Bankaya Dava Açmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Bankaya Dava Açmak Kredi Notunu Etkiler Mi?
27 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 290 kez okundu.

Bankalar yıldan yıla kâr oranlarını artırmak amacıyla müşterilerden yüksek oranda masraf ve komisyon almaktadır. Önceden yüksek faiz oranları ile büyük rakamlar kazanan bankalar zamanla komisyon ve masraflardan da büyük ölçüde para kazanmaya başlamıştır. Bu masraf ve komisyon kalemlerinin başında kredi kartı aidatları, bireysel kredi dosya masrafları, sigorta bedelleri, ipotek masrafları vb. gelmektedir.

Bazı banka müşterileri, mağduriyetlerinin giderilmesi ve çeşitli haklarını elde edebilmek amacıyla bankaları dava etmektedir. Bu mağduriyetlerin en önemlisi ise dosya masraflarının geri istenmesi talebidir. Dosya masrafları ise bankalara açılan krediler ile ilgilidir. Herhangi bir nedenden dolayı bankaya dava açmak kredi notunu etkilememektedir.

Kredi notunuz, bankaya açtığınız davadan etkilenmemektedir. Fakat banka, kredilerinizin ödemeleri ya da kredi kartlarınız ile ilgili gecikmeli ödemelerinizde sorun çıkarmaktadır. Kısa mesaj, e-mail ya da telefon yolu ile 1 gün gecikmelerde dahi banka uyarı göndermektedir. Ayrıca bankayı dava ettiğiniz için de yeni bir kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman düşük faizli kredi olanağı gibi iyi niyet karinesi durumları da uygulanmamaktadır. Dosya masraflarını bankadan geri almak için bankaya dava açan müşteriler yasal haklarını kullanmaktadır fakat bu durum imzalanan dosyalardan kaynaklı bir durum olduğundan ilerleyen dönemlerdeki bankacılık işlemlerinde sorunlar çıkması kaçınılmazdır.

Banka kredi notu, bankanın hesapladığı özel bir hesap yöntemi değildir. Merkez Bankası tarafından puanlanan bir sistem ile banka notu hesaplanır. Bankanın kredi notunu eksiltme ya da yükseltme gibi bir denetim mekanizması yoktur. Kredi notunu yükseltmek tamamen bankacılık işlemleri performansınız ile ilgilidir. Düzenli bir borç ödeme sistemi size kredi notu kazandıracaktır. Düzensiz ödemeler de bir o kadar kredi notunuzu düşürecektir.

Tüketici Hakem Heyeti İle Bankaya Nasıl Dava Açılır?

Banka müşterileri, Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvurular sonucunda bankadaki dosya masraflarını geri alabilme hakkına sahiptir. Bankaya Tüketici Hakem Heyetleri aracılığı ile dava açılabilir. Dava sonucu lehinize sonuçlandığı zaman çıkan karar, ilgili bankanın Genel Müdürlüğüne gider, bunun sonucunda ise para iadeniz yapılır.

Banka size itiraz ettiğiniz ödemeyi yaptıktan sonra karşı bir dava açıp ödediği miktarı faiziyle birlikte geri alma hakkına sahip olabilir. Banka kredi notunuz bu sürecin dışındadır, yani süreçten kredi notunuz olumlu ya da olumsuz etkilenmez. Bazı banka şubelerinin bu para iadelerini yaptıktan sonra müşteri numarasına bir etiket koyarak bu ve benzeri işlemlerde bir daha masraf komisyonu almadığı da bilinmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git