Balmumu Heykeller Müzesi / Eskişehir

Balmumu Heykeller Müzesi / Eskişehir
30 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 518 kez okundu.

Dünya’nın pek çok ülkesinde bulunan Madam Tussaud Müzesi’nin Türkiye’deki ilk ve tek örneği olan yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Eskişehir’de hizmete açılmıştır. Birçok yerli ve yabancı sanatçı, bilim adamının heykellerinin bulunduğu Balmumu Heykeller Müzesi içerisinde tarihi karakter ile ilgili yerli ve yabancı 160 ünlü ismin heykeli yer almaktadır. Oldukça canlı ve gerçeğe yakın bir izlenim uyandıran balmumundan yapılan heykeller, müzede balmumu heykeli bulunan tarihi ve popüler kişileri ziyaret etmeye gelenlere oldukça etkileyici ve büyüleyici bir deneyim keyfi yaşatmaktadır.

Yerli ve yabancı pek çok ünlü ismi bünyesinde barındıran bu müzede, tanınmış simaların yanında Eskişehir kültürüne ait birçok kişinin balmumu heykeline de yer verilmiştir. Ayrıca Eskişehir’e gelecek olan ünlülerinde ölçüleri alınarak balmumu heykellerinin yapılması bu müze sahiplerinin planları arasında yer almaktadır. Atatürk’ün çeşitli dönemlerinin yanı sıra, Atatürk’ün ailesini de yansıtan heykellerinin yer almış olduğu bu müzede, yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların canlı hissi uyandıran heykelleri müthiş tasarlanmış dekorlar önünde sergilenmektedir ve büyük ilgi görmektedir. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde Eskişehir’in ve Türkiye’nin tarihinden önemli kesitlere yer verilmiş olmakla birlikte burayı gezmek isteyen ziyaretçiler balmumu heykelleri ile resim çektirebiliyor. Yurtdışındaki balmumu heykel müzelerinde heykellerin canlı gibi görünmesinin nedeni yapılan heykelin sadece baş kısmından ibaret olmamasıdır.

Eskişehir’in Odunpazarı semtindeki Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nin yanında bulunan Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi, farklı çalışmaların bulunduğu 5 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Salon A Birinci Bölüm

Bu bölümde, Atatürk ve silah arkadaşları, Atatürk’ün ailesi, Osmanlı padişahları, Cumhurbaşkanları gibi karakter ile birlikte Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet gibi çeşitli simgelere ait figürler bulunmaktadır.

Salon B Bölüm Bölümü

Bu salonda, Orhan Gencebay, Kemal Sunal, İbrahim Tatlıses, Adile Naşit, Barış Manço gibi daha pek çok sanat, spor, basın-yayın dünyasından ünlü, dünya liderleri ve bilim adamlarının yer aldığı balmumu heykeller bulunmaktadır.

Salon C Bölümü

C salonunda, Nasrettin Hoca, Alparslan, Seyit Battal Gazi, Yunus Emre gibi önemli tarih karakterlerinin balmumu heykellerine rastlamanız mümkün.

Fotoğraf çekiminin yasak olduğu, sadece müzedeki görevli fotoğrafçıların fotoğrafınızı çekebildiği Salon D’de; Turgut Özal, Adanan Menderes, Alparslan Türkeş gibi eski siyaset adamlarının balmumu yer almıştır. Ayrıca bu salonda pek çok ünlü politikacının da balmumu heykelleri bulunmaktadır.

Salon E Bölümü

Bu salon eğitim, anılar ve ödüller bölümü olarak adlandırılmış olup bu bölümde, dünyanın pek çok yerinde keyifle gezilen Madam Tussaud Müzesi’nin bir benzerini görmek mümkündür. Üstelik müzede yer alan balmumu heykellerinin büyük bir çoğunluğu bizim kültürümüzden olması müzeyi çok daha eğlenceli ve heyecanlı gezmenize olanak sağlıyor. Ayrıca burada Eskişehir kültürüne ait birçok simgenin yer almış olması Eskişehirlilerin bu müzeyi çok daha ayrı bir zevkle gezmesine olanak sağlıyor.

Balmumu Heykeller Hakkında

1835 yılında Londra’da açılmış olan Madam Tussauds Müzesi, balmumundan yapılmış heykellerden oluşan ilk müze olma özelliği taşımaktadır. Bu müze, ziyaretçilerin tarihi ve popüler kişilerle temas kurması konusunda balmumu heykellerinin ne kadar başarılı olduklarını göstermesinin ardından, Balmumu Heykel Müzesi hızla ülkenin her yerine yayılmaya başladı. Canlı görünümlü heykeller yapmaya son derece elverişli bir madde olan balmumundan pek çok heykel yapılmaya başlandı ve dünyanın pek çok yerinde balmumu heykellerinden oluşan müzeler açıldı.

Türkiye’de ise türünün ilk örneği olan balmumu heykel müzesi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’dir. Bu müze 2013 yılında bizzat Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan, uzun süren çalışmaların sonunda oluşturmuş olduğu heykellerle açıldı. Yılmaz Büyükerşen, müzede sergilenen balmumu heykellerinden önce çeşitli ve önemli yerlerde sergilenen balmumu Atatürk heykellerini yapmıştır. Yılmaz Büyükerşen, Anıtkabir’de, Samsun’da, İnebolu’da, İzmir’de, Harp Akademilerinde ve Deniz Harp Okulu’nda sergilenen balmumu Atatürk heykellerini yapmıştır.

Balmumu Heykeller Müzesi Ziyaret Saatleri

Hafta içi: 10:00 – 12:30 ve 14:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Hafta sonu: 10:00 – 12:30 ve 14:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Balmumu Heykeller Müzesi Giriş Ücreti

Tam Bilet: 3 TL- İndirimli Bilet:1.50 TL

Balmumu Heykeller Müzesi Nerede ?

Adres: Şarkiye Mahallesi Türkmen Hoca Sokak Odunpazarı / Eskişehir

Nasıl Gidilir?: Şehrin merkezi noktasında bulunan müzeye ulaşım birçok farklı alandan sağlanabilmektedir. Pek çok alandan yürüyerek de müzeye ulaşabilmeniz mümkün. Müzeye 12 numaralı Fevzi Çakmak Mahallesi- Odunpazarı belediye otobüsü gibi birçok belediye otobüsü ile ulaşabilirsiniz. Odunpazarı evlerinin aşağısında yer almış olan Abacı Konak Otel ve Çağdaş Cam Sanatları müzesinin hemen altında bulunmaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git