Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?
27 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 699 kez okundu.

Bacaklarda görünen ağrıların nedenleri pek belli değildir. Ama bu ağrılar herkeste meydana gelmektedir. Bunun için yapmanız gereken ilk önce bacakta meydana gelen ağrının nedenini öğrenip daha sonra ona göre tedavi yöntemi uygulamaktır. Eklem, kas, kırık, doku zedelenmesi, kas zedelenmesi gibi sebeplerden bacakta oluşabilen sorunlara bacak ağrısı denir. Bacak ağrısı için öncelikli olarak bir ortopedi uzmanına gidilmelidir. Ama bacak ağrısının hangi etkenden kaynaklandığına bağlı olmak üzere kalp damar cerrahınada, nöroloğada, genel dahiliye uzmanına veya romatoloji uzmanına da görünmek gerekebilmektedir. Bu sebeple bacak ağrısına ek olarak başka hangi belirtileriniz olduğuna bakınız. Buna göre de daha doğru tercih yapılmaktadır.Fakat doğru seçim yapılmamış olsa bile, gidilen doktor sizi en uygun bölüme yönlendirecektir. Basit gibi görünen bacak ağrılarının asıl sebebi dolaşım bozukluklarıdır. Damar tıkanıklığının belirtisi olabileceği gibi kalp veya beyin gibi önemli organlar da hasar oluşumunun da nedeni olabilir.

Bacak ağrısının birçok nedeni olabilir. Eğer ki gün içerisinde bacağınızı çok zorladıysanız, son zamanlarda aşırı kilo aldıysanız, ya gereğinden fazla yük taşıdıysanız bacağınız da ağrı meydana gelebilir. Ya da eklemlerde, kaslarda oluşan ağrılarda bacaklarınızı etkileyerek ağrı yapabilir. Bel fıtığı, bacak kaslarında oluşan dokuların hasar görmesi, eklem boşluklarının su toplaması ya da çocuklar da büyüme çağında baldırlarında sızı şeklinde ağrılar olabilir. Herhangi bir kaza ya da travma anında bacak kırılması, burkulması da ağrıya sebep olabileceği gibi kanser ve diyabet hastalarında da vücudun dirençsiz kalması sonucunda bacaklarda sızı şeklinde ağrı görülür. Gebelerde de karın büyüdükçe, ağırlaştıkça bacak ağrısı ve kramplar meydana gelmeye başlar. Sürekli alkol alan kişilerde bacaklarında yanma, kasılma ve karıncalanma çok fazla hissedilir. Vücudun susuz ve kalsiyumsuz kaldığı durumlarda ya da aniden değişen hava şartları ve ani hareketlerden dolayı bacağa giren kramplar da şiddetli ağrı yapar.

Bacak Ağrısı Nedenleri

Bu ağrıyı tek bir sebepten sınırlandırmak yanlış olmaktadır. Birçok sebepten dolayı oluşabilir bu ağrılar. Bacakların zorlanması, ayak bileklerine fazla yük verilmesi ve bununla beraber dizede fazla yük verilmesi, bacak kaslarında zedelenmelerle karşılaşılması, eklem ve bacaklarda kırık oluşması, dokulardan zedelenme görülmesi, bağlarda bulunan sinirlere teneffüs etmesi gibi birçok sayılabilecek nedenden oluşmaktadır bacak ağrısı. Bunların dışında sizin gördüğünüz küçük ama aslında büyük olabilecek sorunlar içeren durumlarda vardır. Mesela siz gün boyu uzun süre oturduğunuz zaman hareket ettiğinizde bacaklarınızda bir ağrı hissedersiniz. İşte bu ağrı sürekli olduğu zaman, bacakta oluşan birtakım sorunların işaretini bize vermektedir. O yüzden oluşan en ufak ağrıyı hafife almadan kısa zaman içerisinde doktora gitmelisiniz. İlerleyen sorunlarla gelecek zamanlarda başa çıkmak çok daha zor olacaktır. Bacak ağrısı sorunu birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin neler olduğunu aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

 • Bacak ağrısının ilk bilinen nedeni ise ayak burkulması, ayakta meydana gelen yaralanma ve ya kas sorunudur. Bu gibi sorunlar bacak ağrısın asıl nedenleridir.
 • Aşırı sıcaklıklar yaşandığı zaman ve bacakların susuz kaldığı zamanlarda ayakta kramp yaşanır ve bu da bacak ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Zona belirtisi arasında yer alan durumlarda bacak ağrısı meydana gelmektedir.
 • Kemik kanseri sorunu da bacak ağrısına neden olmaktadır.
 • Diyabet hastası olan kişiler kan akışının zayıf olmasından dolayı gene bacak ağrısı sorunu yaşanmaktadır.
 • Bacakta meydana gelen kırılma durumu da bacak ağrısına neden olmaktadır.
 • Sporcuların spor yaparken herhangi yanlış bir hareket yaptıkları zaman oluşan ağrıları
 • Bacaklardaki damarlar ile ilgili sorunlar nedeni ile oluşan ağrılar
 • Artrit, menisküs ya da eklemlerde biriken sıvılar nedeni ile oluşan ağrılar
 • Bel bölümünde oluşan fıtıklardan dolayı olan ağrılar
 • Bacaklarda bulunan kas dokusunun ağrısı
 • Büyüme ağrıları nedeniyle kemiklerdeki ağrılar
 • Leğen kemiğinden kalça bölgesinde doğru artan ağrılar
 • Zarar görmüş sinirler, kaslar ya da kemiklerde meydana gelen şişlikler nedeni ile oluşan ağrılar

Bacak Ağrısı Belirtileri

Bacakta meydana gelen ağrıların hepsi bacak ağrının belirtisidir. Ayrıca ayak damarlarında yaşanan ağrıda bacak ağrısının nedeni olarak bilinir. Bacağın morarması, bacakta renk değişimin yaşanması gibi durumlar bacak ağrısının belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer yürüyemez hale gelmişseniz buda bacak ağrısının belirtileri arasındadır. Bacağınızda sıcaklık olduğu gibi vücudunuzda eğer sıcaksa bu durumda kesinlikle bacak ağrısı sorunu çekiyorsunuzdur. Bacakta bulunan bazı damarlarda sorun oluşmasından dolayı görülebilir. Eklemlerde bulunan boşluklara su dolmasıyla bu duruma rastlanabilirken aynı zamanda belde meydana gelen fıtık yüzünden de bu ağrılar oluşabilir. Vücudumuzda zarar görmüş olan başka dokuların, bacaklarımıza sürekli baskı yapması ağrıların oluşmasını tetikler. Yer yer ağrılar hissetmeniz bu hastalığın en büyük belirtisidir. Sadece bir günle sınırlı kalmadan başka günler içerisinde de ağrı şiddeti oluşuyorsa ve bu durumu kısa süre sonra ara ara yoğun şiddetlerde yapmaya başlamışsa hastalığın belirtilerini size mesajla iletmek istiyor demektir.

Bacak Ağrısı Tedavisi

Bacak ağrısı için tedavi amaçlı yapılması gerekenler arasında buz torbası yer almaktadır. Ağrı sorunu yaşanan bir bacakta ağrıyı dindirmek için üstüne buz torbası konulduğu zaman iyi sonuç verecektir. Bacak sorunu olan bacağa masaj yapınız. Masaj yaptığını zaman ayağınız daha rahat ve daha iyi olacaktır. Bacak ağrısı için egzersiz hareketlerinde bulununuz. Bu yapılan egzersizler sayesinde bacağınız daha iyi duruma gelecektir. Bacaklarınızın ağrısı eğer çok daha kötü hale gelmişse yapmanız gereken doktora gitmektir. Doktorun yaptığı muayene sonucu bacağınızdaki sorun çözülmüş olacaktır.

İlk olarak bacağınızda oluşan ağrının sebebinin ne olduğuna göre sizinle ilgilenecek olan doktorun branşı değişmektedir. Bu branşlardaki doktorları saymak gerekirse ortopedi, kalp ve damar cerrahisi, dahiliye, nöroloji ve ramotoloji olarak sayılabilir. Sorununuzla hangi bölüm ilgileniyorsa ona yönlendirileceksiniz. Fizik tedavi yöntemi kullanılarak ağrılarınızın olduğu bölgede ağrı azalması amaçlanır. Yaralanma veya burkulma gibi problemden dolayı ise destek alabileceğiniz tıbbı malzemeler ile size kolaylık sağlanabilir. Aynı zamanda ağrılarınızın hafiflemesi için doktorunuzun uygun gördüğü ilaçlar kullanılarak problemden kurtulabilirsiniz.

Aslında gün içerisinde sürekli bacakların çalıştığını hareket ettiğini unutmamak gerekir. Bacakların dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bütün gün vücut ağırlığı bacaklara iner ve genellikle şişme yapar. Bunun için evde geldiğinizde bacaklarınızı ılık su ile masaj yaparak yıkamaya özen gösterin. Dilerseniz suyun içerisine bir miktar tuz atarak ayaklarınızın rahatlamasını da sağlayabilirsiniz. Bacak ağrıları için tuzlu su da oldukça faydalıdır. Bacaklarınızı tuzlu suda bekletin veya denizde yüzün. Sonra bacaklarınızı yukarıda tutarak rahatlamasını sağlayın. Eğer ki bacaklarınızı havada tutamıyorsanız, ayaklarınızın altına yastık koyabilirsiniz. Bacaklarınıza buz tedavisi uygulayabilirsiniz.

Özellikle kramplarda soğuk uygulama yapabilirsiniz. Hafif egzersiz hareketler yapmakta bacaklarınızın rahatlamasını sağlar. Sürekli yatmak bacak ağrısında iyi bir yöntem değildir. Sürekli hareket halinde olmak bacak ağrısı ile zor olabilir ama kendinizi yormayacak egzersizlerle, hafif tempolu yürüyüşlerle bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Şayet ağrınız burkulma, incinme gibi nedenden dolayı ise bandaj sarabilirsiniz. Bacaklarınızın ağrıdığı dönemlerde özellikle alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Bitki çayları tüketebilirsiniz. Özellikle vücudunuzdan ödem atmanızı sağlayacak çayları tüketmeye özen göstermelisiniz. Yeşil çay tüketmenizi önerebilirim. Günde 2-3 bardak içilen yeşil çay oldukça faydalıdır. Bacaklarınızda ağrı şiddetliyse evde kekik yağı ile masaj yaparak ağrıyı azaltabilirsiniz. Hardal yağı, çörek otu yağı, kantaron yağı ve balı da bacaklarınıza sürmek ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Meyan kökü çayı, nane çayı, rezene, sinameki, üzerlik otu, tere otu çayı da içilerek ağrının azalması sağlanabilir. Hala ağrı geçmiyorsa doktor kontrolünde ağrı kesici ilaç, kas gevşetici hap kullanabilirsiniz.

Eğer ki ağrı sürekli devam ederse mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız. Herhangi bir hastalık veya romatizmal rahatsızlıklardan dolayı bacaklarınız ağrıyor olabilir. Özellikle bacaklarınızda varis varsa, hareket ederken bacaklarınızdan kırılır gibi ses geliyorsa, yürümekte zorlanıyorsanız, geçmeyen kızarıklık, derin bir kesik, bacaklarda şişme, yüksek ateş varsa doktora görünmenizde fayda var.

Bacak Ağrısı Evde Nasıl Geçer ?

Ayrıca bacak ağrılarıdan kurtulmak için evde yapabileceğiniz önerilerimizi uygulayarak bacak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sabun

Evde yapabileceğiniz ağrıdan kurtulma yollarında ilki sıcak su ve sabunla ovmak. Ağrıyan bölgeyi sıcak su ile ıslatın sonra sabun iyice ovun ardında 5 dakika kadar masaj uygulayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağını ağrıyan bölgeye uygulayın temiz bir bezle sarın bir saat kadar bekletin sonra ılık su ile yıkayın. Bunu bir hafta boyunca her gün yapın.

Kekik yağı

Kekik yağı ağrı kesici görevini yapar. Özellikle romatizma hasatları için mükemmel sonuç vermektedir. Ağrıyan bölgeye uygulayın.

Soğuk kompres

Birkaç tane buz küpünü bir torbaya koyarak bacağınızın ağrıyan yerine uygulayın. Günlük yapabilirsiniz.

Elma sirkesi

Bir bardak ılık suya birkaç damla ham elma sirkesi ekleyin ve günde iki kez için. Ayrıca bir leğene  su ve elma sirkesi karıştırarak bacaklarınızı bu suya koyun ve 15-20 dakika bekleyin.

Vişne suyu

Eğer bacak ağrılarınızın sebebi yorgunluk ise vişne suyu iyi gelecektir. Vişne suyu yumuşak doku hasarını önler ve anti oksidan etkisiyle ağrılarınıza etkili olacaktır.

Zencefil

Ağrıyan bacağınıza günde 2-3 kez zencefil yağıyla masaj yapın. Ağrılarınız geçene dek bu işlemi uygulayın. Ayrıca zencefil çayı da ağrılarınız için oldukça faydalıdır.

Limon suyu

Limon suyu da bacak ağrılarının tedavisinde oldukça etkili ev ilaçlarındandır. Limon suyunu hem içebilir hem bacağınıza masaj yapabilirsiniz.

D vitamini

Vücutta düşük D vitamini kemik ağrılarına neden olabilir. D vitaminin vücutta emilimi için bol bol güneşlenmek ve deniz ürünleri tüketilmelidir.

Zerdeçal

Zerdeçal ve susam yağını karıştırarak maske hazırlayın ve ağrıyan bölgenize uygulayın.

Potasyum

Potasyum esikliği de bacak ağrılarınızın nedeni olabilir. Potasyum içeriği yüksek gıdalar tüketerek ağrılarınızın tedavisine yardımcı olabilirsiniz.

Maydanoz

Maydanoz bir demet maydanozu iyice kaynatın sonra suyunu süzüp buzdolabında saklayınız günde bir su bardağı için bunu uygulamayı bir hafta devam edin ağrılarınız bitinceye kadar devam edin.

Isırgan otu

Isırgan otunu bir tencereye alalım üzerine kaynar su dökelim ardında soğumaya bırakalım bir tülbent yardımıyla ısırgan otunu saralım ve ağrıyan yere bağlayalım bunu akşamdan yapalım sabaha kadar üzerinde kalsın ısırgan otu. Bunu haftada iki defa yapalım 4-5 defa yapmamamız yeterli olacaktır.

Not: Bacak ağrıları oldukça dayanılmaz ağrılardır. Mevsim değişmelerinde dikkat edin özellikle kemiklerinizi sıcak tutun. Bacaklarınızı zorlamayın. Kilolarınız dikkat edin. Dengeli beslenin. Öğün atlamayın özellikle kahvaltıda peynir, yumurta, süt bulundurun.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git