Bacak Ağrısına Hangi Doktor Bakar ?

Bacak Ağrısına Hangi Doktor Bakar ?
9 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 149 kez okundu.

Bacak ağrısına hangi doktor bakar ? Bacak ağrısı için hangi doktora ve bölüme gidilir ? Bacak ağrısı hangi bölüme girer öğrenin.

Bacak Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

  • Kalp Damar Cerrahi

Bacak Ağrısı Nedir, Nedenleri ve Belirtileri

Basit gibi görünen bacak ağrılarının asıl sebebi dolaşım bozukluklarıdır. Damar tıkanıklığının belirtisi olabileceği gibi kalp veya beyin gibi önemli organlar da hasar oluşumunun da nedeni olabilir. Bacak ağrısının birçok nedeni olabilir. Eğer ki gün içerisinde bacağınızı çok zorladıysanız, son zamanlarda aşırı kilo aldıysanız, ya gereğinden fazla yük taşıdıysanız bacağınız da ağrı meydana gelebilir. Ya da eklemlerde, kaslarda oluşan ağrılarda bacaklarınızı etkileyerek ağrı yapabilir. Bel fıtığı, bacak kaslarında oluşan dokuların hasar görmesi, eklem boşluklarının su toplaması ya da çocuklar da büyüme çağında baldırlarında sızı şeklinde ağrılar olabilir. Herhangi bir kaza ya da travma anında bacak kırılması, burkulması da ağrıya sebep olabileceği gibi kanser ve diyabet hastalarında da vücudun dirençsiz kalması sonucunda bacaklarda sızı şeklinde ağrı görülür. Gebelerde de karın büyüdükçe, ağırlaştıkça bacak ağrısı ve kramplar meydana gelmeye başlar. Sürekli alkol alan kişilerde bacaklarında yanma, kasılma ve karıncalanma çok fazla hissedilir. Vücudun susuz ve kalsiyumsuz kaldığı durumlarda ya da aniden değişen hava şartları ve ani hareketlerden dolayı bacağa giren kramplar da şiddetli ağrı yapar.

Bacak Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Aslında gün içerisinde sürekli bacakların çalıştığını hareket ettiğini unutmamak gerekir. Bacakların dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bütün gün vücut ağırlığı bacaklara iner ve genellikle şişme yapar. Bunun için evde geldiğinizde bacaklarınızı ılık su ile masaj yaparak yıkamaya özen gösterin. Dilerseniz suyun içerisine bir miktar tuz atarak ayaklarınızın rahatlamasını da sağlayabilirsiniz. Sonra bacaklarınızı yukarıda tutarak rahatlamasını sağlayın. Eğer ki bacaklarınızı havada tutamıyorsanız, ayaklarınızın altına yastık koyabilirsiniz. Bacaklarınıza buz tedavisi uygulayabilirsiniz.

Özellikle kramplarda soğuk uygulama yapabilirsiniz. Hafif egzersiz hareketler yapmakta bacaklarınızın rahatlamasını sağlar. Sürekli yatmak bacak ağrısında iyi bir yöntem değildir. Sürekli hareket halinde olmak bacak ağrısı ile zor olabilir ama kendinizi yormayacak egzersizlerle, hafif tempolu yürüyüşlerle bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Şayet ağrınız burkulma, incinme gibi nedenden dolayı ise bandaj sarabilirsiniz. Bacaklarınızın ağrıdığı dönemlerde özellikle alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Bitki çayları tüketebilirsiniz. Özellikle vücudunuzdan ödem atmanızı sağlayacak çayları tüketmeye özen göstermelisiniz. Yeşil çay tüketmenizi önerebilirim. Bacaklarınızda ağrı şiddetliyse evde kekik yağı ile masaj yaparak ağrıyı azaltabilirsiniz. Hardal yağı, çörek otu yağı, kantaron yağı ve balı da bacaklarınıza sürmek ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Meyan kökü çayı, nane çayı, rezene, sinameki, üzerlik otu, tere otu çayı da içilerek ağrının azalması sağlanabilir. Hala ağrı geçmiyorsa doktor kontrolünde ağrı kesici ilaç, kas gevşetici hap kullanabilirsiniz.

Eğer ki ağrı sürekli devam ederse mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız. Herhangi bir hastalık veya romatizmal rahatsızlıklardan dolayı bacaklarınız ağrıyor olabilir. Özellikle bacaklarınızda varis varsa, hareket ederken bacaklarınızdan kırılır gibi ses geliyorsa, yürümekte zorlanıyorsanız, geçmeyen kızarıklık, derin bir kesik, bacaklarda şişme, yüksek ateş varsa doktora görünmenizde fayda var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git