Balıklı Köyü / Erzurum

Balıklı Köyü / Erzurum
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 302 kez okundu.

Ülkemizde pek tanınmayıp keşfedilmeyi bekleyen yerler arasında Balıklı Köyü de bulunmaktadır. Balıklı Köy, Erzurum il sınırları içerisinde yer almış olan ve sahip olduğu muhteşem güzellikleri, Tortum Gölü manzarası ile dikkat çeken bir yerdir.

Balıklı Göl denildiği anda akla ilk gelen yer Şanlıurfa il sınırları içerisinde yer almış olan Balıklı Göl’dür. Balıklı Köy, Erzurum il sınırı içerisinde yer alan Uzundere ilçesinin bünyesinde barındırmış olduğu Tortum Gölü kenarında kurulmuş ve eşsiz bir doğa güzelliğine sahip bir yerleşim yeridir. Erzurum iline bağlı olsa da Karadeniz iklim özelliğinin baş göstermiş olduğu bu köyde, Karadeniz ilinin örf ve adetlerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Burada yer almış olan iskeleden kayığa atlayıp Tortum arasında gezinti yaşama imkanı bularak ziyaretinizi bambaşka boyutlara taşımanız mümkün. Bu köye geldiğinizde sadece Balıklı Köyü değil aynı zamanda Tortum Gölü ile Tortum Şelalesini de ziyaret ederek keyifli anlar biriktirme olanağı bulacaksınız.

Balıklı Köyü adını eski dönemlerde Balıklı anlamına gelen Zıhek adından almış olup bu köy, Tortum Gölü kıyısının tam orta noktasına kurulmuştur.

Balıklı Köyü’nde ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi, elektrik ve sabit hatlı telefon bulunmakla birlikte bu köyde mobil hatlarda çekmektedir. Ayrıca Balıklı Köyü’nün yolları asfaltla kaplıdır.

Kış mevsiminde Balıklı Köyü ziyaret etmek gibi bir niyetiniz varsa, gitmeden önce mutlaka yollarda kar nedeniyle herhangi bir kapanmanın ya da buzlanmanın olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Yöresel Lezzetler

Erzurum denilince akla ilk gelen yöresel lezzet hiç kuşkusuz ki çağ kebabı. Şehir merkezine ulaştığınızda mutlaka çağ kebabının eşsiz lezzetinin keyfini sürmelisiniz. Ayrıca Balıklı Köye yolunuz düştüğünde mutlaka klasik köy sofrasının tadını çıkarmalısınız.

Balıklı Köyü’nün belli başlı yöresel lezzetleri arasında, yufka yağlaması, heris dolması, katmer, kavurmalı tirit, kelecaş, tava pağacı, siron, ayran çorbası, balık güveci, pestil kayganası, kuymak, cevizli erişte gibi harika lezzetler yer almaktadır.

Balıklı Köyü Konaklama İmkanları

Balıklı Köyde kalıp essiz doğa manzarasının tadına doyasıya varmak isteyenler Uzundere ilçesinde yer alan otel ve pansiyonlarda konaklayabilirler. Uzundere de yer almış olan konaklama yerlerinin adı ve irtibat bilgileri

  • Rıza Pansiyon: 0505 801 28 90
  • Gümüşçü Otel: 0442 792 21 42
  • Nature Pansiyon: 0442 791 32 99
  • İbrahim Doğan Pansiyon: 0442 243 37 81
  • İskele Kamping: 0532 704 57 70 ( Balıklı Köyü )

Balıklı Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

  • Erzurum ilinin Uzundere ilçesinde bulunan Balıklı Köye gitmek için çeşitli alternatifler yer almaktadır. Erzurum şehir merkezine , Uzundere ilçesine ise 17 km uzaklıkta yer almış olan Balıklı Köye şahsi aracınızla gidebilirsiniz.
  • D950 karayolu üzerinden sırasıyla Erzurum – Tortum – Uzundere -Balıklı Köyü istikametinde ilerleyerek Balıklı Köye ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git