Ayak Kokusu Nasıl Giderilir ?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir ?
4 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.615 kez okundu.

Uzun yürüyüşlerin, dolaşmaların, yorgunlukların, cefasını çeken ayaklarımız elbette çok yorulur ve terler. Ayak kokusu hem bizi hem de çevremizi rahatsız eden bir durumdur. Ayaklarda ve ellerde diğer bölgelere göre daha fazla ter bezi bulunmaktadır. Ayağımıza giydiğimiz çorapların kalitesizliğinden kaynaklanan ya da ayakkabının hava almamasından kaynaklanan havasızlık ve sıkma sebebiyle ayaklarımız yorulur, havalanmaz, dolayısıyla saatler süren yolculuğun ardından terlemeye başlar. Bu da ayakların kokmasına sebep olur. Ayaklar terlediği zaman bakterilerle daha kolay etkileşime girerler, bu da kokuyu tetikleyen önemli bir unsur olmaktadır.

Ayak Kokusu Belirtileri

Ayaklarınız uzun süre kapalı kalırsa rahatsız eden bir kokunun ayaklarınızı saracağını bilmelisiniz. Ortaya çıkan, sizi ve çevrenizi rahatsız eden bu koku, ayakkabıdan çıkarır çıkarmaz kendisini gösterecektir.

Ayak Kokusu Nedenleri

Ayak kokusunun nedenlerinde; naylon çoraplar, hava almayan çoraplar, uzun süre kapalı ayakkabı giymek, ayakkabının hava almaması, saatler süren yürüyüşleriniz ayaklarınızın yorulmasına, havasız kalmasına, bakteri üretmesine ve dolayısıyla da rahatsız eden bir kokuyla buluşmasına neden olacaktır. Ayaklarınızın kokmasının diğer bir nedeni ayak ter bezlerinizle alakalı bir problem de olabilir. Bu konuyla ilgili olarak da doktora başvurarak, ter bezlerinizin işleyişi ile ilgili olarak bilgi almalı ve o doğrultuda hayatınıza sağlığınıza dikkat etmeli ve kaldığınız yerden devam etmelisiniz. Ayaklarınızın kokmasına neden olan etmenlerde, kilo artışınız, yaşadığınız stresli durumlar ve günler de bu konu hakkında koku oluşumuna destek olmuş olabilmektedir.

Ayak kokularının oluşumunda ki en büyük sebep ayak teridir. Ayaklarımızda 250 binden fazla ter bezleri bulunur. Aslında vücudumuzun en çok terleyen bölgesidir ayaklarımız. Bakterilerin parmak aralarına yayılması sonucu kokular oluşur. Ayrıca giydiğimiz çorapların hijyen olmaması, ayak kıllarının fazla oluşu, çok fazla stresli olmamız, çorapsız ayakkabı giyinilmesi gibi birçok neden ayak kokusuna davetiye çıkarmış olur.

Ayak Kokusu Tedavi Yöntemleri

Günlük hayatında özellikle de çok yoğun çalışma saatleri bulunan kişilerde ve uzun bir süre ayakta kalmak zorunda olanlarda sıkça görülen bir sorun olan ayak kokusunu gidermek aslında çok basit. Her insanın az ya da çok ayaklarının koktuğu bir gerçektir. Ayaklarınız uzun bir süre hiç hava almayan bir ayakkabının içinde kaldığında daha ağır bir kokunun oluşması kaçınılmazdır.

Ayak kokusunu önlemek için ilk yapmanız gereken şey ayağınıza hava aldıracak fakat ayağınızın üşümemesini sağlayacak sentetik bir ayakkabı almak olmalıdır. Ayakkabınızın yan taraflarında küçük hava deliklerinin bulunması ayağınızda kötü ve çok ağır bir kokunun oluşmasının önüne geçecektir. Ama yine de tam anlamı ile ayağınızın terlemesini ve kokmasını engelleyemeyecektir. Ayakkabı giyeceğiniz zaman çok kalın çoraplar giymekten kaçınmalısınız. Ayağınız ne kadar hava alırsa o kadar az kokacaktır.

Ayak kokusunun evde pratik bir çözümü bulunmaktadır. Bu çözümleri sizlerle buluşturarak ayak kokunuza kalıcı bir çözüm bulabiliriz. İlk olarak, bir kova içerisinde yaklaşık 3,4 litre sıcak su döküyoruz. Bu suyun içerisine de, yaklaşık 2 çay bardağı elma sirkesi ekliyoruz. Elma sirkeli bu suda ayaklarımızı her gün yarım saat bekletiyoruz. Daha sonra ayaklarımızı sabunla yıkayarak, kuruluyoruz. Bu etkili yolu mutlaka denemelisiniz. Ayak kokusunun bir diğer çözümü; ayaklarınızı her gün sabunla yıkayıp, kurulamaktır. Diğer bir yöntem, demlenmiş çayda ayaklarınızı bekletmektir. Bu gibi yollar ayak kokunuzu etkisiz hale getirmeye yardımcı olacaktır. Bu sorunu çözmek için ayakkabılarımızın kalitesi ve hava alma durumlarına dikkat etmeliyiz, mümkünse yünlü çoraplar tercih etmeliyiz.

Bir çorabı birden çok kere yıkanmamış şekilde giymemeye özen göstermeliyiz. Bunların yanı sıra günümüzde tıp ilerlediği için bu konularda da bizi yalnız bırakmayıp ayak kokularını gidermek için sprey, krem gibi ürünler üretmişlerdir. Bu ürünleri alarak ayakkabılarımızın içine spreyler sıkabiliriz veya ayak kokularını giderici kremler sürerek bu sorunu çözebiliriz. Bu spreyi çıplak ayağınıza ayakkabı ve çorabınızı giymeden önce uygulamalısınız. Ayrıca ayak tabanı altındaki çatlaklar ve ölü derileri temizlemek bir avantaj olacaktır. Toplum içindeyken kendimizi rahat hissetmemiz bizim için çok önemlidir. Bunların dışında ayak kokusu, ağız kokusu gibi ufak sağlık problemleri yaşayabiliriz. Bunların çözümü bizlerin elinde. Kendimizi ne kadar rahat hissedersek toplum içinde o kadar var oluruz.

Ayrıca ayağınızın koktuğunu hissettiğiniz zamanlarda ayağınızı ılık suda sabun ile iyice yıkamalı ve kurutmalısınız. Bunun dışında ayak kokusunu önlemek için geniş bir leğenin içine ılık su doldurabilir ve bu suda ayaklarınızı 20-25 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Süre dolduğunda ayaklarınıza biraz masaj yapmalı ve daha sonra ayaklarınızı iyice kurulamalısınız.

Bu yöntemler çok kolay gözükse de oldukça etkilidir. Eğer bunları düzenli şekilde yaptığınız halde hala ayak kokunuzu önleyemiyorsanız bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

Ayak Kokusu Hastalık Belirtisi Midir ?

Ayak kokusu hafife alınabilecek bir durum değildir. Ağır ayak kokuları bazı ayak rahatsızlıklarının ilk belirtisi olabilir. Özellikle de şeker hastalarının ayaklarına ayrı bir özen göstermesi ve düzenli olarak bakımını yapması gerekir. Çorap seçiminizi de yaparken nefes aldıran yumuşak yapıdaki çorapları tercih etmelisiniz. Ayrıca gün içinde belirli bir süre ayağınızı tamamen çıplak bırakarak nefes almasına izin vermelisiniz. Ayağınız durup dururken de terliyor ve bu da kokuya yol açıyor ise huzursuz bacak sendromu diye adlandırılan bir rahatsızlığın belirtisi olabileceği için doktora görünmeli ve gereken önlemleri almalısınız. Ayrıca gece yatarken nemlendirilmiş bir çorabı ayağınıza giyerek rahatlamanızı sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git