Baş Dönmesi Neden Olur ?

Baş Dönmesi Neden Olur ?
26 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 448 kez okundu.

Baş dönmesi herkesin hayatı boyunca en az bir kaç defa hayatı boyunca yaşadığı, sık bir medikal problemdir. Baş dönmesinin en önemli nedeni kan basıncınızda meydana gelen değişimlerdir. Kan basıncı kalbin kasılma ve gevşeme anlarında damara çarpan kanın basıncının ölçülmesiyle yaratılmıştır ve kasılma anında 120 mmHg, gevşeme anında ise 70 mmHg olması normal değerlere karşılık gelir. Bu değerlerde bir düşme ya da yükselme yaşandığı zaman başınızın dönmesi normaldir. Eğer kan basıncının normalden yüksekse, yani yüksek tansiyonlu biriyseniz, bu baş dönmesine sıklıkla baş ağrısı da eşlik eder. Bu baş ağrısı, kafanın arka kısmından, boyun kökünden başlayıp başa doğru yayılan bir ağrı gibi olur.

Öte yandan, düşük tansiyonlu yani hipotansif olduğunuz hallerde de başınız dönebilir. Bu düşük tansiyon iki şekilde olur; ya ortostatik ya da devamlı. Ortostatik hipotansiyon, sizin vücudunuzun pozisyonuna göre şekillenmektedir. Örneğin, yatarken kendinizi normal hissettiğiniz ama ayağa kalktığınızda gözlerinizin karardığı, başınızın döndüğü hatta midenizin bulandığı zamanlar olmuştur. Ortostatik hipotansiyon bu duruma verilen isimdir. Ayağa kalktığınızda ani bir tansiyon düşüklüğü yaşamanız ve başınızın dönmesi anlamına gelir ve çok sık görülür.

bas-donmesini-olusturan-nedenler

Baş dönmesi vücutta dengede durmayı sağlayan sistemlerin bir arada çalışmasında bir sorun yaşandığında da ortaya çıkabilir. Bu merkezler, beyin sapında bulunan bölgeler ve kulağın iç kulak adı verilen bölgesinde yer alan denge taşlarıdır. Özellikle ileri derece kulak iltihaplanmalarında ya da kazalardan sonra görülen beyin travmalarında geçmek bilmeyen bir baş dönmesi olabilir. Fazla alkol tüketildiği zaman baş dönmesi yaşanmasının nedeni de alkolün beyin sapında yer alan bu denge merkezleri üzerinde negatif bir etkiye sahip olmasındandır.

Öte yandan, ülkemiz için çok önemli bir sorun olan şeker hastalığı yani diyabet hastalığının da ilk bulgusu sıklıkla baş dönmesi olmaktadır. Kan şekerinde olan yükselme ve düşmeler kendini baş dönmesi, göz kararması ve kendinden geçmekle hissettirebilir. Hatta ilaç kullanan şeker hastalarında ilaçlarını doğru almadıklarında ya da fazla öğün aldıklarında hipoglisemi denilen, kan şekerinin düştüğü bir durum görülür. Bu durum çok acil bir durumdur aslında ancak çoğu aman fark edilemez. Oysa ilk bulgularından biri ve çok önemlisi baş dönmesidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git