Bebek Bezi Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Bebek Bezi Seçimi Nasıl Olmalıdır ?
23 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 608 kez okundu.

Bebek bezi seçimi nasıl olmalıdır ? Bez seçiminde çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bebekler çok hassas bir vücutları vardır. Ve bu yüzden de annelerin bebekleri için çok önemli olan bez seçimini yaparken çok dikkatli olmaları gerekir. Anneler bir bezin bebeği için doğru olup olmadığı anca deneme yanılma yoluyla karara varabilir. Ya da deneyimli annelerin önerileri ile de en iyi bebek bezini seçebilir. Bazen anne adaylarının bebek bezini test etmek imkanları olur: bu yol tabi ki daha güvenli bir yol olacaktır.

Bebek Bezi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

bebek-bezi-secimi-nasil-olmalidir

Bebek bezi çeşitlerinden seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bebeğin fiziksel özellikleridir. Yani bebeğin kilosudur. Eğer bebek kilolu bir bebek is bebek bezinin yaşıtlarının kullandığı numaradan bir numara daha büyük olması gerekir. Çünkü bebek bezinin bebeği rahat ettirmesi gerekir. Eğer bebeğin kullandığı bez onu sıkıyorsa bebekte pişik meydana gelir. Ve bu durumda bebeğin sağlığını rahatını bozar. Annelerin bebek bezi alırken dikkat etmeleri gereken bir başka nokta da bebeğin cinsiyetlidir. Bebeğin kız ya da erkek olması bebek bezinde farklılık gösterir. Eskiden bebek bezi üreticileri böyle bir konuya değinmezlerdi. Ama son bebek üreticileri özellikle de hugges markalarında bebek bezi cinsiyete göre yapılmıştır. Erkek ve kız bebeklerin idrar yapma yerleri çok farklıdır. Bu yüzden eğer aynı bez modeli yapılırsa bu bebeği rahatsız eder. Bu yüzden de bebek bezi alırken kız ve erkek olarak ayırınız. Biliyorsunuz ki bebek bezi bebeğin genital bölgesine bağlanır. Genital bölge de erkek ve kız da farklılık gösterir. Bu yüzden bebeklerin cinsiyetine göre bebek bezi üretilmiştir. Bebek bezi alırken bezin hijyenik ve temiz olmasına çok dikkat ediniz. Çünkü bebek bezi bebeğin genital bölgesine bağlanır. Ve genital bölge mikrop kapmaya çok müsait bir yerdir. Anne adaylarının bebek bezi alırken açıktan bebek bezi almamalıdır. Ya da dışarıdan kilo ile satılan bebek bezlerini asla almalardırlar. En güvenli bebek bezleri paket içinde satılan bebek bezleridir.
Bebeğiniz için en güvenli bebek bezini seçerken emiş gücü en yüksek olan bebek bezi kullanılmalıdır. Emiş gücü iyi ise bebekte pişik olmaz. Emiş gücü yüksek olan bezlerde bebek çok iyi rahat eder. Pişik olmaz. İdrarı içine hapseder. Ve annenin bebeğinin altını uzun süre değiştirmezse bile kuru kaldığını bilir. Anneler de rahat eder.

bebek-bezi-secimi-nasil-olabilmelidir
Anne adayları da bebek doğmadan önce bebeği için bir sürü hazırlık yapar. Hatta bebeği için yeni doğan bezleri alır. Bu yeni doğan bezleri aslında Bebek için çok güvenli bezlerdir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır o da yeni doğan bezlerinden çok fazla stoklan maması konusudur. Çünkü bebeğin gelişimi çok hızlı olur. Ve bebek çok çabuk büyür. Çok fazla alınan bezler ziyan olur. Ekonomik açıdan bu nokta önemlidir. Anne adayları bez alırken de daha önce hiç duymadığınız yeni piyasaya sunulmuş olan bezlerden uzak durmanız gerekir. Çünkü bu bezler daha çok ucuz olup annelerin dikkatini çekebilirler. Unutulmaması gereken bir nokta her zaman pahalı ürünlerin daha kaliteli olduğunu unutmayınız. Bilindik markalardan kullanmanız bebeğinizin güvenliği ve sağlığı açısından çok daha faydalıdır. İşte bu yüzden anneler bebek bezi alırken sırf ekonomik diye bebek bezi almayınız. Eğer alsanız bile bebeğinizin altını kontrol ediniz. Bebeğinizi bilindik bebek bezi markaları bebeğin gelişimini kilosunu boyunu cinsiyetini ve en önemlisi bebeğin sağlığını ve konforunu düşünerek tasarlanmıştır. bu yüzden de bilindik markaları kullanmanızı şiddetle öneriyorum. Sevgili anneler ve anne adayları sağlıklı günler diliyorum.

Bebek Bezi Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Bebekler anne ve babaların en kıymetli varlıkları olarak dünyaya gelirler. Özellikle anneye bağımlı olan bebek doğduğu andan itibaren sürekli annesinin gözetimindedir. Bebeğinin sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi ve mutlu büyüyebilmesini her anne baba ister. Bu nedenle bebekleri için attıkları her adımın ona uygun olmasına dikkat ederler. En doğru kararı verebilmek için çaba harcarlar. Bu nedenle bebek bakımı gerektiği gibi anne baba için çok ciddi bir hal alır. Bir bebeğin karnının doyması, gazının çıkarılmış olması ve altının kuru olması ilk etapta onun huzurlu uyuması için üç temel özelliktir.

Bebek tuvalet alışkanlığını kazanacağı zaman dilimine kadar tuvaletini bezine yapar. Ve zamanının çok büyük kısmında bu bez bebeğin cildine temas eder. Her bebek hassas cilde sahiptir ve bu nedenle kullanılan bez çok önemlidir. Doğru bir tercih yaparak hem bebeğinizin huzurunu sağlarsınız hem de işiniz oldukça kolaylaşmış olur. Çünkü yanlış bir bez kullanımıyla huzursuz olan bebek gece uykusunu dahi rahat uyuyamaz ve sık sık uyanarak ağlar. Bu nedenle anne babanın bebekleri için en doğru bezi seçmeleri şarttır.

Peki doğru bebek bezini seçerken hangi konularda dikkat etmek gerekir? İlk bebeklerini kucaklayan anne ve babalar bu yazımızın devamında bez seçimiyle ilgili akıllarını kurcalayan her türlü soru işaretine cevap bulacaklardır.

Öncelikle kız ve erkek bebeklerin anatomileri farklı olduğundan idrarlarını yaptıkları bölgeler de farklıdır. Bu nedenle bebek bezi üreticileri genellikle kız ve erkek bezlerini farklı şekilde tasarlarlar. Paketlerin üzerindeki ibarelere dikkat ettiğinizde kendi bebeğiniz için uygun olanı göreceksiniz. Cinsiyet ayrımına göre bebeğin idrarını yaptığı bölgenin emiş gücü diğer alanlara göre daha fazladır. Böylece bebeğiniz idrarını yaptığında kolayca emilir ve bebeğinizin genital bölgesi ıslak kalmaz.

Bebek bezi çeşitleri üreten markalar bebeğin kilosuna ve bulunduğu aya göre değişik boyutlarda üretim yaparlar. Bu durumun anne babaların aklını karıştırması çok normaldir. Ancak tercih yaparken uymanız gereken tek şey bebeğinizin kilosudur. Bebeğinizin kaçıncı ayda olduğuna bakarak tercih ettiğiniz bezlerin bebeğinize küçük veya büyük gelme olasılığı yüksektir. Bunun nedeni her bebek aynı hızla gelişmez ve aynı kiloda olmaz. Bol gelen bir bez bebeğinizin poposundan rahatça kayar ve idrar sızıntısı yaşanır. Küçük gelen bir bez ise bebeğinizin özellikle bacaklarını sıkar ve onu rahatsız eder.

Bebeğinize bebek bezi seçimi yaparken kapalı ve paketli satılanları tercih etmelisiniz. Bunun nedeni açık bezlerin mikroplu olma ihtimalidir. Unutmayın bebeğinizin hijyeni her şeyden önemlidir. Genital bölgesinin bakımı ve temizliği bir çok hastalığın önlenmesi açısından çok ama çok önemlidir. Paket içerisinde satılan bezlerin hijyeninden emin olabilirsiniz. Çünkü üretici firmalar buna önem verir. Ayrıca taşıma esnasında da hijyenik kaldığından emin olursunuz.

Prematüre bebek dediğimiz 37.  haftadan önce doğan bebekler için ise bez seçimi yaparken, onların aşırı hassas tenine uygun üretilen prematüre bebek bezi ibaresiyle satılan ürünler tercih edilmelidir.

Bebeklerin yumuşacık ve pürüzsüz tenleri oldukça hassastır. Bu nedenle tahriş olma ve pişik olma ihtimalleri yüksektir. Bebek bezi nedeniyle cildin tahriş olmasını engellemek için yumuşak ve ince yapılı bezleri tercih edebilirsiniz. Deneme yanılma yöntemiyle de bebeğinizin cildinin durumunu takip edebilirsiniz. Pişik olma konusu ise bezin hava geçirgenliğiyle alakalıdır. Bunu da yine deneyerek anlayabilirsiniz. Bunun yanı bezin idrarı emiş gücü de oldukça önemlidir. Ancak emiş gücü kuvvetli bir bez tercih etmek, bebeğinizin altını saatlerce değiştirmeseniz de olur demek değildir. Emiş gücü idrarı kısa sürede emer ve bebeğinizin poposunun kuru kalmasını sağlar.
Bebekler genellikle çıplak şekilde kalmayı çok severler. Bez onlar için bir ağırlık gibi gelir ve altlarına bağlanmasını istemezler. Bu nedenle renkli ve üzerinde çeşitli figürler olan bezler tercih edildiğinde bez bebeğin dikkatini çeker. Böylece alt değiştirme sırasında sorun yaşanılmaz.

Bebek Bezi Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar

Bebekler anneler için çok değerli ve kıymetlidir. Ve tüm anneler bebekleri için her şeyin en iyisini ve en sağlıklı olanını isterler. Bebekler için çok önemli olan bebek bezleri de annelerin dikkat etmesi gereken ve üzerinde durması gereken bir konudur. Çünkü bir bebek bezinin bebeği çok rahat ettirmesi gerekir. Bebeğin altını kuru tutması bezin sızdırmaması gerekir. Bebekte pişik yapmamalıdır. Yani bebek bezi seçerken kısacası annelerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu noktalardan bahsedecek olursak; ilk önce annenin bebek bezi seçerken bebeğin cinsiyetine dikkat etmesi gerekir.

Eskiden bebek bezi üreticileri cinsiyet gözetilmeden bebek bezi üretirlerdi. Ancak teknolojinin gelişimi ile beraber bebek bezi üreticileri de cinsiyete önem verip bebek bezini ürettiler. Çünkü erkek ve kızların idrar yapma yerleri farklıdır ve bu yüzden de altlarının kuru kalması için kız ve erkeler için ayrı bebek bezlerinin üretilmesi gerekir. Bundan dolayı da sevgili anneler bebek bezi alırken üzerinde kızlar için mi yoksa erkekler için mi olduğuna dikkat ediniz bebek bezleri bebeklerin genital bölgelerine bağlanır. Genital bölge de çok hassas bir bölge olup mikrop kapmaya enfeksiyon kapmaya çok açık bir bölgedir. Bu yüzden de annelerin bebek bezini alırken ve bebek bezini kullanırken çok dikkatli olmaları gerekir. açıkta satılan ya da kilo ile satılan bebek bezlerinden mutlaka uzak durmak gerekir.

Bebek bezi alırken daha çok kapta pakette satılan bebek bezlerinden almaya özen gösteriniz. Bebek bezi alırken de daha önce hiç duymadığınız bebek markalarını tercih etmeyiniz. Daha çok bilindik markaları kullanmaya özen gösteriniz. Zaten bebek bezi modelleri seçerken de deneyimli annelerin önerdiği bebek bezlerini tercih ediniz. Ya da aldığınız bebek bezlerini deneme yanılma yolu ile de alabilirsiniz. Bebek bezi alırken bebeğin fiziksel özelliklerine göre bebek bezi alınız. eğer bebeğiniz yaşıtlarına göre çok kilolu ise o zaman daha büyük bir numara alınız. Çünkü bebek bezini bebeği çok sıkmaması gerekir. Bebeği rahat ettirecek bir şekilde olması gerekir. Bebek bezi alırken bezin emici gücünün çok fazla olmasına dikkat ediniz. Çünkü ne kar çok sıvıyı içine çekerse bebeğin popo su o kadar kuru kalır. Ve annelerin de rahat etmesini sağlar.

Bebek bezi alırken bezin hava alıp almadığını da göz önünde bulundurunuz. Eğer bebek bezi hava almıyorsa bebeğin atlı pişik olur. Bebeğin cildi tahriş olur ve bebeği çok olumsuz etkiler. Bebek bezi alırken bebeğin üzerindeki figürlerin de çok önemi vardır. Bebek belirli bir yaşa olgunluğa geldiği zaman el ve ayakları çok hareketli olup bezini çıkarmaya çalışır. Çünkü bebekler çıplak kalmaktan çok hoşlanırlar. Eğer bebek bezinin üzerinde sevimli kahramanlar desenler figürler varsa bebek bezini çıkarmaz. Bu sevimli resimler hoşuna gider. Bezini çıkarmaya çalışmaz. Hamile anne adaylarının daha bebek doğamadan bir sürü hazırlığa girerler. Bebek için kıyafetlerin yanında bebek için bez bile alırlar. Ancak bez alırken yeni doğan bezi alsınlar. Yeni doğan bezleri bebeğin rahat etmesini sağlar. Ancak unutulmaması gereken bir konu vardır ki bebeğin gelişimi hızlı olur. Anne adayları çok fazla yeni doğan bezi alıp zarara girmesinler. Bebeğin sağlığı her şeyin üstünde olduğu için bebek için aldığınız bebek bezlerini kullanırken de çok dikkatli olunuz. Bebeğinizin altına öyle her yerde değiştirmeye çalışmayınız. Temiz ve hijyenik olduğuna karar verdiğiniz yerde bebeğinizin altını güvenle değiştirebilirsiniz. Çünkü bebekler çok hassastır ve çok çabuk hastalanabilirler. Ayrıca doğuştan çeşitli hastalıklara sahip olan bebeklerin doktorların tarafından önerilen bebek bezlerini kullanmaları çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git