Avokado Yağı Faydaları Nelerdir ?

Avokado Yağı Faydaları Nelerdir ?
18 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 492 kez okundu.

Ana vatanı Meksika ve Güney Amerika olan, ülkemizde Akdeniz bölgesi civarında yetiştirilen ve Azteklerden günümüze kadar bilinen bir meyvedir avokado. Bu meyvenin içinde sert bir çekirdeği, bu çekirdeğin etrafında yeşilimsi, etli meyvesi mevcuttur. Olgunlaşmış hali ile tüketilen bu meyve A, E vitamini ve protein açısından zengin bir kaynaktır. Bu kaynağı sayesinde birçok alanda kullanımı yaygınlaşmış bulunmaktadır. Son dönemlerde her formu ile adından sıkça söz ettiren avokado, yağı ile de gündemde yerini korumaktadır. Yağı ile birçok şeyin ham maddesi olarak kullanılmaktadır.

Şampuan, maske, losyon, parfümeri, oda kokusu, masaj yağı, güneş kremleri, vücut kremleri, yaşlanma karşıtı onarıcı bakım kremleri, saç bakım ürünleri ve hatta birçok saç boyasının da içinde yer alabilmektedir. Tüm bu kullanım alanları dışında, dünyaca ünlü mutfaklarda sosların, salataların, egzotik tariflerin ve Meksika mutfak kültüründe birçok mezenin içinde avokado yağı kullanılmaktadır. Dilerseniz evinizde de birkaç damla avokado yağını salatalarınızda sos mahiyetinde kullanabilirsiniz. Böylelikle farklı tatlar deneyerek damak lezzetini çeşitlendirebilirsiniz.

Eğer avokado yağını direkt olarak kaşlara uygularsanız, gürleşmesini sağlarsınız. Sadece kaş için değil, hafif olma özelliği sayesinde direkt olarak cilde uygulanabilir ve lokal olarak etki etmesi sağlanabilir. Koyu kahverengi yaşlılık lekeleri, sivilce izleri, yara izleri, kesik ve çiziklerin onarılmasında, aşırı derecede oluşan cilt kuruluğunda, tırnak bakımında, deforme olmuş doku onarımında ve daha birçok cilt sorunu üzerinde direkt olarak etkilidir ve deri için en sık kullanılan yağlar arasındadır. Hamilelik döneminde oluşan çatlakların görünümünü azaltmak için, çatlak oluşan bölgelere damlatılarak uygulanır ve masaj yapılır. Böylelikle çatlak oluşumunu önleyebilir ve hatta oluşan çatlakları giderebilirsiniz. Basen ve bacaklara aynı oranda biberiye yağı uygulanırsa bu selülite çözüm olabilir. Bir tatlı kaşığı biberiye yağı ve bir tatlı kaşığı avokado yağı karıştırıp kusurlu bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Mide kanseri, kolon kanseri gibi kanser türlerine savaş açar. En iyi korumayı sağlar.
 • Hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlığı giderir. Düzenli kullanıldığında bağırsakların yumuşamasını sağlar.
 • Güneşten en doğru şekilde faydalanmanızı sağlar, güneş ışınlarına karşı deriyi güçlendiren ve bunu yaparken koruma kalkanı oluşturan bir yağ türüdür. Direkt olarak deriye sürülen, doğal bitkisel bir yağdır.
 • Mutfaklarda egzotik tatlar için kullanabileceğiniz bir yağdır.Salata dışında bazı kültürlerde et ile beraber kullanılmaktadır.
 • Bağışıklık sistemi güçlendirir.
 • Mide spazmları üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Masaj yağı olarak kullanılabilir

Avokado Yağının Saça Faydaları

Kötü hava koşulları, kir, egzoz dumanı, toz, boya, yanlış kozmetik ürünler vb nedenler ile saçlar güçsüzleşerek sağlığını kaybedebilir. Saçların eski sağlığına kavuşabilmesi adına son dönemlerde adını sık sık duyduğumuz bir yağ olan avokado yağı kullanılmaktadır. Bildiğiniz üzere anason yağının içinde A ve E vitaminleri bulunmaktadır. A vitamini yenileme özelliği taşırken E vitamini nemlendirme özelliği taşır. Avokado meyve olarak bu iki vitamini de yoğun olarak barındırmaktadır. Eğer bu yağdan oluşan maskeler ile uygulama yaparsanız. Zaman içinde saçınızın sağlığına kavuştuğunu görebilirsiniz.

Avokado Yağı Saça Nasıl Sürülür ?

Hafif bir yağ olduğundan direkt olarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Yarım fincan avokado yağını dipten uca doğru saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Daha sonra 30 dakika bekletin ve durulayın. Bu işlemi haftada bir defa olacak şekilde yaparsanız eğer yumuşaklık, saç derisinde canlanma ve kırılan uçlarda ise onarma yakalamış olup saç bakımı sağlamış olursunuz. Fakat bu yağı maske içeriği olarak kullanmak ve bundan yüksek oranda verim almak istiyorsanız eğer:

Avokado Yağı Saç Maskesi Tarifi

 • 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 2 tatlı kaşığı avokado yağı
 • Bir tatlı kaşığı bal
 • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı

Belirtilen bu malzemeleri belirtilen ölçülerde karıştırıp, dipten uca doğru saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Daha sonra 45 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi iki haftada bir olacak şekilde saçlarınıza uygulayın. Dilerseniz eğer haftada bir de yapabilirsiniz. Kür olarak bu maskeyi 3 ay boyunca yapmaya devam edin. Benim tavsiyem yaz mevsiminden sonra yapmanız. Çünkü saç deniz suyu, losyonlar ve sıcak nedeni ile olduğundan daha fazla yorulmakta. Bu yüzden saçınıza detoks etkisi verecek bu işlem saç derinizdeki sorunların giderilmesine (kızarıklık, döküntü, kaşıntı, kepek vb), saç uçlarında oluşan kırıkların onarılmasında, boya yüzünden yıpranan ve hatta yanmış saçların yoğun bakımında direkt olarak etkilidir. Tamamen doğal ve uygulanabilir bir maske olacaktır bu saçlarınız için.

Avokado Yağının Cilde Faydaları

Cildimiz biz insanlar için en hassas olmamız gereken varlığı olma özelliğini taşıyor. Çünkü bizi hastalıklardan, doku ve organları hasar ve darbelerden, güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarına karşı korumaktadır. Aynı zamanda güzelliğin dışa vurulmuş aynasıdır. Bu sebeple bakımını eksik etmemeli, sürekli olarak kontrol etmeliyiz. İşte bu hassasiyet için kullanabileceğiniz yegane yağdır avokado yağı. Cilde yoğun nemlendirme, cilt bakımı, onarım ve güzellik katar. Tabi doğru kullanıldığı takdirde. Sadece yağı değil meyvesinin de tüketilmesi aynı etkileri yaratmaya yeterlidir. Fakat yağı kısa vadede uzun etkilidir. Üstelik hızlı bir şekilde sonuç almamıza yardımcı olur. Kuruyan ciltlerin durumu malum. Kızarıklık ve tahriş de cabası tabi. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, yaşayacağınız sorunları bilirsiniz. İşte bu nedenle avokado yağını güvenle kullanabilirsiniz. İçinde bulunan E vitamini ve doğal asitler cildinizin ihtiyacı olan nemi karşılayarak zaman içinde daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Avokado Yağı Cilt Maskesi Tarifi

 • 1 tatlı kaşığı avokado yağı
 • Bir tatlı kaşığı karanfil yağı

Her iki yağı karıştırıp, her gece uyumadan önce minik birkaç damla ile yüzünüze uygulayın. Daha sonra mümkünse eşek sütü sabunu ile yıkayın. Bu işlemi bir ay sürdürürseniz hem lekelerden hem de kuruluktan kurtulmuş olursunuz.

Avokado Yağı Fiyat

Her yağ gibi bu yağı da alırken dikkat etmeniz gerekmektedir. Zaten hafif bir yağdır. Seyreltilmeye (badem, zeytinyağı vb hafif yağlar ile karışım yapılması işlemi) gerek duyulmayan, cilde faydaları ile bilinen bir yağdır. Market zincirlerinde satılan avokado yağlarının çoğu zeytinyağı ile karıştırılarak satılan yağlardır. Bu nedenle ya eczanelerden ya güvenliğiniz yerlerden yada bildiğiniz güzellik merkezlerinden temin edebilirsiniz. 20 ile 150 TL arasında değişen bir fiyat aralığında bulunmaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git