Balık Pişirme Süresi

Balık Pişirme Süresi
15 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Balık pişirme süresi nedir ? Balık için 4 şekilde pişirilme metodu mevcuttur. Uygulaması kolay olan bu yöntemler ise şunlardır:

Balık Haşlama Süresi

Bu pişirme yöntemi iki şekilde yapılabilmektedir. Birincisi; suda haşlanarak, ikincisi ise buğulama yönetimi iledir. Suda haşlama kefal, levrek, palamut gibi büyük balıklar için yapılır. Ağır kokunun çıkabilmesi için, iyice temizlenen balıklar suya konur ve tencere kapağı tam kapatılmadan haşlanır. Bu şekilde haşlanan balıkların pişme süresi; yaklaşık 15-20 dakikadır. Buğulama yapılan balıklar için ise; özel bir tencere vardı. Temizlenen balık burada sebze ve su ile haşlamaya bırakılır. Buğulama usulünde pişme süresi 15-20 dakika arası değişmektedir., Etin sürekli kontrol edilmesi gerekir.

Izgarada Balık Pişirme Süresi

Doğrudan ateşte pişirmektir. Balığın pişme süresi ateşin kızartmasına bağlı olarak yaklaşık 20 dakikayı bulmaktadır.

Yağda Balık Kızartarak Pişirme Süresi

İyice kızmış yağda, genelde mısır ununa veya una bulanmış balıklar kızartılır. En çok tercih edilen yöntemdir. Balıklar 5 dakikada bir alt üst çevrilerek pişirilmektedir.

Fırında Balık Pişirme Süresi

Fırında da yahni türü olarak pişirme yöntemi uygulanabilmektedir. Fırın iyice yağlanır, Soğan, maydanoz ve sebzeler yerleştirilir. Üzerine de fileto halindeki balıklar ile pişmeye bırakılır. Bu şekilde yapılan pişirme yönteminin süresi de yaklaşık 15 dakikayı bulmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git