Ayak Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Ayak Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 258 kez okundu.

Ayak şişmesi için hangi doktora gidilir ? Ayak şişmesine hangi poliklinik bakar ? Ayak şişmesi için hangi bölüme gidilir ?

Ayak Şişmesi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Ayak şişmesi nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda ayak şişmesine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Ayak Şişmesi Nedir ?

Ayak şişmesi, ayaklarda biriken sıvı nedeniyle oluşur. Şişliklerin bilimsel adı ise ödemdir. Ödem oluşan organlar olduğundan daha büyük gözükürler. Ayak şişmelerinde hayati bir tehlike bulunmasa da kişiler rahatsız olmaktadır. Bu yüzden önlem almak ve bu şişliklerin önüne geçmek gereklidir.

Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Ayak şişmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Başlangıç olarak beslenme düzeninin bozukluğu ayak şişmesine neden olur diyebiliriz. Özellikle tuzlu gıdalar tüketmek ayak şişliklerine neden olabilir. Ayrıca çalıştığınız iş gereği uzun süreler ayakta kalıyorsanız da ayaklarınızda şişlikler görülebilir. Bunun dışında hipertansiyon, eklemlerde görülen iltihaplar da şişliklere neden olabilir. Kadınların hamilelik dönemlerinde de ayak şişlikleri görülebilir. Bu şişlikler genel olarak doğumdan sonra kendiliğinden düzelir. Aynı zamanda uzun süreler hareketsiz kalarak iş yapmak veya oturmak da ayak şişliklerinin sebeplerindendir. Kalp rahatsızlığınız veya damar tıkanıklarınız varsa bu da dolaşım sistemini doğrudan etkiler. Dolaşım sistemindeki bu problemler de ayaklarda şişliklere neden olur. Ayaklar, incinme ya da burkulmalar sonucunda da şişebilir. Ayak şişlikleri sıklıkla görülüyorsa mutlaka hemen doktorunuza danışmalısınız. Bu durum başka ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Şişlikler iki ayağı da etkiliyorsa kuvvetle muhtemel tüm vücudu etkileyen sistematik bir sorun var demektir.

Yaşanan sakatlıklar da ayak şişmelerine neden olabilirler. Yumuşak dokuların sakatlanması nedeniyle kişiler şişlik problemleriyle karşı karşıya kalabilirler. Bu durumlarda genelde tek ayak şişer. Bunlar kısa sürede iyileşecek nitelikte de olabilir. Kimi sakatlıklarda iç kanamaya bağlı olarak bir anda ayak şişebilir. Gecikmeli şişmede ise ayak yavaş yavaş şişer. Sakatlandıktan birkaç gün sonra da fark edilebilir. Bazı böbrek sorunları da ayaklarda şişlikler yapabilir. Karaciğer rahatsızlıkları da sıvıların dengesini ve hormonların yapısını değiştirdiğinden şişlikleri tetikleyebilir. Gut hastalığı da aynı şekilde ayaklarda şişlik ve kızarıklık yapabilir. Kullanılan bazı ilaçlar da yan etki olarak ayakta şişme yapabilir.

Ayak Şişmesinin Belirtileri Nelerdir ?

Ayak şişmesi, çeşitli nedenlere bağlı olarak ayağın olduğundan daha büyük gözükmesidir. İki ayak birden şiştiyse genel olarak kalp veya böbrek yetmezliği olduğun düşünülür. Bunun için hemen bir dahiliye uzmanına görünmek gereklidir. Tek taraflı şişlik varsa da ultrason ya da tomografi desteğiyle şişliklerin nedeni anlaşılmalıdır.

Ayak Şişmesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Ayak şişmesinin tedavisi elbette ki mümkündür. Öncelikli olarak ayakları yukarı kaldırmak gereklidir. Ayaklar, kalp seviyesinin üstüne kaldırılarak dinlendirilmelidir. Bu sayede zamanla şişlikler iner. Magnezyum takviyesi almak da ayaklardaki ödem miktarını azaltır. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak ve hareketsiz kalmamak gereklidir. Bu doğal yöntem sayesinde şişliklerinizden kurtulabilirsiniz. Çok kilolu olmak da şişliklerin tetikleyici olduğundan, dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vererek de ayağınızdaki şişliklerden kurtulabilirsiniz. Çok tuzlu gıdalar tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca vücuttaki ödemi atabilmek için bol bol su içmelisiniz. Uzun süreler boyunca ayakta kalmamaya veya oturmamaya da özen göstermelisiniz. Hareketsiz kalan ayaklar kısa bir süre sonra şişebilir. Sakatlıklar sonucu ayak şişliğiniz varsa buz uygulaması yaparak şişliklerden kurtulabilirsiniz.

Ayak şişmesi için hangi doktora gitmeyelim ? Ayak şişmesi hangi bölüme girer diye soruyorsanız fizik tedavi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git