Bacak Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Bacak Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 167 kez okundu.

Bacak uyuşması için hangi doktora gidilir ? Bacak uyuşmasına hangi poliklinik bakar ? Bacak uyuşması için hangi bölüme gidilir ?

Bacak Uyuşması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Bacak uyuşması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda bacak uyuşmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Bacak Uyuşması Nedir ?

Günümüzde ve özellikle yaşadığımız coğrafyada birçok hastalık ile karşılaşmamız mümkün olabiliyor. Bunun başlıca sebepleri, tüketilen besinlere dikkat edilmemesi ve sporu hayatımıza dahil etmeyişimizdir. Bir çoğumuzun rastladığı durumlardan biri de bacak uyuşmasıdır. Bu bir hastalık belirtisi midir, bunun ilgili konulara değinerek analiz edelim.

Bacak uyuşması, genel olarak uzun süre bir pozisyonda iken pozisyon değiştirme sırasında farkedilmektedir. Ardından iğne batması ya da karıncalanma dediğimiz olay ile karşılaşınca bunun bir uyuşma olduğu tanısını koyarız. Hemen dinlenme pozisyonuna geçerek bu durumu atlatmaya çalışırız.

Bu duruma tıpta kusursuz Bacak Sendromu denilmektedir. Peki kusursuz Bacak Sendromu nedir ? Ne gibi durumlar neden olmaktadır?

Huzursuz bacak sendromu, özellikle dinlenme sürecinde meydana çıkan uyuşma, karıncalanma gibi söylemlere sebep olan nörolojik bir hastalıktır. Ve romatizmal hastalıklarla karıştırılmamalıdır. 18’li yaşlarda başlayan 30’lu yaşlarda boy gösteren 60’lı yaşlarda oldukça üst düzeye çıkan bir hastalıktır.

Bacak Uyuşması Nedenleri Nelerdir ?

Bacak uyuşmasının nedenini tam olarak bilmek mümkün değildir. Bilinemeyen hastalara Primer Huzursuz Bacak Sendromu denir. Ailede bulunup bulunmadığı ise araştırılması gereken bir konudur. Genetik olarak yüzde 50 oranında geçiş görülmektedir. Bunun dışında ise bu hastalık beyinde dopamin adlı maddenin eksikliği sonucu oluşmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu’na neden olabilecek durumlar aşağıda belirtilmektedir:

  • Parkinson hastalığı
  • Şeker hastalığı
  • Hamilelik
  • Böbrek yetmezliği
  • Demir eksikliği
  • Sinirler
  •  Bazı kanser türleri

Bunlara ek olarak soğuk algınlığı, tansiyon hapları, depresyon dönemi husursuz bacak sendromunu tetikler. Alkollü içecekler ve sigara, kafein gibi tüketimler bu sendromun aleyhinedir.

Bacak Uyuşması Belirtileri Nelerdir ?

Öncelikle yatış pozisyonuna geçen insanlarda uyuşma, karıncalanma ve iğne batması gibi belirtiler öncülük eder. Akabinde hastalar bacaklarını sürekli hareket ettirmek isterler. Bir türlü uyku pozisyonuna geçemezler. Ve uyku bozukluğunu beraberinde getirir. Ayrıca kusursuz Bacak Sendromunun uyku ile ilişkili olduğunu atlamamak gerekir. Daha öncede belirttiğimiz gibi beyindeki dopamin eksikliği bacaklarda direk karıncalanma ve uyuşma hissine sebep olmaktadır. Öncelik olarak tıp bu durumu dopamin eksikliğine bağlamaktadır. Bu eksiklik hareket bozukluğuna ve her an dolaşma isteğine sebep olur.

Bacak Uyuşması Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Bacak uyuşması belirtilerini gören hastalar bir doktora müracaat etmeli ve tanı için gerekli süreci beklemelidir. Şeker hastalığı, sinir hassasiyetleri, Parkinson hastalığı, bazı kanser hastalıklarında muayene sırasında kusursuz Bacak Sendromuna yönelik testler de yapılır. Ve hastalık saptanır. Eğer yukarıda saydığımız hastalıklar mevcut olmadan bir tanı konuyor ise yüksek ihtimal genetik bir durumdur. Ayrıca enfeksiyon, iltihaplanma gibi durumlarda da bacak uyuşması görülebilmektedir. Ve bu hastalığın hayatsal bir tehditi olmamaktadır. Fakat hastalık süreklilik gösterebileceğinden tıbbi yardım almak gerekebilir.

Bacak uyuşmasında kan dolaşımını hızlandırmak gerekir bu sebeple günde 30 dakika yürümek ve hareketsizlikten kaçınmak gerekir. Isı torbası ile bacaklara ısı uygulamak da sinir ve kasları rahatlatacağından tedavi sürecinde tavsiye edilir. Keza masaj yapılması da iyi gelecektir. Mümkün olduğunca sizi rahat ettirecek kıyafetler tercih edin. Ve sigara alkol gibi sağlığına zararı olan şeylerden uzak durun.

Bacak uyuşması için hangi doktora gitmeyelim ? Bacak uyuşması hangi bölüme girer diye soruyorsanız fizik tedavi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git