Ayva Tatlısı Kaç Dakikada Pişer ?

Ayva Tatlısı Kaç Dakikada Pişer ?
6 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 337 kez okundu.

Ayva tatlısı kaç dakikada pişer ? Ayva tatlısı yapımı çok kolay olmayan bir tatlıdır hatta mutfakla aranız iyi değilse yanına yaklaşmayın bile diyebilirim. Ama tabii ben kendime güvenirim diyorsanız en güzel ayva tatlısını nasıl yaparız buyurun bakalım.

Öncelikle derin bir kaba su koyalım(1 litre) ve içine yaklaşık yarım limonu sıkalım. İkiye bölerek çekirdeklerini çıkardığımız ayvaları (3-4 adet) soyup suyun içine koyalım. Bu ayvaların kararmaması için önemli. Ayva çekirdeklerini de atmayın çünkü daha sonrasında ayvalara renk vermesi için kullanacağız. Kullanacağımız tüm ayvalar için aynı işlemi uyguladıktan sonra artık tencereye yerleştirebiliriz. Tencerenizin geniş olması sizin için avantaj olacaktır.

Ayvaları yerleştirirken  orta kısımlarının üste gelmesine dikkat edin.  Tarçını (1 çubuk), ayva çekirdeklerini ve karanfilleri(5-6 adet)  de tencereye koyduktan  sonra ayvaların üzerine denk gelecek şekilde her ayva için ayrı bir kahve fincanı kadar şeker ekleyip tencerenin kapağını kapatalım.  Su kaynayana kadar orta ateşte kaynayınca kısık ateşe alarak 1,1,5 saat kadar pişirelim. kontrol edelim ayvalar rengini almış ve yumuşamış ise ocaktan alalım.  tatlıları servis tabağına alalım 3-3,5 saat soğumasını bekleyelim. servis edeceğimizde de kalan şerbetten üzerine gezdirin. isteğe göre Antep fıstığı veya kaymakla süsleyebilirsiniz ben kaymak tercih ediyorum. Hepimize afiyet olsun..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git