Aşurelik Buğday Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?

Aşurelik Buğday Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?
30 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 1.341 kez okundu.

Nuh Peygamberin, büyük tufan’dan sonra karaya bastığında elindeki malzemelerle yaptığı tatlı olan aşure, Muharrem ayının onuncu günü yapılır. Bolluk ve bereketi simgeler ve aşure ayında çoğu evde halen yapılmaktadır. Kişinin zevkine ve evdeki malzemelerin durumuna göre pek çok malzemeyle yapılabilir. Badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler ve kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı gibi kuru meyvelerle tam bir enerji deposu olan aşurenin ana malzemeleri su, şeker, buğday, nohut, fasulye ve pirinçtir. Peki aşurelik buğday düdüklüde kaç dakikada pişer ?

Aşurelik buğday diye geçse de buğday çorbalarda ve keşkek yapımında da kullanılır. Ancak kullanım yerine göre buğdayın pişme süresi farklı olmalıdır. Çorba için kullanıldığında 15-20 dakika iken, aşure için kullanıldığında pişme süresi 50 dakikaya kadardır. Eğer aşurelik buğday düdüklüde pişirilecekse pişme süresi, düdüklünün pişirme durumuna göre 30-45 dakika arasıdır.

Püf Noktaları

Aşurelik buğday, nohut ve fasulye gibi önceden ıslatılıp bekletilirse, pişmesi daha kolay olur. Aşureyi süslemek için ceviz, nar, susam, tarçın, çam fıstığı, badem kullanılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git