Atatürk Arboretumu Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti

Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı, 345 hektarlık alana kurulu olan arboretum, “ağaç ev” anlamındadır. 1500’den fazla bitki türü bulunan Atatürk Arboretumu’nda en dikkat çeken soğanlı bitkilerdir.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti

Fiyat Bilgisi Güncellenme Tarihi: 07.12.2016

  • Hafta içi: Öğrenci 2 TL. Normal 5 TL.
  • Hafta sonu: Öğrenci 5 TL. Normal 15 TL.

Not: Pazartesi Günü kapalıdır!

Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri

  • Yazın: 08:30 – 20:00
  • Kışın: 08:30 – 17:00 Arasıdır.

Atatürk Arboretumu Ön Bilgi

Bilimsel araştırma ve gözlem için ağaç ve odunsu bitkilerden seçilen tabiat parçalarına arboretum denir. İlk ve orta öğretim ile birlikte üniversite öğrencilerinin yanı sıra çevre halkını da otsu ve odunsu bitkiler hakkında bilgilendirmek için kurulan Atatürk Arboretumu’nda dünyanın farklı yerlerinden de bitki çeşitleri bulunur.

İ.Ü. Orman Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrencileri, Orman Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ile orman mühendisleri, peyzaj mimarları, yerli ve yabancı bilim adamlarının, doğaseverlerinin yapacağı araştırma ve incelemeleri için canlı laboratuvar hizmeti veren Atatürk Arboretumu Sarıyer ilçesindedir. Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda bulunan, 296 hektarlık alana 1916’da Neşet Hoca tarafından kurulan Atatürk Arboretum ile Kirazlıbent diğer arboretum ve botanik bahçeleri ile ortak çalışır.

Atatürk Arboretumu’na motosiklet, bisiklet ve evcil hayvanla girmek yasaktır. Ayrıca mangal yakmak ve piknik yapmak da yasak olan botanik bahçede doyasıya fotoğraf çekebilirsiniz. Tripot ile girişin yasak olduğu bahçede düğün, nikah ve nişan çekimleri ücretli yapılır. Bilgi için; (0212) 226 2329 – (0212) 226 2335

Atatürk Arboretumu Nerede ?

Araç İle: Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a ulaşıp, Bahçeköy yoluna sapın. Bahçeköy’den İstanbul Üniversitesi Spor Salonu karşısından Kumburgaz yolunun sol tarafına dönerek 400-500 m ilerleyerek botanik bahçeye ulaşabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Nasıl Gidilir ?

Toplum ulaşım araçları ile: Hacıosman’da metrodan indikten sonra her 15–20 dk. bir kalkan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binerek 20 dakikalık yolculuktan sonra Bahçeköy’den inip, Kemerburgaz yolundan 450 m kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İETT Hatları: Sarıyer-Bahçeköy & Taksim-Bahçeköy & 4.Levent-Bahçeköy

Adres Ve İletişim Bilgileri: Adres: Sarıyer Köyü 34450 İstanbul

Telefon: (0212) 226 1929

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git