Ayva Tatlısı Pişirme Süresi

Ayva Tatlısı Pişirme Süresi
8 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 279 kez okundu.

Ayva tatlısı pişirme süresi nedir ? Kışın gelmesiyle beraber kış yiyecek içecekleri de ortaya çıktı. Eskiden sobalı evlerimiz vardı. Üstünde kestane pişirir, mandalina, portakal kabuklarından oda kokusu yapardık. Ne güzel günlerdi be! Olsun kestaneyi sobada yapmasak da fırında yapıyoruz artık. O da güzel oluyor.

Kış deyince aklıma gelen bir diğer şey ise ayva. Bayılırım ben ayvaya, özellikle tatlısına. Annem evde bir kilo ayvadan tatlı yapardı hepsini ben yerdim. O kadar çok severdim. Sonra kendim yapmak istedim ve de öğrendim. Bu sebeple de size püf noktalarını vereceğim.

Ayva Tatlısı Pişirmenin Püf Noktaları

Ayva tatlısı çok yumuşak olmaması gereken, fakat sert de kalmaması gereken bir tatlı. Çünkü erimiş hali de güzel olmaz, boğazda kalanı da. Tabi bunu yapabilmek için ayvayı uygun sıcaklıkta uygun bir sürede pişirmek gerekir. Bir yiyeceği kısık ya da orta ateşte pişirmek genelde en iyisidir. Ayva tatlısı için de bu kural geçerli. Çok har ateşte pişirirseniz yanmaya başlar bu sebeple en iyisi orta ateşte pişirmektir.

Ayva Tatlısı Pişme Süresi

Peki ne kadar pişecek diye sorabilirsiniz. Bir saat pişirmek yeterlidir. Bir saat sonra eğer olmuşsa ayvaları kenara alıp soğuduktan sonra üstüne krem şantisini koyabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git