Aynısafa Çayının Faydaları Nelerdir?

Aynısafa Çayının Faydaları Nelerdir?
12 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 923 kez okundu.

Aynısafa bitkisi, neredeyse her toprak cinsinde büyüyebilen bir çiçektir ve yılın her ayında bulunabilir. Dünyanın farklı bölgelerinde yetiştirilen bu bitki çayı en çok da Batı Asya, Avrupa ve ABD’de sıkça yetiştirilir. Papatya, yakubotu ve kasımpatı ailesindendir ve bu bitkinin dallar 30-60 santim kadar uzuyor. Aynısafa bitkisinin çiçekleri ilkbahar aylarında açıyor ve kurutulmuş taç yaprakları farklı kültürlerde ilaç yapımında da kullanılıyor. Aynısafa çiçeği yaprakları genellikle ağız yolu ile alınmaz ve çiçeklerinden elde edilen kremler yanık ve kesik tedavisinde kullanılır. Bu bitkinin ürünleri daha çok yağ, merhem, aynısafa çayı ve öz formunda satılıyor. Bu kremleri ışık ve nemden muhafaza ederek korumalısınız.

Aynısafa Çayı Neye İyi Gelir ?

Aynısafa çiçeği ile hazırlanmış olan merhemler, özler ve sular daha çok cilt yaralanmaları, kesik ve yanma tedavisinde kullanılır. Bu tip yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda merhemi basur tedavisinde oldukça etkilidir. Etkileri konusunda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bitki çayları yaralı olan bölgeye kan akışını hızlandırarak hücrelerin daha çok oksijen almasını ve iyileşmesini sağlıyor. Aynı zamanda deri iltihabı tedavisinde de yardımcı oluyor. Kulak enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkilidir.

  • Antibakteriyel özelliktedir ve kulak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
  • Kolejen üretimini arttırır ve boğaz ağrısına iyi gelir.
  • Vücudu toksinlerden arındırır ve ağız içi iltihaplanmaların önlenmesini sağlar.
  • Mide kanserine karşı çok iyi bir koruma sağlar.
  • Krampları açar ve sindirimi kolaylaştırır.
  • Sakinleştirici etkisi vardır.
  • Sindirimi kolaylaştırır.

aynısafa çayının yararları

Aynısafa Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Aynısafa çayını hazırlamak için turuncu aynısafa çiçeğinin yapraklarını kullanmalısınız. Bitki çayı için tavsiye edilen oran ise bir çay kaşığı aynısafa kurusu kullanmaktır. Aynısafa çayının kurutulmuş yapraklarını kaynamış suyun içine attıktan sonra 10-15 dakika kadar beklemelisiniz. Daha sonra damak zevkinize göre tatlandırıcı ya da bal ilave edebilirsiniz. Günde 2-3 bardak çay tüketebilirsiniz.

Aynısafa Çayının Yan Etkileri

Aynısafa çiçeği çocuklar için harici olarak kullanılmamalıdır ve açık yaralara doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Çiçeklere alerjisi olanlarda şişlik, kızarıklık, kaşıntı, döküntü şeklinde belirtiler meydana gelebilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git