Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.127 kez okundu.

Toplumuzda sağlıklı her birey günde özellikle 1,5 litre gaz üretir ve bu gazları günde 14-18 kere dışarıya atmaktadır. Bağırsak gazları psikolojik ve estetik bakımında kişiye rahatsızlık veren karın şişkinliğimiz; düzensiz beslenme, yanlış beslenme alışkanlıkları, sindirim sisteminin iyi çalışamaması ve bilhassa adet dönemi ve strese bağlı olarak da oluşabilmektedir. Karın şişkinliğimize sebep olan mide ve bağırsaklarımızda gaz birikmesi sonucunda da meydana gelmektedir. Bağırsak gaz sorunu yaşayan kişilere özellikle İbrahim Saraçoğlu, sabahları ilk olarak aç karnına oda sıcaklığında bekletilen yarım bardak suyun içerisine bir tane limonun suyunu sıkarak içmelerini önermektedir.  Bu uygulamayı her gün yaptığınız zaman sizlerde göreceksiniz ki karın şişkinliğiniz dinecek ve gazla dolu olan bağırsaklarınızda tamamen rahatlayacaktır. İçeceğiniz bu karışımızın içine kesinlikle tatlandırıcı yada şeker katmamanız gerekir.  Şayet limon tüketemiyorsanız ve sizlere limon rahatsızlık veriyorsa o zaman sizlere bir başka önerimiz melisa çayını yani bir diğer adıyla oğulotunu çayını tavsiye ederiz. Melisa çayı da limon karışımı gibi aynı etkiyi sizlere sağlayacağından hiçbir şüpheniz olmasın. Bağırsak gaz sorununa iyi gelen şeylerden bir tanesi de kişinin tükettiği gıdaların ağızda çok fazla çiğnenerek tüketilmesi ve yavaş yavaş yenmesidir. Çünkü bağırsak gaz sorunu tam da sindirim sistemimizle alakalı olan bir şeydir. Yemeklerinizi olabildiğince sakin ve huzurlu bir ortamda tüketmenizi ve özellikle yemeklerinizi yerken pozitif olmanızı öneririz.

Bağırsak gazı vücut aktivitelerinin doğal bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Şöyle ki her insan günde yaklaşık 1-2 litre gaz üretir ve bu gaz 14 ile 20 kez arasında vücuttan dışarı atılır. Bazı durumlarda, stres, sindirim sistemindeki bozukluklar, regl dönemi gibi sebeplerden dolayı bağırsak gazı vücut dışına atılamaz ve karında şişliğe sebep olur. Bu rahatsızlığı önlemek için yapabileceklerinizi bu yazımızda sizler için derledik.

Öncelikle bağırsak gazını önlemek için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Hava yutmamak için sürekli olarak sakız çiğnemekten ve hızlı yemek yemekten kaçının. Az ve sık yemek yemeli, lokmaları iyice çiğnedikten sonra yutmalı ve sindirimi zor, ağır gıdaların tüketimini minimuma indirmelisiniz. Sorun yaşanılan dönemlerde ise, her yemekten önce bir bardak suyu azar azar için fakat suyun soğuk olmamasına dikkat edin, zira soğuk su gaz oluşumunu tetikler.  Kereviz vücudun su dengesini sağlayan potasyum ve sodyum içerir. Bu sebeple kereviz tüketmeniz bağırsak gazı açısından yararlıdır. Lahana turşusu sindirime yardımcı enzimler ve içeriğindeki yararlı bakteriler ile gazın atılımına yardımcı olur. Hindiba bitkisi de aynı şekilde şişkinliği azaltır. Bir kâse kahverengi pirinç ya da darı tüketmek bağırsak fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olur dolayısıyla gazın dışarı atılmasını kolaylaştırır. Muz potasyum miktarı en fazla olan besin maddelerinin arasındadır. Bu sebeple muz tüketmek bağırsak gazı problemini önemli ölçüde azaltır.  Nane çayı da spazm giderici özelliği ile herkes tarafından bilinir. Bu açıdan bağırsaktaki semptomları da azaltabilir.

bagirsak-gazi-

Elma sevmeyenimiz yoktur sanırım? Bağırsak gaz sorununa neden olan sevdiğimiz elmada neden olabildiğinden dolayı, elma tüketimini azaltmamızda fayda var. Özellikle gaz sorunu olan kişilerin kuru fasulye, nohut, karnabahar, turp ve lahana gibi gaz yapacak besinlerden uzak durmaları gerekir. Özellikle tükettiğiniz besinlerinizden sonra siyah çay yerine anason yada papatya çayı içerek gaz sorununuzu kontrol altına alabilirsiniz. Bu gibi çaylar bağırsak gaz sorununa son derece iyi gelen bir çözüm önerisidir.

Gaz sorununuz için ayrıca da çiğ sebze yada meyve tüketimine de gün içerisinde dikkat etmenizi öneririz. Zira pişmiş olan besinlerin içerisinde bulunan gaz olayı ortadan kalmaktadır ama çığ olan besinlerin böyle bir özelliği bulunmadığından dolayı bağırsaklarınızda fazla gazın oluşmasına neden olabilmektedirler. Bilhassa tükettiğiniz yemeklerden sonra hafif ve kısa tempolu yürüyüşler yaparak bağırsak gazı sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git