Bebek Bezi Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Bebek Bezi Seçerken Bunlara Dikkat Edin
24 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 531 kez okundu.

Bebekler anne ve babaların en kıymetli varlıkları olarak dünyaya gelirler. Özellikle anneye bağımlı olan bebek doğduğu andan itibaren sürekli annesinin gözetimindedir. Bebeğinin sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi ve mutlu büyüyebilmesini her anne baba ister. Bu nedenle bebekleri için attıkları her adımın ona uygun olmasına dikkat ederler. En doğru kararı verebilmek için çaba harcarlar. Bu nedenle bebek bakımı gerektiği gibi anne baba için çok ciddi bir hal alır. Bir bebeğin karnının doyması, gazının çıkarılmış olması ve altının kuru olması ilk etapta onun huzurlu uyuması için üç temel özelliktir.

little child baby smiling lying under thr towel
Bebek tuvalet alışkanlığını kazanacağı zaman dilimine kadar tuvaletini bezine yapar. Ve zamanının çok büyük kısmında bu bez bebeğin cildine temas eder. Her bebek hassas cilde sahiptir ve bu nedenle kullanılan bez çok önemlidir. Doğru bir tercih yaparak hem bebeğinizin huzurunu sağlarsınız hem de işiniz oldukça kolaylaşmış olur. Çünkü yanlış bir bez kullanımıyla huzursuz olan bebek gece uykusunu dahi rahat uyuyamaz ve sık sık uyanarak ağlar. Bu nedenle anne babanın bebekleri için en doğru bezi seçmeleri şarttır.

Peki doğru bebek bezini seçerken hangi konularda dikkat etmek gerekir? İlk bebeklerini kucaklayan anne ve babalar bu yazımızın devamında bez seçimiyle ilgili akıllarını kurcalayan her türlü soru işaretine cevap bulacaklardır.

bebek-bezi-secerken-bunlara-dikkat-edebilirsiniz
Öncelikle kız ve erkek bebeklerin anatomileri farklı olduğundan idrarlarını yaptıkları bölgeler de farklıdır. Bu nedenle bebek bezi üreticileri genellikle kız ve erkek bezlerini farklı şekilde tasarlarlar. Paketlerin üzerindeki ibarelere dikkat ettiğinizde kendi bebeğiniz için uygun olanı göreceksiniz. Cinsiyet ayrımına göre bebeğin idrarını yaptığı bölgenin emiş gücü diğer alanlara göre daha fazladır. Böylece bebeğiniz idrarını yaptığında kolayca emilir ve bebeğinizin genital bölgesi ıslak kalmaz.

Bebek bezi çeşitleri üreten markalar bebeğin kilosuna ve bulunduğu aya göre değişik boyutlarda üretim yaparlar. Bu durumun anne babaların aklını karıştırması çok normaldir. Ancak tercih yaparken uymanız gereken tek şey bebeğinizin kilosudur. Bebeğinizin kaçıncı ayda olduğuna bakarak tercih ettiğiniz bezlerin bebeğinize küçük veya büyük gelme olasılığı yüksektir. Bunun nedeni her bebek aynı hızla gelişmez ve aynı kiloda olmaz. Bol gelen bir bez bebeğinizin poposundan rahatça kayar ve idrar sızıntısı yaşanır. Küçük gelen bir bez ise bebeğinizin özellikle bacaklarını sıkar ve onu rahatsız eder.

bebek-bezi-secerken-bunlara-dikkat-etmelisiniz
Bebeğinize bebek bezi seçimi yaparken kapalı ve paketli satılanları tercih etmelisiniz. Bunun nedeni açık bezlerin mikroplu olma ihtimalidir. Unutmayın bebeğinizin hijyeni her şeyden önemlidir. Genital bölgesinin bakımı ve temizliği bir çok hastalığın önlenmesi açısından çok ama çok önemlidir. Paket içerisinde satılan bezlerin hijyeninden emin olabilirsiniz. Çünkü üretici firmalar buna önem verir. Ayrıca taşıma esnasında da hijyenik kaldığından emin olursunuz.

Prematüre bebek dediğimiz 37.  haftadan önce doğan bebekler için ise bez seçimi yaparken, onların aşırı hassas tenine uygun üretilen prematüre bebek bezi ibaresiyle satılan ürünler tercih edilmelidir.

Bebeklerin yumuşacık ve pürüzsüz tenleri oldukça hassastır. Bu nedenle tahriş olma ve pişik olma ihtimalleri yüksektir. Bebek bezi nedeniyle cildin tahriş olmasını engellemek için yumuşak ve ince yapılı bezleri tercih edebilirsiniz. Deneme yanılma yöntemiyle de bebeğinizin cildinin durumunu takip edebilirsiniz. Pişik olma konusu ise bezin hava geçirgenliğiyle alakalıdır. Bunu da yine deneyerek anlayabilirsiniz. Bunun yanı bezin idrarı emiş gücü de oldukça önemlidir. Ancak emiş gücü kuvvetli bir bez tercih etmek, bebeğinizin altını saatlerce değiştirmeseniz de olur demek değildir. Emiş gücü idrarı kısa sürede emer ve bebeğinizin poposunun kuru kalmasını sağlar.
Bebekler genellikle çıplak şekilde kalmayı çok severler. Bez onlar için bir ağırlık gibi gelir ve altlarına bağlanmasını istemezler. Bu nedenle renkli ve üzerinde çeşitli figürler olan bezler tercih edildiğinde bez bebeğin dikkatini çeker. Böylece alt değiştirme sırasında sorun yaşanılmaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git