Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?
25 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 337 kez okundu.

Kış aylarında daha çok görülen soğuk algınlığı, beraberinde ne yazık ki bazen balgamlı öksürüğü de getirmektedir. Bu durum özellikle günlük hayatımızda rahatsız olmamıza sebep olmaktadır. Peki, balgamlı öksürüğe ne iyi gelir? Sizlere tavsiyem balgamlı öksürükten kurtulmak için ilk başta doktora başvurmanız gerekir. Ayrıca tedaviniz sırasında bitkisel karışımlardan da faydalanabilirsiniz. Böylece rahatsızlığınızın daha kısa sürede geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Balgam söktürücü şifalı bitkilerin başında ıhlamur gelmektedir. Ihlamur çayınızın yanında ayrıca da zencefil, tarçın, karanfil ve havlıcan karışımıyla birlikte kaynatılırsanız hem boğaz ağrınıza hem de öksürüklü balgamınıza birebir olacaktır. Bunun dışında ebegümeci gibi balgamlı öksürüğe iyi gelebilen bitkileri de kullanılabilirsiniz. Şifalı bitkilerden elde ettiğiniz çaylarınızı demlerken kesinlikle bu kısa süreli yapılmamalıdır. Dinlenme veya demlenme süreleri uzun olmalıdır. Çünkü 5 dakika kaynatıp yada bekletildikten sonra içilmesi doğru değildir. Bitki çaylarınızı en az 15 dakika kadar dinlendirmeniz önerilir. Esasen demleme süresinde bekletildikçe kıvamı da yavaş yavaş koyulaşacaktır. Kıvamı da koyulaştıkça solunum yolunda ki yüzeyi rahatlatan müsilaj olarak adlandırılan maddeler ortaya çıkarak ve bu maddelerde zaten balgam söktüren ana maddelerdir. Çaydanlığınıza 2 kaşık ebegümeci ve ıhlamur karıştırarak, 15-20 dakika kadar kaynatıp 15-20 dakika bekletin. Daha sonra elde etmiş olduğunuz karışımı gün içerisinde tüketebilirsiniz. Bu karışım hem öksürüğünüze iyi gelecek hem de balgamın sökülmesine yardımcı olacaktır.

balgamli-oksuruk-

Balgamlı Öksürüğe İyi Gelebilecek Doğal Alternatifler

Özellikle bu rahatsızlığınız için kekik çayını sizlere önerebiliriz. Kekik çayı hem öksürük balgamını söktürür hem boğazı yumuşatır hem mideyi rahatlatır hem de oluşan ağrıları hafifletmesine yardımcı olmaktadır. Kekik çayını sade içemeyenlerdenseniz, çayınızı biraz balla tatlandırabilirsiniz. Ayrıca da bunun yerine nane çayını da içebilirsiniz. Bu çayda boğazı yumuşatarak balgamlı öksürüğünüze iyi gelecektir.

Melekotu kökü çayı; burun tıkanıklığına, ateşe ve soğuk algınlığına iyi geldiği gibi akciğerleri ısıtıp gereken uyarıyı yaptıktan sonra balgam atımını hızlandırmaktadır.

Rezene çayı boğazınızı yumuşatacağı gibi hem öksürüğünüze hem de öksürüklü balgam rahatsızlığınıza iyi gelecektir. Ayrıca da Rezene çayı balgam söktürücü olarak bilinir.

Meyan kökü çayı iltihap önleyici olduğu gibi güçlü bir balgam söktürücüdür de. Özellikle bu çay bronşit ve astım gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak yan etkileri de bulunmaktadır.

Balgamlı öksürüğünüz için kesinlikle gün içerisinde bol bol sıvı tüketmenizi öneririz.

Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git