Bademcik Ağrısına İyi Gelir?

Bademcik Ağrısına İyi Gelir?
23 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 585 kez okundu.

Bademcik;  yutakta dilin arkasında yer alan lenf bezlerine denilir. Bademciğin görevi solunum yolu ile vücudumuza girmeye çalışan bakteri, toksin ve mikropların vücudumuza girmesini önlemektir. Ancak, soğuk sonbahar ve kış günlerinde sık sık bademcik iltihaplanmaları ağrıya sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı kışın başta çocuklarda olmak üzere tüm yetişkinlerde bademcik ağrısı görülmektedir. Bademcik ağrılarına karşı birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır.

İlk olarak bademcik ağrılarınızı en aza indirmek ve ilerlemesini önlemek adına boğazınızı tahriş edecek besinlerden uzak durmalı ve genellikle sıvı gıdalardan oluşan yiyecekleri tüketmenizi öneririz. Bunun dışında asit içerikli yiyeceklerden, içeceklerden ve baharatlı besinlerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca da evinizde yapabileceğiniz çok kolay yöntemlerle de bademcik ağrılarınızı giderebilirsiniz.

bademcik-sismesi-2-

Öncelikle şişliğin oluşturduğu ağrı ve acıyı ortadan kaldırmak için, çiğnemenizi ve yutkunmanızı gerektirmeyen sıvı gıdaların tüketimine ağırlık verin. Sebze, tavuk çorbası gibi çorbalar hem besleyici hem de ağrıya sebep olmayan besin maddeleridir. Hastalık süresince boğazınızı yumuşak ve sıcak tutacak besinler ve içecekler tüketin. Kuşburnu, adaçayı ve ıhlamur hem vücut direncinizi arttıracaktır, ayrıca içerisine bir miktar sirke ve bal katarak boğaz ağrılarınızın geçmesini sağlayabilirsiniz.

 • Bademcik şişmesinin sonlandırılması için o bölgedeki mikropların öldürülmesi gerekir. Bu sebeple antibiyotik olarak bilinen sarımsaktan yardım alabilirsiniz. Günde iki kapsül tüketeceğiniz sarımsak, mikropların yayılmasını engelleyecek ve öldürülme sürecini hızlandıracaktır.
 • Sizlere bir diğer önerim ise; kesinlikle ayva şurubudur.  Bir ayvayı parçalara ayırarak suda bekletin. Elde etmiş olduğunuz ayva şurubunu boğazınıza gargara yapın. Anında boğaz ağrınızın azaldığını göreceksiniz.
 • 3 yemek kaşığı çemen otunun içine 1 büyük bardak kaynar su ekleyerek, 20 dakika kadar kaynamaya bırakın. Karışımınız ılıdıktan sonra iyice süzün ve günde 3 kere bu suyla boğazınıza gargara yapın. Bu karışım sayesinde bademcik ağrınızın hemen geçecektir.
 • Zerdeçalın bademcik ağrısı üzerindeki etkisi tartışılamaz. Bir çay kaşığı toz zerdeçalın içerisine bir bardak sıcak su koyarak iyice karıştırın. Karışımınız ılıdıktan sonra boğazınıza gargara yapın. Bu yöntem kesinlikle bademcik ağrılarına birebirdir.
 • Bademcik ağrılarına limonlu su, tarçın çayı, zerdeçal çayı, yaban mersini, sarımsak, Frenk üzümü, dut ve ıhlamur çayı iyi gelmektedir.
 • Bitkisel karışımlardan bir tanesi kesinlikle taze yada kurutulmuş gül yapraklarından yapılan karışımdır. Bir miktar taze yada kuru gülünüzün içine bir miktar su ile kaynattıktan sonra elde edilen suyu gargara şeklinde boğazınıza çalkalayabilirsiniz.
 • Bademcik iltihabının derde devası adaçayı olduğunu söyleyebiliriz. Her gün bir bardak içeceğiniz adaçayınızın içerisine biraz bal ve sirke ekleyerek bademciklerinizin daha çabuk iyileşmenize yardımcı olabilirsiniz. Bu yapacağınız karışım macundan biraz daha sulu bir kıvamda olacağı için antibiyotik görevini de üstlenerek bademcik probleminizin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
 • Karakafes ile bademcik bölgenize gargara yaparsanız oluşan iltihabınızın geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bir bardak sıcak suyun içerisine biber ve tarçın ekleyerek iyice karıştırın ve daha sonra içine biraz bal ekleyip tüketmenizi öneririz. Bu karışım bademcik sorununuza bire bir olacaktır.
 • Her gece yatmadan önce bir su bardağı ballı ılık süt içmenizi tavsiye ederiz. Bu karışım bademciklerinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Bademcik ağılarına iyi gelen karışımlardan bir tanesi de kesinlikle tuzlu sudur. Her gece yatmadan önce yapacağınız tuzlu suyu boğazınıza gargara yaparak bademcik ağrılarınızın dinmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Karadut pekmezi tüketerek bademciklerinizi yumuşatabilirsiniz. Şayet sade pekmezi tüketmekten yana değilseniz ve sevmiyorsanız o zaman karadut şurubu yaparak o şekilde de tüketebilirsiniz.
 • İncir ve sütü iyice pişirip, bu karışımı tükettiğiniz zaman bademciklerinize hemen iyi geldiğini göreceksiniz.
 • Hastalık döneminde sigara kullanmayın ve kullanılan ortamda da bulunmamaya özen gösterin.
 • Çok fazla sıcak ve acılı besinleri tükettiğiniz zaman bademcikleriniz daha da tahriş olmasına ve kızarmasına neden olabildiğinden dolayı bu gibi besinleri tüketmemeniz fayda var.
 • Tüm bunların yanında hastalığın geçmesi için en gerekli olan aktivite istirahattir. Bol bol dinlenmeye ve soğuktan korunmaya özen gösterin.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git