Balık Kaç Dakikada Pişer?

Balık Kaç Dakikada Pişer?
27 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 292 kez okundu.

Balık kaç dakikada pişer ? Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık çeşitliliği oldukça fazladır. Buna rağmen toplum olarak ne yazık ki balık kültürümüz çok fazla gelişememiştir. Kıyı bölgelerde birçok balık çeşidine rağmen daha çok hamsi tercih edilen tür olmaktadır. Ancak omega 3 yönünden son derece zengin olan ve birçok vitamin ve mineral barındıran balığı haftada en az 1 defa tüketmeliyiz. Beyaz et olarak geçen balık son derece sağlıklı ve aynı zamanda uzun bir ömrü size vaat etmektedir.

Her ne kadar hazırlaması zahmetli olsa da pişirmesi o kadar da zahmet gerektirmeyen balık birçok çeşitte servis edilmektedir.

Eğer tercihiniz somon, alabalık ve buna benzer büyük balıklardan ise fırında yapmak son derece doğru bir seçim olacaktır. Eğer fırında balık yapacak iseniz 180 derecede 25 dakikalık bir süre yeterli olacaktır.

Eğer hamsi, mezgit vb. küçük balıkları tavada kızartacak iseniz bunun içinde her iki taraf içinde toplam 10 dakika yeterli olacaktır. Mısır ununa bulayıp kızgın yağa atarak 5 dakika bir yüzünü beş dakika diğer yüzünü kızartmak pişmesini sağlayacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git