Ayder Yaylası – Çamlıhemşin / Rize

Ayder Yaylası – Çamlıhemşin / Rize
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 373 kez okundu.

Karadeniz’in vazgeçilmezi, olmazsa olması Karadeniz Turu yapmak isteyenlerin mutlaka listelerine eklemesi gereken yer; Ayder Yaylası… Rize’den 70 km uzaklıkta Çamlıhemşin ilçesinin 20 km güneydoğusunda bulunan 1350 metre yükseklikte çam ormanlarıyla kaplı alandır. Aşağı Ambarlık Şelalesi ve Yukarı Ambarlık Şelalesi, yayla evleri, çeşitli çiçeklerden elde adilmiş balları ve en önemlisi de şifalı kaplıcasıyla ün kazanmış cennetten bir parçadır Ayder Yaylası

Önceden Ayder Yaylası, büyükbaş hayvanların kışlık ot ihtiyacını sağlamak amacıyla, çayır biçerek ve halıların dinlendirildiği yer olarak kullanılmaktaydı. Turizm merkezi haline gelmesiyle bu vasıflarını tamamen denebilecek kadar kaybetmiştir. Bölgenin turizme açılmasıyla bölgede pansiyonculuk daha çok rehavet görmeye başlamıştır. Bölgede turizm faaliyetlerinin artmasıyla birlikte bölgede yaşayan yerli halk turistlere hitap eden hediyelik eşya mağazaları açarak bu işi temel geçim kaynakları haline getirmişlerdir.

Osmanlı zamanından beri şifalı suyu bilinen Ayder 1987 yılında turizm bölgesi ilan edilmiş; kadın hastalıkları, iç hastalıklar, cilt rahatsızlıkları ve romatizmal hastalıklara şifalı olduğu gözlemlenmiş, 250 m derinlikten 50 derece sıcaklıkta çıkan kaplıcadan faydalanabilmek amacıyla modern tesis projeleri ortaya çıkmıştır. Bu projelerde duş kabinleri, fizik tedavi merkezleri, dinlenme salonları, kişiye özel kaplıca havuzları düşünülmüştür.

Yaz aylarında 55-60 derece sıcaklığa çıkan kaplıca suları yukarda belirtilen rahatsızlıkların yanı sıra sinirsel hastalıklara da şifa olmaktadır. Ayrıca bölgede rafting ve trekking yapılabilecek alanlar ve işletmeler de mevcuttur. Horon bilmeyen bir insanı bile tulum eşliğinde horona dâhil edip coşturabilecek harekete ve samimiyete uygun bir ortamdır Ayder…

Yemek mevzusunda ise burada Karadeniz’in özel tatlarından hamsi buğulama, hamsi köfte, alabalık, kaymak mıhlama ve kabak çorbasını deneyebilirsiniz. Ayder balının tadına bakıp bütün bir yıl bu lezzeti doya doya yaşamak için kavanozlarca satın alabilirsiniz.

Ayder Yaylası Konaklama ve Pansiyonlar

Adres: Ayder Yaylası Merkezi, Ayder Şelalesi, 53780 Yukarı Şimşirli Köyü – Çamlıhemşin / Rize

Konaklama fiyatları kaldığınız tarih, yerin manzarası, kalitesi gibi özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki iletişim bilgileriyle ulaşıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • VİLLA DE PELİT: 0 (464) 657 21 11
  • KALEGON BUTİK OTEL: 0 (464) 657 21 35
  • YEŞİL VADİ OTEL: 0 (464) 657 20 50
  • LİLİGUM DAĞ EVİ: 0 (464) 657 21 23

Ayder Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir ?

Ulaşım: Ayder Yaylasına birçok şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak bölgenin çok sayıda turist alıyor olması sebebiyle kalabalıkta daha rahat gezebilmeniz için kendi aracınızla ulaşım sağlamanız en doğru tercih olacaktır. Trabzon Havalimanı’na 160 Km, Rize ili merkezine 83 km, Karadeniz otoyoluna 39 km uzaklıkta bulunan Çamlıhemşin ilçesi adresimizin merkezini oluşturmaktadır. Doğu Karadeniz’in Paris’i haline gelmiş Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine ulaşım sağladıktan 18 km sonra Ayder Yaylası Tüm görkemiyle sizleri karşılayacaktır.

Turlar: Rize merkezden özellikle ilkbahar yaz sezonlarında bölgeye servis yapan araçlar bulunmaktadır. Tesisin bulunduğu noktaya kadar karayolu vardır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git