Ayvaini Mağarası – Bursa

19.08.2016
Ayvaini Mağarası – Bursa

Profesyonel anlamda dağcılık ve mağaracılık sporlarıyla ilgilenenler açısından Türkiye’nin önemli mağaralarından biri olan Ayvaini Mağarası, Güney Marmara Bölgesi’nde bulunmaktadır. Türkiye’nin en uzun 6. mağarasıdır.

Uluabat Gölü’nün güney kısmında, Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Ayva köyünde bulunmaktadır. Güney Marmara’nın en uzun yer altı geçidi olma özelliğine sahip olan Mağaranın Mustafa Kemal Paşa’ya bağlı Kazanpınar ve Doğanalan köyleri arasında giriş için ikinci bir ağzı bulunmaktadır. Doğanalan Köyü yakınlarında başlayan Ayvaini Mağarası yaklaşık beş buçuk kilometre uzunluğa sahip olup Ayva Köy civarlarında sona ermektedir.

Biri Ayva Köyü civarlarında öbürü ise Doğanalan Köyü civarlarında iki çıkışı bulunan Ayvaini Mağarası’nın girişleri oldukça sarptır. Henüz doğa turizmine açılmamış olup bu konuyla ilgili çalışmalar sürmektedir. Girişlerindeki zorluk sebebiyle genellikle rehberler eşliğinde profesyonel dağcılar ve mağaracılar tarafından ziyareti tercih edilmektedir. Özellikle içerisinde bulunan Karadonlu Deresi’nin mağara boyunca oluşturduğu altmıştan fazla irili ufaklı gölet ile sarkıtlar, dikitler ve travertenler mağarayı ziyaret edenlerin ilgisini çekmektedir.

Ayvaini Mağarası’nın Keşfedilmesi ve Turizm Faaliyetleri

1970 yılında üç kişilik bir İspanyol ekibi tarafından keşfedilmiştir. Günümüzde Ayvaini Mağarası açısından çalışmaların sürdüğü belirtilse de bir turizm düzenlemesi yer almamaktadır. Pek çok yerli ve yabancı turist mağarayı ziyaret etmek amacıyla bölgeye gelseler de ulaşımın zorluğu neticesiyle mağaraya giriş yapmaktan vazgeçmektedirler.

Günümüzde deneyimli mağaracıların ve dağcıların gelmeyi tercih ettiği bölgede turizme açma faaliyetleri sürse de henüz somut olarak bir ilerleme kaydedilmemiştir ve gerekli düzenlemeler yapılmamıştır. Şu anda bölge halkı Ayvaini Mağarası’nın turizme açılmasını ve kendilerini ekonomik olarak desteklemesini beklemektedirler.

Ayvaini Mağarası Özellikleri

 • Mezozoik Zaman’da oluşmuştur

Ayvaini Mağarası yer kabuğunun kırılarak parçalara ayrıldığı ve ayrı kıtalara bölündüğü dönem olan Mezozoik Zaman’da oluşarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bu sebeple gerek mağara olarak sahip olduğu oluşumlarıyla gerekse dünya tarihi açısından sahip olduğu konum dolayısıyla Türkiye için önemli bir yere sahiptir.

 • İki girişi vardır

Mağaranın girişlerinden biri Ayva Köyü yakınlarındayken öbürü ise Doğanalan Köyü civarlarındadır. Mağaranın bir ağzından giriş yapılması ve öbür ağzından çıkılması mümkündür. Bursa’yı Kemalpaşa’ya bağlayan eski yol ise Ayvaini Mağarası’nın yakınından geçmektedir.

 • Turizme kapalıdır

Mağaranın girişi iki ağzı da oldukça sarp konumlarda yer almaktadır. Bu sebeple doğa turizmine henüz açılmamıştır ancak profesyonel dağcılar veya mağaracılar tarafından ziyaret edilmekte olup yalnızca rehberler eşliğinde mağaraya giriş yapabilmeleri mümkündür. Bu sebeple ziyaret etmek isteyenlerin mağaraya girmeden önce muhtarlığa uğrayarak mağara ve koşulları hakkında bilgi almaları gerekmektedir.

 • Hidrolojik olarak etkinliğini devam ettirmektedir

Mağaranın hidrolojik olarak etkinliği devam ettiğinden içinden geçen Karadonlu Deresi Ayvaini Mağarası’nın içerisinde altmıştan fazla gölcük meydana getirmektedir. Bu gölcüklerin derinliği ise yaklaşık olarak üç ile dört metre arasında değişmektedir.

Ayvaini Mağarası’nın Ayva Köyü yönünde bulunan ağzından hidrolojik etkinliği devam ettiğinden hala yer altı suyu çıkmaktadır. Toplam uzunluğu beş buçuk kilometre civarında olan Ayvaini Mağarası’nın çıkışında ise dört yüz metreyi bulan bir su birikintisi bulunmakta olup suyun derinliği mevsimlere göre değişiklik göstermektedir.

 • Mağaranın içi nemli ve ılıktır

Ayvaini Mağarasının atmosferi her mevsim nemli ve ılık olduğundan mağaraya ziyarete gidildiği zaman bunun bilincinde olup içerideki sıcaklığa uygun olarak giyinilmesi önerilmektedir.

 • Suyu berraktır

İki bin beş yüz metresi su altında olan Ayvaini Mağarasında bulunan göletlerdeki su her ne kadar derin olursa olsunlar dibin görüneceği kadar temiz ve berraktır. Erişimi zor olduğu için mağara ve suyu temiz kalmayı başarmıştır, göletlerde yüzmek mümkündür ancak özel kıyafetler giyilmelidir. Ayrıca suyun direkt olarak girilemeyecek kadar soğuk olduğunun da akılda tutulması gerekmektedir.

 • İlginç bir görünümü vardır

Ayvaini Mağarası içerisinde bulundurduğu doğal oluşumlar neticesiyle ilginç bir görünüme sahiptir. Mağaranın içinde bulunan irili ufaklı göllerin dışında sarkıtlar, dikitler, duvar damlataşları ve sulu damlataş havuzları da bulunmaktadır.

 • Ekolojik yaşam barındırmaktadır

Mağaranın içinde bazı canlı yaşamlarının sürdüğü bilinmektedir, özellikle yarasalar, çiyanlar, kurbağalar ve tatlı su karidesleri bulunmaktadır.

Giriş Öncesi Bilmeniz Gerekenler

 • Ayva Köyü girişi tarafında 15 metre yüksekte kapıya benzeyen bir yapı bulunmaktadır. Burası, yürünerek gelinecek son noktayı belli etmektedir.
 • İki girişi bulunan Ayvaini Mağarası’nın girişinde oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Bu doğal oluşum, turizm faaliyetlerine henüz açık olmadığından iki girişinde de sarp kayalıklar bulunmaktadır. Can güvenliği adına ziyaret etmek isteyen mağaracıların ve dağcıların bu ziyareti rehberler eşliğinde gerçekleştirmeleri önerilmektedir.
 • Giriş halatlarla ve güçlü iplerle sağlanmaktadır. Mağaranın girişi düz ayak olmamakla birlikte aşağı doğru inilerek girmek mümkün olmaktadır.
 • Mağaraya giriş bahar aylarında neredeyse imkansızdır. Bunun sebebi kar sularının eriyerek mağaranın içerisindeki su miktarını arttırması ve girişi kapatmasıdır. Ayvaiçi Mağarası’na girmek isteyenlere bu sebeple su yüksekliğinin nispeten daha az olduğu yaz aylarında ziyaret etmeleri ve gerekli tedbirleri almaları önerilmektedir, yaz aylarında yürüyerek gezmek mümkünken kış aylarında ise su seviyesi yüksek olduğundan yalnızca botlarla gezilmesi mümkündür.
 • Ayva Köyü’nden mağaraya ulaşmak için sağ taraftan yukarı doğru çıkan bir patikayı takip etmek gerekmektedir. Ancak bu çıkış çok riskli olduğundan gerekli ekipmana ve uygun kıyafetlere sahip olunduğundan emin olunmalıdır. Aynı zamanda yükseklik korkusu bulunanların bu yolu kullanmaları önerilmemektedir.

Ayvaini Mağarasında Neler Yapılabilir?

 • Uygun ekipmanlarla birlikte suya girmek mümkündür. Aynı zamanda mağaranın içinden akan Karadonlu Deresi’nin izlediği yol takip edilerek çıkışa ulaşılabilir.
 • Mağaraya giden yola ulaşılamamışsa veya iklim şartları mağaraya girişe engel olmuşsa Ayva Köy yakınlarında bulunan patika yola girmeden düz devam edilerek orada bulunan şelale ziyaret edilebilir. Taşlardan geçiş kolaydır bu sebeple doğa fotoğrafçılığı için manzarasıyla ve etrafındaki bitki örtüsüyle oldukça uygun bir konumdur.
 • Ayva Köyü’nün girişinde yer alan bir tabelada ‘Su Ayva’dan içilir’ yazısı yer almaktadır. Bu tabelanın yakınında bulunan çeşmeden su içilebilir. Akan su lezzetli olduğu kadar temiz ve saftır da.
 • Dağcılık ve mağaracılık sporlarıyla uğraşanlar dışında yalnızca etrafı gezmek için gitmek mümkün olduğu gibi oldukça dar bir alanla sınırlıdır. Etrafta piknik yapılacak bir alan bulunmamakla birlikte bunun için belediye tarafından da bir çalışma yürütülmemektedir.

Ayvaini Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

Coğrafi konum

Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa İlçesinin otuz kilometre kuzey batısında bulunan Doğanalan Köyü yakınlarında başlayıp yaklaşık beş buçuk kilometre sonra Ayva Köy civarlarında sonlanmaktadır.

Bölgeye Ulaşım

 • Bursa merkezine 47 km mesafesi olan mağaraya Güney Batıdan (İzmir) gelmek İçin: Balıkesir – Bursa istikametine gelip; Susurluk, Mustafa Kemel Paşa ve Karacabey ilçelerinden geçerek Karacabey / Bursa yolunun 30. Km’sinden sonra Başköy yoluna sapabilirsiniz. Akçalar ve Fadıllı köylerinden ilerledikten sonra karşınıza gelen köprüyü geçtikten sonra sola dönüp yaklaşık 5 km sonra sola dönünce Ayva Köyü karşınıza çıkar.
 • Güney Batıdan (Ankara) Gelenler için: Eskişehir – Bursa yoluna girip; Bozüyük – İnegöl güzergahından Bursa çevreyoluna gelip oradan da Bursa – Karacabey güzergahına çıkmanız gerekiyor. Bu güzergahı takip ederek 20 km ileriden Başköy yoluna sapıp Akçalar ve Fadıllı köylerinden ilerledikten sonra karşınıza gelen köprüyü geçtikten sonra sola dönüp yaklaşık 5 km sonra sola dönünce Ayva Köyü’ne ulaşabilirsiniz.
 • Doğanalan köyü yakınlarında yer alan ağız kısmına Mustafa Kemal Paşa İlçesinden on yedi kilometre uzaklıkta bulunan Söğütalan Köyü’nün yolu ile ulaşım sağlanmaktadır.
 • Bursa’yı Mustafa Kemal Paşa’ya bağlayan seksen iki kilometrelik eski yol mağaranın yakınından geçtiği için ulaşım amacıyla bu yolu kullanmak da mümkündür.
 • Uluabat Gölü’nün kuzeyinden geçen Bursa, Balıkesir ve İzmir yolundan da Ayvaini Mağarası’nın bulunduğu bölgeye ulaşım sağlanabilir.
 • Aynı zamanda arabayla bölgeye ulaşmak isteyenler İzmir yolu istikametinde Gölyazı dönüşüne gelmeden hemen önce Başköy’den içeri girip Ayva Köy’e kadar gidebilirler.
 • Bölgeye kişisel araçla değil toplu taşımayla ulaşmak isteyenler ise Fadıllı Mahallesi’nden kalkan 7/B hatlı otobüs ile Ayva Köy’e ulaşabilirler.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.