Ayvat Bendi Mesire Alanı Kemerburgaz – Eyüp / İstanbul

Ayvat Bendi Mesire Alanı Kemerburgaz – Eyüp / İstanbul
4 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 435 kez okundu.

İstanbul’daki Belgrad ormanları arasında bulunan ve özellikle hafta sonu yoğun iş temposundan bunalan istanbulluların tercih ettiği noktalardan bir tanesi Ayvat Bendi mesire alanıdır. Ayvat Bendi mesire alanı temiz hava ve huzurlu ortamı ile diğer günübirlik alanlardan öne çıkmaktadır. Ziyaretçilerine keyifli zaman geçirmek için harika bir ortam olarak göze çarpmaktadır. Bu yazımızda İstanbul’un trafik ve yoğun iş temposundan bunalan insanların günübirlik Uğrak noktalarından bir tanesi olan Ayvat Bendi mesire alanına nasıl gidileceği, giriş ücretleri ve iletişim bilgilerine değineceğiz.

İçinde bulunduğu Belgrad ormanı’nın 9 doğal Parkı’ndan bir tanesi olan Bu mesire alanı adını Osmanlı döneminden kalan Ayvat Bendinden almıştır. Ayvat Bendi 1765 yılında üçüncü mustafa döneminde yapılmıştır. Bu Bend Kağıthane Deresi’nin kollarından bir tanesi olan Ayvat Deresi üzerine yapılmıştır.

Bitki örtüsü açısından zengindir. Hayvan çeşitliliği bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 50 hektarlık bir arazi üzerinde yer almaktadır. İstanbul’a kattığı önemli yararların başında Osmanlı Dönemi’ndeki su ihtiyacını karşılamak için yapılan kemerler burada bulunur ve ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeker.

Ayvat Bendi Mesire Yerinde Neler Yapılır ?

Ayvat Bendi mesire alanı kendisi gibi diğer doğal parkların özelliklerini bünyesinde taşır. Bunlardan bir tanesi de eşsiz manzarası eşliğinde güzel zaman geçirebileceğiniz ve ailenizle birlikte piknik yapabileceğiniz bir ortam olmasıdır. Piknik yapmak dışında yürümeyi sever misafirleri için ormanda yürüyüş yapmak cezbedici hale gelmiştir. Belgrad ormanı’nın eşsiz manzarası eşliğinde bisikletinizle tur atmamızı sağlayan alanlarda mevcuttur. Piknik yapmayı seven aileler için eşsiz güzellikler vadeden ayvat Bendi mesire alanı elbette ki bu aktiviteden çok fazla hoşlanmayan misafirlerin de düşünmüştür. Bunun için mesire alanının içinde eşsiz lezzetlere kavuşur bileceğiniz kır lokantaları ve büfeler yer almaktadır. Çocuklu aileler de unutulmamış ve çocukların güzel ve kaliteli zaman geçirmeleri için Mesire Alanı içine oyun parkı inşa edilmiştir.

Mesire alanının bir diğer özelliği ise hayvan çeşitliliğinin bol olmasıdır. Bu çeşitlilikten kasıt mesire alanında yaban domuzu, geyik, karaca, sincap ve tavşan gibi hayvan türlerinin de yaşamını devam ettirebiliyor olmasıdır. Dikkatli olmak koşuluyla yürüyüş yaparken bu hayvanlarla karşılaşmak misafirlere Unutulmaz tecrübeler kazandıracaktır.

Ayvat Bendi Mesire Yeri Fotoğrafları

Bu eşsiz Doğa manzarasına sahip ve Belgrad ormanının içinde kaybolmayı göze alacak kadar yürüyüş esnasında kendinden geçilen alan elbette ki fotoğraf sanatı ile ilgilenen insanların dikkatinden kaçmamıştır.

Ayvat Bendi mesire alanının fotoğraflarını web’den Ulaşmak mümkündür. Piknik yapmak için ideal yerlerin başında gelen Bu mesire alanına fotoğraflar incelenerek gitmek orayı daha cezbedici Hale getirecektir.

Ayvat Bendi Mesire Yeri Giriş Ücreti

2016 yılının Temmuz ayında güncellenen giriş ücretleri ne göre Ayvat Bendi mesire alanına giriş kişi başı 4 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Piknik alanı olduğu için araçlarla girmek mümkündür.

Bu araçların listesi; bisiklet için 4 TL, motosiklet için 8 TL, otomobil için 12 TL, minibüs için 35 TL, midibüs için 60 TL ve otobüs için 110 TL şeklinde belirlenmiştir.

Ayvat Bendi Mesire Yeri Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Belgrad Ormanları, Kemerburgaz – Eyüp /İstanbul

Nasıl gidilir: Ayvat Bendi mesire alanına gitmek için Belgrad ormanlarına gitmek gerekmektedir. Kemerburgaz tarafından Belgrat Ormanı ne Gelmek isteyenler kurt kemeri güzergahını, bahçe köyden Gelmek isteyenler ise Kemerburgaz yolu güzergahını kullanmalıdır. Ayvat Bendi mesire alanına Elbette ki toplu taşıma ile de gitmek mümkündür. Bunun için Levent’ten otobüslere bilerek alana ulaşılabilir. Metroyu kullanmak isteyen misafirlerin Yenikapı Hacıosman hattında metroya binerek mesire alanına ulaşmaları gerçekleşir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git