hangi aylarda hangi boyutlarda emzik kullanılacağı da yazar. Son olarak biberonun şekli de önemlidir. Yuvarlak biberonlar veya köşeli biberonlar olabilir. Köşeli biberon aynı zamanda eğimlidir ve bebeği beslerken yatay hale getirmeye gerek yoktur, ancak bunların temizlenmesi zordur. Üçgen şeklindeki biberonlar da bebeğin kavraması en kolay olan biberonlardır. Bu biberonun en büyük avantajı düştüğü zaman yuvarlanmamasıdır. Bebek için en pratik biberon şekli üçgendir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git