Ayak Şişmesine İyi Gelen Kremler

Ayak Şişmesine İyi Gelen Kremler
21 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.000 kez okundu.

Ayak şişmesi genellikle kılcal damarlardan sızan kanın yumuşak dokuda toplanmasıyla meydana gelen ödemin ayakta şişlik oluşturmasıdır. Ayak şişmesi çoğu zaman ciddi değildir. Bazen de tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir sorunun habercisi olabilir.

Ayak Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Sakatlık

Bacak ve ayaklardaki yumuşak dokunun zedelenmesi ayakta şişmeye yol açabilir.

Hastalıklar

Ayak Şişmesine neden olabilecek bir kaç hastalık vardır. Kalp sorunları ayakta şişmeye neden olabilir.Kalbin fonksiyonu azalır ve vücuda gerektiği kadar kan pompalayamaz basınç birikerek dokulara sıvı sızıntısı yapar ve şişmeye neden olur. Böbrekler düzgün çalışmıyorsa vücuttan yeterli ölçüde tuz ve sıvı atılamaz basınç birikerek damarlarda sıvı sızıntısı ve şişmeye neden olur.Karaciğer hastalığında hormon ve sıvı seviyelerindeki değişiklik ödeme yol açar.

Kan pıhtısı

Pıhtılar damarları tıkayarak kanın kalbe geri akışını engeller ana damarlarda kan pıhtısı oluşur ve şişmeye neden olur.

Hamilelik

Hamilelikte alınan aşırı kilolar, genişleyen rahimin bacaklardaki damarlar baskı uygulaması ve hamilelik hormonlarının vücuttaki sıvıyı tutması ayaklarda şişmeye neden olabilir. Ayrıca ilaçların yan etkileri, obezite, hareketsizlik ve uzun süre ayakta durmakta ayaklarda şişmeye neden olabilir.

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Ayak şişmesinde evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemler vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

Tuzlu su

Bir kova ılık su içerisine 2 kaşık tuz karıştırılıp ayaklar içinde bekletilirse ayaktaki şişliğe iyi gelebilir.

Esansiyel yağlar

Ilık su içerisine okaliptüs yağı, nane yağı, limon yağı gibi yağlardan birkaç damla suya damlatıp ayakların suda bekletilmesi şişmeyi önleyebilir.

Elma sirkesi

Bir bardak ılık suyun içerisine biraz elma sirkesi eklenir ve içilirse ayak şişmesine iyi gelir.

Maydanoz

Kaynar suyun içerisine birkaç dal maydanoz eklenerek demlenir ve içerisine bal ve limon ilave edilip içilirse maydanoz toksinlerin dışarı atılmasını sağlayıp ödemi engelleyebilir.

Arpa suyu

İdrar söktürücü ve toksin atıcı özelliğinden dolayı ödem oluşmasını önleyebilir. Her gün bir yada iki bardak içilebilir.

Zencefil yağı

Doğal bir anti- inflamatuardır. Zencefil yağı ile ayaklar düzenli olarak ovulursa şişlik önlenebilir.

Greyfurt yağı

Herhangi bir ucu yağ ile greyfurt yağını karıştırıp ayaklara masaj yapmak ayakları rahatlatır ve ödemi azaltır. Ayrıca bol su içmek , tuz içeren besinlerden kaçınmak, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar tüketmek, kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durmak, ayağımıza uygun ve rahat ayakkabılar giymek ,uzun süre hareketsiz kalmamak yada çok uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmekte ayak şişmesini önlemede yarımcı olabilir.

Ayak Şişmesine Hangi Krem İyi Gelir ?

Ayak şişmelerinde ağrı ve ödemi azaltacak içeriğinde anti- inflamatuar bulunan kas gevşetici kremler kullanılabilir. Bu kremlere birkaç örnek verillebilir. Begay krem, muscoril krem, Dolgit krem kullanılabilir. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını önleyen ve oluşan pıhtıyı eriten bağ dokunun iyileşmesini hızlandıran ve içeriğinde Kandroitin polüsülfat içeren HIUDOID FORTE Krem kullanılabilir.

Ayak şişmesi nedenleri bilindiğinde tedavisi çabuk olan ve kolay geçebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen altında büyük rahatsızlıklarda olabilir. Bunun için mutlaka bir doktora gidilmeli ve ona göre tedavi uygulanmalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git