Ayak Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Ayak Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 218 kez okundu.

Ayak mantarı için hangi doktora gidilir ? Ayak mantarına hangi poliklinik bakar ? Ayak mantarı için hangi bölüme gidilir ?

Ayak Mantarı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Ayak mantarı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda ayak mantarına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • cildiye

Ayak Mantarı Nedir ?

Daha çok genç olan erkeklerde meydana gelen ayak mantarı, pek riskli bir hastalık olmasa bile kısa sürede doktora gidilerek tedavisi sağlanması gereken bir hastalıktır. Ne kadar erken gider iseniz diğer taraflara yayılmasına da engel olarak kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Şiddetli ağrı veren ayak mantarı ilerleyen evrelerde tırnaklara da bulaşabilir. Bunun ötesinde zaten ayaklarınız koku yapıyor ise daha kötü olan kokulara neden olacak olmasından dolayı bir an önce tedbiri de alınması gerekir.

Ayak Mantarı Nedenleri

Ayak mantarına neden olan etkiler arasında ilk olarak ayakkabılar gelmektedir. Ne kadar kalitesiz ya da terleten naylon tarzında ayakkabılar kullanırsanız ayak mantarına yakalanma ihtimaliniz o kadar artacaktır. Sadece ayakkabılar da değil nemli ve ıslak bırakılan ayaklar ve terlemeler de ayaklarda mantar oluşumuna neden olacaktır. Bu anlarda en büyük etki olarak tabi ki de ayaklarda kesik varsa buranın temizliği tam yapılmadığından virüslerin yayılma hızını daha da arttırmaktan da kaynaklanır.

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı belirtileri arasında daha çok parmak aralarında meydana gelen kabuklanmalar ya da kızarıklar kendini belli etmektedir. Sadece parmak aralarında da değil ayak topuklarında ya da iç kısımlarında meydana gelen beyaz pamukçuk şeklinde olan yaralar, kırmızı benekler ya da kabuklanmalar ve diken gibi etkiler ile de kendini belli eder. Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bu hastalık belirtileri de farklı olarak yer almaktadır.

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı nerede ise her kesimden olan bireylerin başına gelebilecek bir şey iken hem doğal olan yollar hem de doktor kontrolünde olan etkiler yardımcı olacaktır. Doktor kontrolünde daha çok solüsyon ya da krem uygulaması yapılır iken doğal olan yöntemler arasında kuru ve temiz tutmak başta gelir. Her gün düzenli olarak üç ya da dört kere sabun ile ayaklarınızı yıkayarak kurulamadan asla çorap giymeyin. Bebeklerin pişikleri için yer alan bebek pudraları bire bir etkiyi gösterecektir. Her gün uyumadan önce bir kere süreceğiniz pudralar kısa sürede etki edecektir.

Ayak mantarı için hangi doktora gitmeyelim ? Ayak mantarı hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git