Badem Yağı Faydaları Nelerdir ?

Badem Yağı Faydaları Nelerdir ?
19 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 337 kez okundu.

Badem cildimizde, saçımızda ve genel vücut sağlığımızda harikalar yaratan bir besindir. Antioksidanlar ve E vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra yağlar, proteinler gibi pek çok önemli içeriği barındırmaktadır. Tüm bu içeriklerinin yanında kalsiyum, fosfor, demir, bakır, çinko, selenyum ve magnezyum bakımından da oldukça çok zengindir. Kolaylıkla tedarik edebileceğimiz ve evimizde güvenle saklayabileceğimiz bu besinin düzenli olarak tüketimi pek çok hastalığın önlenmesi ve tedavisi, güzellik ve saç bakımı gibi konularda bize fayda sağlamaktadır. Stresi ve kabızlığı önleme açısından oldukça tüketilen badem, kanser hastalıklarını iyileştirici, bünyeyi güçlendirici, kemik sağlığını koruyucu birçok özelliğe de sahiptir. Vücuda sağladığı bu katkılardan dolayı her gün 5-6 tane tatlı badem tüketmemiz tavsiye edilmektedir.

Badem yağı ise badem çekirdeğinden elde edilen bitkisel bir yağ çeşididir. Vücuda son derece faydalı olan bu doğal ve hafif kokulu yağ, ilk olarak kadınlar tarafından keşfedilmiştir ve güzelleşmek için kullanılmıştır. Aslında badem yağının iki çeşidi vardır: tatlı badem yağı ve acı badem yağı. Tatlı olan badem yağı daha çok bilinen ve tüketilen çeşididir. Tatlı olan badem yağını tüketmek, deri saç ve sağlıkla ilgili pek çok fayda sağlamaktadır. Bu yüzden güzellik ürünlerinin çoğunun içeriğinde bu mucizevi yağa rastlamak mümkündür. Kişisel bakım için de sık kullanılan bu yağ, özellikle cildi ve saçı beslenmesinin yanı sıra saçların sağlıklı uzamasını da sağlamaktadır. Tüm bu faydaları ise içeriğinde yüksek oranda bulunan A ve K vitaminleri ile proteinlere borçludur. Cilt ve saç tiplerinin çoğuna uygun olan bu mucizevi yağ, aynı zamanda bebek ciltleri için üretilmiş pek çok ürünün de içeriğinde bulunmaktadır. Bu makalemizde badem yağının bütün faydalarını bulabileceksiniz.

Badem Yağının Cilde Faydaları

Cildi nemlendiren badem yağı, ciltte oluşan deformasyonları giderir, iltihap ve enfeksiyonları kurutur. Aynı zamanda cilt döküntülerine de iyi gelirken cildin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Badem yağı ile cilde masaj yapılırsa deri kendini toplar ve dış tehlikelere karşı kendini daha iyi korur. Badem yağı ve balı karıştırıp uyguladığınızda özellikle kışın oluşan dudak çatlaklarını kolaylıkla giderebilirsiniz. Geceleri yatmadan önce göz çevresine sürüldüğünde ise oluşan kararmaları kısa sürede yok eder. Bu bitkisel yağın düzenli kullanımı cildi tazeler ve canlandırır. Aynı zamanda cilt yaşlanmasını önleyen ve yavaşlatan bir etkisi vardır. Bunu da cildi ölü hücrelerden temizleyerek yapar. Badem yağı ve limon suyunu karıştırınız. Bu karışım ile cilde masaj yapınız. Cilt temizliği sağlayıp, gözeneklerin açıldığını hissedeceksiniz.

Sedef ve egzama hastalıklarının etkilerini azaltma özelliğine sahip bu mucizevi yağ, cildi güneşin zararlı ışınlarından da korumaktadır. Badem yağı ve lavanta yağını karıştırarak cildinize masaj yaptığınızda kaşıntı ve kızarıklıkların da geçtiğini göreceksiniz. Makyajınızı temizlemek için de kullanabileceğiniz badem yağı ile geceleri yatmadan önce ayaklarınıza masaj yaparsanız nasırları ve diğer ayak derisi sorunlarını gidermektedir. Bunun yanı sıra bu yağ, cildi olduğu kadar tırnakları da nemlendirir ve güçlendirir. Deri üzerindeki yanık bölgenin iyileşmesi için badem yağı, bal, limon suyu ve süt tozundan oluşan bir macun yapabilirsiniz. Bu macunu sorunlu kısma uygulayıp yirmi dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Sonra ılık su ile durulayınız. Böylece, hem yanmış tabakayı alacak hem de derinize kaybettiği nemi geri kazandıracaktır. Badem yağı ile vücuda yapılan masajlarda kan dolaşımı hızlanacağından cilt daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Özellikle bebeklerin cildine uygulanması tavsiye edilen badem yağının kemik yapısının gelişmesine katkısı büyüktür.

Badem Yağının Vücuda Faydaları

Düzenli olarak tüketilen badem yağı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Müshil etkisi de bulunduğu için kabızlık ve sindirim problemi yaşayanların tüketmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu özelliği ile zayıflamaya da ciddi katkı sağlamaktadır. Bir bardak süte eklenen 2-3 damla badem yağı, düzenli tüketildiğinde hafızanın gelişmesinde ve sinir sistemi düzene sokulmasında oldukça etkilidir. İçeriğinde Omega-3 bulunması zihinsel fonksiyonların artmasında önemli bir etkiye sahiptir. İçeriğinde folik asit, potasyum, protein ve doymamış yağlar bulunan badem yağı bu sayede kalbin korunmasında büyük rol oynamaktadır. Düzenli olarak birkaç damla kadar günlük yemeğinize eklediğinizde kalp sağlığınızın korunmasına katkıda bulunursunuz. Kaslarda oluşan ağrılar, sızılar ve gerginlikleri gidermek için kas gevşetici yerine badem yağı kullanabilirsiniz. Bu yağ ile sorunlu bölgeye masaj yapmanız önerilir. Ağrılar bu sayede hafifler, geçici bir rahatlık hissedebilirsiniz.

Badem yağı, potasyum ve sodyum bakımından zengin olduğu için vücuttaki kan basıncını düzenlemeye yardım eder. Kan basıncı sorunları ve özellikle kötü kolesterol yükselişini önlemenin en geçerli yollarından birisi de düzenli olarak badem yağı tüketimidir. Ayrıca badem yağı gelişime de iyi gelecek ve kardiyak sorunlarını azaltacaktır. Uzun ve gür kirpikler için kirpik diplerine badem yağı sürülmesi faydalı olmaktadır. Akşamları yatmadan önce bir kulak çubuğunu badem yağına batırarak kirpik diplerinize sürün ve bu şekilde uyuyun. Bu yağ ile uyuduğunuzda kirpikleriniz beslenecek, daha hızlı uzayacak ve diplerde yeni kirpikler çıkacaktır. Sağlıksız beslenme şekilleri ve temizlikte kullanılan kimyasallardan dolayı tırnaklar güçsüzleşir, bu yüzden hızlı kırılmaya başlar. Ancak içeriğinde çokça potasyum ve çinko içeren badem yağı ile akşamları tırnaklara masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde tırnak dipleriniz beslenecektir. Düzenli olarak birkaç haftalık uygulamanın ardından dipten çıkan yeni tırnaklar daha güçlü bir yapıda olacak ve kırılmayacaktır. Bununla birlikte ojeleri çıkarmak için aseton yerine badem yağı kullanmak da tırnak sağlığınız için oldukça faydalıdır.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır ?

  • Badem yağı, içeriğinde hiçbir katkı maddesi olmayan doğal bir yağdır ve kontrollü tüketildiğinde herhangi bir zararı yoktur.
  • Badem yağını ağız yoluyla tüketmek isteyenler için günde bir çay kaşığı içmeleri önerilmektedir.
  • Hamileler ve emzirme döneminde olanlar badem yağı da dahil olmak üzere hiçbir bitkisel yağ kullanmamalılar.
  • Diyabet hastaları, olası yan etkileri olabileceği için badem yağını doktorun bilgisi ve tavsiyesi dahilinde tüketebilirler.
  • Bebeklerde badem yağı kullanımı daha nazik bir konudur. Ağır gelebileceği için bebeklerin tüketiminde badem yağının su ile yarı yarıya inceltilmesi gerekir.
  • Tüm bitkisel yağlarda olduğu gibi badem yağı da aşırı miktarda ve kontrolsüz şekilde tüketilmemelidir. Düzenli ve dengeli tüketildiğinde oldukça faydalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git