Ayrıldıktan Sonra Ne Yapmalı ?

Ayrıldıktan Sonra Ne Yapmalı ?
6 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.002 kez okundu.

Hayatta zor diye tanımlanabilen durumlar sayılsa ilk 5’e girebilecek olanlardandır, ayrılık. Kimisi çok küçük hasarlarla atlatabilir, kimisi normal bir durummuş gibi hayatına devam edebilir, kimisi de uzun süreli depresyon sürecine girebilir. Bu durum karşı tarafa olan bağlılıktan mı yoksa ayrılığın sebebinden mi kesin bir şey söyleyemeyiz. Fakat bir çok duruma göre kişinin hal ve davranışlarında değişiklikler tespit etmek mümkün. Peki, ayrılıktan sonra ne yapmalı ?

Öncelikle ilişkileri göz önüne alalım. Karşı taraf sizde ne kadar büyük bir yere sahip. Varlığı ya da yokluğu ne denli önem arz ediyor. Bunun cevabına göre de ayrılık sonrası yapılması gerekenlere değinelim. Eğer çok fazla değer verme söz konusu ve ayrılık ciddi bir travma yarattı ise ve de karşı taraf bu konuda duyarsız ise yapılması gereken hususlar nelerdir, bahsedelim.

Karşı cinsin size ne kadar değer verdiğini analiz edin. Ayrılık tek taraflı ve ciddi bir sorun olmadığı halde bitmiş olabilir. Siz de çok fazla değer veriyor olabilirsiniz. Fakat karşı taraf için bu böyle değilse kendinizi ifade edin. İçinizde o an düşündüğünüz, yaşadığınız durumları umursamama ihtimaline rağmen bir şekilde iletin. Eğer mümkün ise yüz yüze görüşün ve kendinizi net bir şekilde ifade edin, karşı tarafında ifade etmesini isteyin. Gurur yapmayın. Kaybedecek bir şeyiniz yok. İlişki için hala bir ışık varsa kaybetmemeye ve karşı tarafı tam anlamıyla anlamaya çalışın. Fakat yoksa artık, tabir-i caizse yeni bir sayfa açın. Hatta o defteri yırtıp atın ve yeni bir defterle hayata başlayın. Peki ne yapılmalı? Nasıl unutmalı? Nasıl davranmalı?

ilişki çift ayrılık aldatma mutsuzluk

Şunu belirtelim ki tüm söylenenlere rağmen karşı taraf olumlu yaklaşmıyor ise o saatten sonra yapacaklarınız ve yaşayacaklarınız sizin hayatınızdır. Yapacaklarınızı ve yaşayacaklarınızı kendiniz için, kendi mutluluğunuz için yaşamalısınız. Büyük bir şehir de yaşıyorsanız hemen yeni yerler keşfetmenin vakti, hemen başka bir ilişkiye başlamayın, biraz önceki ilişkilerinizi değerlendirin, bundan sonra yapmamanız gereken şeyleri belirleyin. Kendinize, ailenize, dostlarınıza zaman ayırın, uzun zamandır görmediğiniz birini ziyaret edin, yeni ortamlara girip yeni insanlar tanıyın, bir kitaba başlayın. Yapılacaklar listesi oluşturun ve uygulamaya koyulun. Odak noktanızı kendi hayatınız yaptığınızda belki de “iyi ki” diyeceksiniz.

Gelelim ikinci duruma, yani ayrılan taraf siz iseniz neler yapmalısınız. Kendinizi olabildiğince iyi ifade edin, kırmamaya özen gösterin. Yeni bir ilişkiye başlayarak kötü bir izlenim bırakmayın, karşı tarafın üzerine alınabileceği hal ve davranışlardan sakının. Unutmayın ki, terkedilen tarafa genellemeye bakıldığında ayrılık sonrası zor zamanlar geçiren taraf oluyor.

Bunun dışında ilişkinin bitiş nedenleri de çok önemlidir. Ayrılan taraf aldatılmış, ailevi durumlar ve bunun gibi bir çok neden olabilir. Nedenler de ayrılık sonrası davranışlarda önemli yer edinir. Aldatıldığınız için sonraki ilişkinizde aldatmak doğru bir davranış değildir keza ailevi durumlarda aileye karşı öfke duymak da…

Ayrılık sonrası mantık çerçevesi içerisinde durum değerlendirmesi yapılmalı ve iki taraf da düşünülerek hareket edilmelidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git