Ayak Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Ayak Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
12 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 444 kez okundu.

Ayak Uyuşması için hangi doktora gidilir ? Ayak uyuşmasına hangi poliklinik bakar ? Ayak uyuşması için hangi bölüme gidilir ?

Ayak Uyuşması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Ayak uyuşması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda ayak uyuşmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Ayak Uyuşması Nedir ?

Ayak uyuşması, ayağa yeterince kan gitmediğinde ya da sinir sıkışması yaşandığında ortaya çıkar. Uyuşma, karıncalanma, batma veya yanma hissi oluşturabilir. Uzun süre ayakta hareketsiz duran kişilerde veya aşırı kilolu ve obezite hastalarında görülür. Ayak uyuşması her ne kadar fiziksel baskıdan kaynaklanıyor gibi görünse de bazen ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Eğer uyuşma sürekli ise mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Ayak Uyuşması Nedenleri Nelerdir ?

Ayak uyuşmasının nedeni, yayın olarak görülen vücut duruşu bozukluğudur. Kan dolaşımını engelleyecek pozisyonda uzun süre kalmak o bölgede kan akışını yavaşlatır. Duruş düzeltildiği takdirde uyuşma da ortadan kalkacaktır. Bunun dışında şeker hastalığı (diyabet) sinirlere zarar verdiği için ayaklarda uyuşmaya neden olabilir. Diyabet hastalarında kan şekeri seviyesi kontrol altına alınmazsa normal seviyenin üstüne çıkan şeker sinirlere zarar verir. Bu hasar düzeltilemez. Bir diğer neden kötü kan dolaşımıdır. Kan dolaşımını olumsuz etkileyen başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok neden vardır. Kan vücutta düzgün şekilde dolaşamadığı için ayakta uyuşma olur ve kan dolaşımı normalleştiğinde uyuşmada ortadan kalkar. Sinirlere aşırı baskı uygulanması da uyuşmaya sebep olur. Çarpma ya da yaralanma ile oluşur. Rahatsız ayakkabıların ayak tabanına uyguladıkları baskı ayaklarda uyuşmaya sebep olabilir.

En ciddi ve önemli sebeplerden biri ise Multipl Skleroz hastalığıdır. Bu hastalıkta bağışıklık sistemi kendi vücut hücrelerine saldırır. Çevresel sinirlerin kılıflarının zarar görmesi uyuşmaya sebep olur. Uyuşma başta hafif ve aralıklı İken sonraları şiddetlenir ve geri dönüşü olmaz. Bir diğer neden Tarsal Tünel Sendromudur. Ayak bileğinin arkasında oldukça dar bir bölge vardır. Buradaki sinirler sıkıştığında uyuşma meydana gelir. Aşırı alkol kullanmak zamanla sinirlere hasar verir. Bu hasar da ellerde ve ayaklarda uyuşmaya neden olur. Bazı ilaçlar da ayağı etkileyen sinirler üzerinde direkt etkiye sebep olur ve uyuşma meydana gelir. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır: Kanser ilaçları, kalp ilaçları ve HİV virüsü tedavisi. B12 vitamini eksikliği kırmızı kan hücrelerinin normalin altına inmesine neden olur. Uzun vadeli eksiklik el ve ayakları kontrol eden çevresel sinirlere zarar verir. Vitamin hapları ya da iğnesi bu sorunu ortadan kaldırabilir. Geçici istemik atak ta ellerde ve ayaklarda uyuşmaya neden olur. Geçici istemik atak, beyne giden kan akışının kısa süreliğine aksamasına denir. Beyinle alakalıdır, ayaklarda ki bir sorun değildir.

Ayak Uyuşması Belirtileri Nelerdir ?

Ayak uyuşmasının belirtileri, ciddi bir yaralanmadan sonra ayakta uyuşma, uyuşmayla birlikte güçsüzlük hissi ve hareket etmede zorluk, bilinç kaybı, görüş kaybı, kolları, bacakları ya da idrarı kontrol etmede zorluk şeklinde görülür.

Ayak Uyuşması Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Ayak uyuşması tedavisi için düzgün ayakkabı giymek, düzenli egzersiz ve diyet yapmak, daha iyi bir vücut duruşu sergilemek, varis çorabını kullanmak, masaj yapmak, daha az alkol kullanmak veya ayağı ısıtmak gerekir. Uzun süreli uyuşukluklarda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Ayak uyuşması için hangi doktora gitmeyelim ? Ayak uyuşması hangi bölüme girer diye soruyorsanız fizik tedavi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git