Ayrılık Sonrası Depresyonu Nasıl Geçer ?

Ayrılık Sonrası Depresyonu Nasıl Geçer ?
26 Mart 2016 tarihinde eklendi, 734 kez okundu.

Çok sevdiğiniz sevgilinizden ayrıldınız . Belki bu ilişkiniz uzun yıllar sürdü belki de kısacık bir süre. Ayrıldıktan sonra kendinizi yalnız hissedip bu benim başıma neden geldi diye sorup durabilirsiniz. Ayrılık sonrası depresyonu etrafınızdakileri de etkileyebilir ancak sizi etkilediği kadar değil. İşte hem kendinizi hem etrafınızdakileri ayrılık sonrası depresyonundan kurtarmak için yapmanız gerekenler…

Kendi kabuğunuza çekilmek ayrılık sonrası depresyonun başlangıcıdır. Olabildiğince sosyalleşmeye özen gösterin. Kendinizi olduğunuzdan daha yalnız hissedebileceğiniz özel günlerde, sevgililerin el ele dolaştığı herkesin sokaklarda olduğu günlerde güzel vakit geçireceğiniz dostlarınız ve arkadaşlarınızla buluşup sohbet edebilirsiniz. İlişkinin bitiş dönemi de ayrılık sonrası depresyonun boyutu açısından önemlidir. Ayrılığı anlayabilmek ve farkına varabilmek depresyonun giderilmesi açısından önemlidir. Ayrılık sonrasında yaşanacak olan ani duygu değişimlerine ağırlık vermek sizi daha çok yaralayabilir. Üzüntü, öfke, gerginlik gibi durumlar bastırılmamalı, yaşanmalı zamanla geçmesi beklenmektedir. Biten ilişkinin ardından normal yaşantınıza dönmeye gayret etmelisiniz.

Telefon numarasını rehberinizden silin. Olası yapabileceğiniz aramalar sonucunda pişmanlık hissedebilir ve keşke aramasaydım dememeniz için telefon numarasını silebilir hatta engelleyebilirsiniz. Ani gelişen arama ve mesaj atma isteklerini engelleyecektir.

Şiddetli ve yoğun üzüntü dönemlerinize girebilir yüzleşemediğiniz gerçekleri içinize atabilirsiniz. Yaralarınızı görmezden gelerek kapatmaya çalışmak sizi daha kötü bir ruh haline sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Sürekli uyuma ya da uykusuzluk hali, aşırı yeme veya iştahsızlık hali, ani sert çıkışlar yahut duygusal çöküntüler, yapmanız gereken işleri yapmama isteği depresyonun belirtileridir. Bu depresyon halinden kurtulmak için kendinize bol bol vakit ayırmalı kendinizi dinlemekten vazgeçmelisiniz.

Önceden ilginiz olan kurslara gidip kafanızı başka şeylerle meşgul edebilirsiniz. Sırf eski sevgilinizi kıskandırmak için hiç ilgi duymadığınız biriyle beraber olmayın. Yeni kişilerle tanışmak için acele etmeyin. Yaralarınızın kapanmasını bekleyin. Size eski ilişkinizi hatırlatan kişilerden uzak durun. Arkadaş sohbetlerine katılın ama sadece sohbetlerin konusu siz ve eski sevgiliniz olmasın. Yoksa yakın zaman içinde yanınızda olmasını istediğiniz arkadaşlarınız da bu durumdan sıkılacak ve sizinle görüşmek istemeyeceklerdir.

ayrilik-sonrasi-derp

Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe’ den kesinlikle uzak durmalısınız. Her kadın ayrılık sonrası saçlarını, dış görünüşünü değiştirme çabası içine girer. Saçlarınızı kestirin, boyatın. Kendinizi güzel bulmanız için elinizden geleni yapın. Onun size aldığı hediyeleri atın. Yoksa onu hatırlamak için elinden geleni yapan beyniniz, onu size çağrıştırmak adına eski hediyelere yönlendirecektir. Alışverişe çıkın. Alışveriş en iyi detokslardan biridir. Yeni kıyafetler, yeni ayakkabılar ilginizi başka yöne çekecektir. Beraber gittiğiniz mekanlardan uzak durun. Hatta mümkünse bir süre kendinizi toparlayana kadar şehirden uzaklaşın. Böylece kafanızı dinleme fırsatı elde edeceksiniz. Tek gecelik ilişkiler sadece saatlik sizi başkasına ait hissettirecektir ve ayrılık sonrası depresyonda yapılan en büyük hatalardandır. Tek gecelik ilişkiden ve aslında tarzınız olmayan kişilerden ama sırf boşlukta olduğunuz için yakınlaştığınız kişilerden uzak durun. Kalbinizi tekrar kıracak davranışlardan uzak durmalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git