Ballıca Mağarası / Tokat

Ballıca Mağarası / Tokat
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 361 kez okundu.

Tokat iline bağlı Pazar ilçesi adeta saklı bir hazineyi bağrında saklıyor. Dünyanın en büyük ve görkemli mağaralarından biri olan Ballıca mağarası bahsettiğimiz bir hazine.  Mağaranın henüz keşfedilmeyen ve bu sebepten ötürü henüz hizmete açılamayan bölümleri olsa da günümüzde 680 m uzunluğunda ve 8 salonu ile ziyaretçilerini beklemekte.

Kent merkezine yaklaşık 26 km uzaklıkta bulunan ballıca mağarası hala gizemini korumakta. Yaşının yaklaşık 3,5 milyon olduğu düşünülen mağarada ender rastlanan soğan sarkıtları ve mağara içi oluşumlar bulunmaktadır. Kristalleşmiş kireç taşlarından oluşan 8 salonu ile 95 m yüksekliği bulunan ballıca mağarasının ortalama sıcaklığı 18 derece ve nem oranı 54 olarak bilinmektedir.  Oksijenli ve nemli havası sayesinde astım hastalarının uğrak noktası olduğunu söylemek pek yerinde olacaktır. Mağaranın başka bir özelliği de koloniler halinde yaşayan cüce yarasalardır.

Aydınlatma, yürüyüş yolları, seyir terasları yapılarak 1996 yılından itibaren ziyaretçilerini bekleyen ballıca mağarası 100000 metrekare yüz ölçümüne sahip olmakla birlikte birbirine bağlı olan sekiz salonun ayrı ayrı isimleri mevcuttur. Bu isimleri sırasıyla şu şekilde sayabiliriz:  Havuzlu salon, büyük damlataşlar salonu, fosil salonu, yarasalar salonu, mantarlı salon, sütunlar salonu ve yeni salon.

Ballıca Mağarası Giriş Ücreti

Tam bilet: 9 TL

Öğrenci: 4,5 TL

Müze kartı geçmemektedir!

Ballıca Mağarası Ziyaret Saatleri

Ballıca Mağarası haftanın her günü  08:00-20:00 saatleri arasında gezilebilir.

Ballıca Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres:  Ballıca köyü, Ballıca mağarası/ PAZAR/TOKAT

Telefon: 03562614236

Nasıl gidilir:  Ballıca mağarası, Tokat’ın 26 km güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyünde, deniz seviyesine göre 1085 metrelik bir rakımda yer alıyor.  Buradan ballıca mağarasına uzanan yol yaklaşık 8 km’dir.  Dilerseniz aracınızla dilerseniz de doğa yürüyüşü ile mağaraya ulaşım sağlayabilirsiniz.  Şu dipnotu eklemekte fayda var. Ballıca mağarasına giden yoldan biraz daha ilerleyince Kral yoluna bağlanan Selçuklu dönemine ait bir köprüyü de görebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git