Ayak Kokusu Nasıl Giderilir ?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir ?
4 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.444 kez okundu.

Günlük hayatında özellikle de çok yoğun çalışma saatleri bulunan kişilerde ve uzun bir süre ayakta kalmak zorunda olanlarda sıkça görülen bir sorun olan ayak kokusunu gidermek aslında çok basit. Her insanın az ya da çok ayaklarının koktuğu bir gerçektir. Ayaklarınız uzun bir süre hiç hava almayan bir ayakkabının içinde kaldığında daha ağır bir kokunun oluşması kaçınılmazdır.

Ayak kokusunu önlemek için ilk yapmanız gereken şey ayağınıza hava aldıracak fakat ayağınızın üşümemesini sağlayacak sentetik bir ayakkabı almak olmalıdır. Ayakkabınızın yan taraflarında küçük hava deliklerinin bulunması ayağınızda kötü ve çok ağır bir kokunun oluşmasının önüne geçecektir. Ama yine de tam anlamı ile ayağınızın terlemesini ve kokmasını engelleyemeyecektir. Ayakkabı giyeceğiniz zaman çok kalın çoraplar giymekten kaçınmalısınız. Ayağınız ne kadar hava alırsa o kadar az kokacaktır.

ayak-kokusu

Ayrıca ayağınızın koktuğunu hissettiğiniz zamanlarda ayağınızı ılık suda sabun ile iyice yıkamalı ve kurutmalısınız. Bunun dışında ayak kokusunu önlemek için geniş bir leğenin içine ılık su doldurabilir ve bu suda ayaklarınızı 20-25 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Süre dolduğunda ayaklarınıza biraz masaj yapmalı ve daha sonra ayaklarınızı iyice kurulamalısınız.

Bu yöntemler çok kolay gözükse de oldukça etkilidir. Eğer bunları düzenli şekilde yaptığınız halde hala ayak kokunuzu önleyemiyorsanız bir uzmana görünmenizde fayda vardır. Ayrıca ayak kokusu giderici sprey ve benzeri ürünler kullanarak rahatsız edici kokuyu önleyebilirsiniz. Bu spreyi çıplak ayağınıza ayakkabı ve çorabınızı giymeden önce uygulamalısınız.

ayak-kokusu-nasil-onlenir

Ayak Kokusu Hastalık Belirtisi Midir ?

Ayak kokusu hafife alınabilecek bir durum değildir. Ağır ayak kokuları bazı ayak rahatsızlıklarının ilk belirtisi olabilir. Özellikle de şeker hastalarının ayaklarına ayrı bir özen göstermesi ve düzenli olarak bakımını yapması gerekir. Çorap seçiminizi de yaparken nefes aldıran yumuşak yapıdaki çorapları tercih etmelisiniz. Ayrıca gün içinde belirli bir süre ayağınızı tamamen çıplak bırakarak nefes almasına izin vermelisiniz. Ayağınız durup dururkende terliyor ve bu da kokuya yol açıyor ise huzursuz bacak sendromu diye adlandırılan bir rahatsızlığın belirtisi olabileceği için doktora görünmeli ve gereken önlemleri almalısınız. Ayrıca gece yatarken nemlendirilmiş bir çorabı ayağınıza giyerek rahatlamanızı sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git