Balık Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Balık Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 543 kez okundu.

Omega yağları ve A vitamini açısından oldukça önemli bir depo olan bir canlıdır balık. Mineraller ve besin değeri açısından sağlığa oldukça faydalı bir yiyecektir. Doktorların haftada en az iki defa olacak şekilde balık tüketilmesi gerektiğini dillendirdikleri bilinmektedir. Üstelik sadece biz yetişkinler için değil, özellikle çocuklar için en sık önerilen besindir. Balık yağı ve balık, hafızayı güçlendirir, göz sorunlarının oluşmasını önler, kalp sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu sonuçlar göstermektedir. Yılın belli dönemlerinde daha sık bulunan balıklar, gelişen teknoloji ve avcılık nedeni ile 4 mevsim boyunca tezgahlarda yerini almaktadır. İstavritten çupraya, levrekten orkinosa kadar çeşitlendirilen balıklar, en sık tüketilen balıklardır. Fakat bu denli önemli ve sevilen bir besin olduğu için satın alınmadan önce dikkat edilmesi gerekir. Çünkü yaşanan balık zehirlenmesi arasında kendine ait bir yüzdeliğe sahiptir. Balık zehirlenmelerinin en büyük nedeni bayat balıklardır. Yanlış saklama koşulları veya yanlış avcılık nedeni ile bayatlayan balıklar sağlığı tehdit etmekle kalmayıp, ciddi zehirlenmelere de sebebiyet vermektedir.

Balık Zehirlenmesi Nedenleri

Yanlış Saklama Koşulları

Mevsiminde olmayan balıklar taleplere göre stoklanarak dondurulmaktadır. Özel restoranlar, ilaç firmaları, kozmetik firmaları vb gibi kuruluşlar tarafından oldukça rağbet görmektedir. Fakat yılın her döneminde bulunmadığından dondurulmaktadır. İşte bu esnada eğer balıklar doğru saklanmaz veya dondurulmaz ise zehirlenmeye neden olur. Balık zehirlenmelerinde de en sık rastlanan neden de budur. Çünkü balığın içinde histidin adında özel bir aminoasit bulunmaktadır. Balık doğru saklanmaz ve dondurulmaz ise histidin, histamine dönüşür. Ve bu tüketildiği vakit toksit etki yaparak vücuda zarar vererek zehirlenmenize neden olur. Uskumru, sardalya, Ton balığı ve alabalık gibi balıklar buna örnek olarak verilebilir.

Çiğ Olarak Tüketilen Balıklar Ve Mikroplar

Bildiğiniz üzere et ürünlerinde parazit ve mikroplar barınabilmektedir. Eğer titiz davranmaz iseniz bu kaçınılmaz olur. Bunun olmaması için et gibi balığın da işi ile temas etmesi gerekir. Pişen balıkta mikroplar öleceği için herhangi bir sorun teşkil etmez. Az pişmiş balık nadiren de olsa zehirlenmelere neden olabilmektedir. Fakat mikroplardan arındırılır ise, bu tehlike ortadan kalkar. Öncelikle balık iyice temizlenmelidir. Hijyenik temizlenmeyen balık tehlike çanları çalabilir. Bunların dışında, balık temizlenirken kirli ellerin ağız yakınlarına değmesi, balık temizlemede kullanılan bıçak ve vb aletlerin diğer temiz mutfak aletleri ile temas etmesi, çözüldükten sonra uzun süre dışarıda bekleyen balık, hava, kir ile temas gibi nedenler zehirlenmelere davetiye çıkarır. Çiğ yenen balık ve hijyene iki kat dikkat edilmelidir. Çiğ olarak tüketilen japon yemeklerinin gözdesi suşi, dondurulan balıktan yapıldığı için bir zararı yoktur. Mikroplardan arınmış olacaktır. Fakat özel otel ve restoranlar gibi bildiğiniz, güvendiğiniz yerlerde tüketmeniz gerekmektedir.

Yeni Bir Tür Balık Çeşidi

Genellikle okyanuslarda bulunan farklı çeşitteki balıkların tüketilmesi ile oluşan ciddi zehirlenmelerdir. Bu nedenle bilmediğiniz bir balığı tüketmeye kalkışmadan önce mutlaka bir bilene danışın.

Balık Zehirlenmesi Belirtileri

Bilinç kaybı, kas krampları, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, şiddetli baş dönmesi, ağızda kuruluk hissi, güçlükle yutkunma hissi, yoğun halsizlik, tansiyon inmesi, tansiyon yüksekliği, dilde acı tat, acı hissi, yanak ve boyunda kızarmalar, şiddetli titreme gibi bulguların birkaçının aynı anda görülmesi ile meydana gelir. Eğer balık yedikten sonra bu bulgular var ise mutlaka hastaneye gidin.

Balık Zehirlenmesi Tedavisi

Bol bol su içmeleri istenir. İshal nedeni ile su kaybı yaşayacakları için mutlaka su takviyesi yapılması istenir. Gerekirse serum desteği sağlanır.

Süt ve süt ürünlerinden uzak durun. Balık zehirlenmesi belirtileri geçene kadar hafif beslenin. Eğer ishaliniz 3 günden, kusma şikayetinizde 2 günden uzun sürerse ve ateşiniz 38.5 dereceyi aşarsa mutlaka uzman bir hekime görünün. Ayrıca hafif zehirlenme belirtileri dışında şiddetli kalp çarpıntısı, görmede bulanıklık, nefes darlığı, dilde acı hissi veya şişme, boyunda kızarıklık gibi ciddi belirtilere rastlanır ise mutlaka tam teşekküllü bir hastanede muayene olun.

Histamin zehirlemelerinde ise antihistaminik ilaçlar verilerek tedavi sağlanır. Korkulacak bir zehirlenme olmayıp 12 saat içinde kendi kendine iyileşmektedir. Eğer uygun görülür ise ilaç verilmektedir. Ciguatera zehirlenmelerinde ise mannitol önerilir. Fakat oda kesin çözüm için değil, bulguların hafiflemesi için verilir.

Balık zehirlenmelerinde bilinen etkili bir ilaç veya panzehir bulunmamaktadır. Verilen ilaçlar ve tedavi yöntemleri, hastayı rahatlatmaya yöneliktir. Bulguları hafifletme amaçlı. Bu nedenle tüketmeye başlamadan önce dikkat etmelisiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git