Bebeğin Kakası Neden Yeşil Renk Olur ?

Bebeğin Kakası Neden Yeşil Renk Olur ?
28 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 1.881 kez okundu.

Yeni doğan bebeklerde kaka rengi, yetişkinlere nazaran çok daha farklı olmaktadır. Özellikle de ilk birkaç gün bebeğinizin koyu yeşil yada siyaha yakın renkte kaka yapması çok normal sayılmaktadır. İlerleyen günlerde ise kaka rengi yavaş yavaş sarıya dönüşecektir. Hatta ilk altı ay boyunca hiç mama yemeyen ve sadece anne sütü içerek büyüyen bebeklerin kaka rengi altın sarısı bir renk tonuna sahip olur. Fakat bebeğiniz bu süre zarfı içerisinde ara ara açık yeşil renkte kaka yapabilir ve buda doğal olarak sizi endişelendirebilir.

Açık yeşil kaka rengi, alışkın olmadığınız için size bir hastalık habercisi gibi gelebilir ve panik olabilirsiniz. Halk arasında bebeğin pöçü batarsa yeşil kaka yapar veya bebek altı aydan önce oturtulursa yürüyemez ve yeşil renkte kaka yapar gibi söylemler duyarsanız, yaşayacağınız panikte doğal olarak daha şiddetli olacaktır. Fakat üzülmeyin çünkü bu söylentilerin hiçbirisi gerçek değildir. Bebeğin yeşil renk kaka yapması çok normal bir durumdur ve aslında bu onun safra kesesi salgılarının yükseldiği anlamına gelmektedir. Karaciğer enzimlerinin çalışmaya başlaması ve organlarının görevini düzenli olarak yerine getirmesi bebeğin kaka rengini de etkileyecektir. Hatta zaman zaman bu renk açık yeşil ve çok koyu yeşil olarak değişkenlik gösterecek ve buda bebeğinizin ek gıdalar yemeye hazırlandığı anlamına gelecektir. Bebeğinizi büyütürken onun vücudunda gerçekleşen en ufak bir değişikliği bile büyük bir merakla incelediğiniz için kaka rengini ve yapısını merak etmeniz gayet doğaldır. Sizi korkutan ve endişelendiren değişimleri inceleyerek doktorunuzdan bilgi almanız, etraftan duyacağınız asılsız söylentilerden daha doğru olacaktır.

Bebeğinizin beslenme programına katı gıdaların girmesi ile birlikte kaka rengi de doğal olarak değişecektir. Daha fazla kaka yapmaya başlayabilir ve kakanın kokusu ve yoğunluğu da değişebilir. Ayrıca gıda boyaları, yeşil renk sebzeler, çok fazla şeker ve nişasta tüketimi de bebeğin yeşil renk kaka yapmasına neden olacaktır.

Bebek mamasında normalden fazla demir yer alıyorsa, bebek kakasının yeşil renk olmasına neden sebep olabilir. Ayrıca anne sütü ile beslenen bir bebek eğer anneden yüksek kalorili anne sütü alamıyorsa kakası yeşil renk ve sıvı halde olacaktır. Herhangi bir ufak hastalık geçirmesi halinde de bebek kaka rengi hemen değişebilir.

Bebeğiniz şiddetli bir ishal yaşıyorsa dışkısı sıvı ve yeşil olacaktır. Bebeğiniz oldukça susuz kalacaktır ve bu rahatsızlık onun için tehlikelidir. Kötü kokulu ve sulu yeşil kaka yapıyorsa herhangi bir yemek alerjisine veya bağırsak enfeksiyonuna işaret edebilir. Eğer bebeğinizin kakası yeşil renkte ise ve ateşi varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git