Astigmat İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Astigmat İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 134 kez okundu.

Astigmat için hangi doktora gidilir ? Astigmata hangi poliklinik bakar ? Astigmat için hangi bölüme gidilir ?

Astigmat İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Astigmat nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda astigmata hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Astigmat Nedir ?

Astigmat, gözün ön tabakasında bulunan korneanın şeklinin bozulması sebebiyle göze gelen ışığı doğru bir biçimde kıramaması ve odak kayması sonucu bu görüntünün retinada bulanık olarak oluşmasına sebep olan görme bozukluğudur. Astigmat hastalığında korneada yaygın bir bombeleşme görülür. Kornea bir göz rahatsızlığı olmayan kişilerde düzgün bir yuvarlaklığa sahiptir. Astigmat rahatsızlığı yaşayan kişilerde ise kornea yumurta şeklinde eliptik bir basıklıkta oluyor. Astigmat hastası olan kişilerde korneaya gelen ağırlıkla dikey veya yatay şekilde bombeleşiyor. Normalde tek odak noktası olması gereken korneada, astigmat rahatsızlığı geçiren kişilerde iki odak noktası oluşturuyor. Astigmat çok yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için belirtilerini anlamanız biraz zaman alacaktır. Görmenizde bir bulanıklık varsa astigmat olma ihtimaliniz yüksektir.

Astigmat Nedenleri Nelerdir ?

Astigmat genellikle genetik bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Bilgisayara uzun süre bakma, yapay ışıklara çok yoğun maruz kalma ve gözlerin aşırı yorulması astigmatın nedenleri arasındadır. Sürekli bir yapay ışığa maruz kalırsanız astigmat hızlı ilerleyecektir ve en geç 2 yıl içinde gözlük kullanmak durumunda kalırsınız. Genetik bir rahatsızlık olarak bilinen astigmat aslında sizin gözünüzü ne derece yorduğunuza bağlıdır. Yani ailenizde astigmat olan bir yakınınız varsa ve siz yapay ışığa ne kadar çok maruz kalıyorsanız astigmat hastalığı çok hızlı ilerleyecektir. Ancak ailenizde astigmat varsa ve siz gözlerini yıpratmıyor ve yormuyorsanız ileriki yaşlarda bu rahatsızlığı yaşayabilirsiniz.

Astigmat Belirtileri

  • Gözleri kısarak net görme,
  • Okunan kitaba veya herhangi bir yazıya çok yaklaşma,
  • Yürürken veya koşarken sebepsiz yere denge kaybı,
  • Bulanık görme,
  • Okunan şeyden uzaklaştıkça netlik kaybının yaşanması,
  • Okumada dikkat toplayamama,
  • Baş ve göz çevresinde ağrı,
  • Dikey çizgileri net görememe,
  • Gözlerin okuma yaparken erken yorulması.

Eğer bu belirtilerden biri veya birkaçına sahipseniz mutlaka bir göz doktoruna gitmeli astigmat testini yaptırmalısınız.

Astigmat Tedavisi

Lazer operasyon haricinde tedaviler korneayı iyileştirmeye yönelik değildir. Astigmat gözlük, lens ve lazer ile tedavi edilmektedir.

Klasik tedavi yöntemlerinden biri gözlük kullanımıdır. Doktorunuzun muayenesi sonucunda size uygun görülen gözlüğü almalı ve kullanmalısınız. Yalnız size verilen gözlüğü sürekli olarak kullanmalısınız. Sadece gözünüzü yorucu işlemlerde kullanmanız bir fayda yaratmayacaktır.

Lens tedavisi ise gözlük kullanmak istemeyen kişilerde uygulanır. Düzenli astigmat ve düzensiz astigmat türlerine göre lens ile tedavi değişiklik gösterir.

Lazer ile tedavi yönteminde ise başarı oranı çok yüksektir. Yalnız her astigmat hastasına lazerle tedavi yöntemi uygulanmaz. Hastaların sadece yarısına lazerle tedavi uygulanır. Doktorunuz tarafından size yapılan göz muayenesinde detaylı bir muayene yapılmalıdır. Lazer tedavisi uygulanacak kişinin yaşı, korneasının kalınlığı ve astigmatın tipi bilinmelidir. Ayrıca astigmat rahatsızlığından başka bir rahatsızlığın olup olmadığı da öğrenilmelidir. Gözlük ve lens kullanmak istemeyenlere ve astigmattan tamamen kurtulmak isteyen kişilerde lazer yöntemi uygulanabilir.

Astigmat için hangi doktora gitmeyelim ? Astigmat hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git