Aspendos – Serik / Antalya

Aspendos – Serik / Antalya
11 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 653 kez okundu.

Antalya Serik ilçesinin Belkıs Köyü’nde bulunan amfi tiyatrosu ile dünyaca üne sahip olan Aspendos antik kenti, Antalya’nın 8 km doğusundadır. MÖ. 10.yy’da Akalar tarafından kurulan Aspendos’un simgesi olan antik tiyatro ise MS. 2.yy’da Romalılar tarafından kurulmuştur.

Estvediys olarak geçen bölgenin kendi adına bastırdığı ilk paralar, şehir tarihinin çok eskilere dayandığını gösterir. Köprü Çayı’nın düzlüğe ulaştığı noktaya kurulan bölge, sahip olduğu ticaret yolu ve nehir ile tüm medeniyetlerce el üstünde tutulmuştur. Tarım ve gölden çıkarılan tuz ile sağlanan ekonomi ile bolluk ve zenginlik yaşanmıştır.

Ulaşım ve tarımın elverişli olması, tarımsal ürünler ve tuzun Akdeniz pazarlarına gönderilmesi ile gözde şehir haline gelen bölgede yetişen atlar Roma medeniyetinin simgesi olmuştur. Roma saraylarında kullanılan mobilyaların yapımında limon ağacı kullanılmıştır. Bölgenin şarap, tahıl ürünlerinin yanı sıra halı ve kilimleri de ünlüdür.

Selçuklular zamanında kervansaray olarak padişahların konaklama yeri kullandığı kent, Selçukluların üstün mimarisi ile onarım ve tadilat sayesinde ayakta kalabilmiştir. Bu izlere tiyatronun dış cephesinde rastlamak mümkündür. 1930’da Mustafa Kemal’in ziyareti sonrasında hasarlı kısımlar onarılmıştır.

15bin kişi kapasitesine sahip tiyatronun mitolojik hikayesi bulunur. Kral Marcus Aurelius, şehre en güzel yapıyı yapacak olan mimara kızını vereceğini söyler. Tarihi su kemerler ile antik tiyatroyu yapan iki mimar arasında kalan kral kızını ikiye bölmek ister, ancak tiyatroyu yapan mimar hakkından vazgeçtiğini söyleyince kral onun kızını çok sevdiğini inanır ve kızını bu mimara verir.

Girişteki “Ülkenin tanrılarına ve kraliyet ailesine…” sözleri Curtius kardeşlere ait olup, sahne üzerindeki nişlerde şarap ve tiyatro tanrısı Dionisos’un kabartması bulunur.

Doğal akustik mimarisi ile sahnede konuşanın sesi en arka sıralara kadar uzanmakta olup, günümüzde tiyatro pek çok konser ve oyun sergisinde kullanılmaktadır. Su kemerleri, agorası, bazilikası, anıtsal çeşmesi ile antik tiyatro epey ilgi çekmektedir.

Aspendosta Nerede Kalınır ve Ne Yenir ?

Bölgeye en yakın 35 km uzakta olan Side’deki otel ve konaklama tesislerini kullanabilirsiniz.

Serik ilçesi etrafındaki köylerde kadınlar, yol boyunca yöresel lezzetler sunakta olup; gözleme ve çiğ börek atıştırmalık olarak yiyebileceğiniz alternatiflerdendir. Tarihi yapıdan dolayı etrafta bir işletme bulunmamaktadır.

Aspendosa Nasıl Gidilir?

Aspendos’a Antalya-Alanya yolunun 44. Kilometresinden kuzeye dönen yolu izleyerek gidebilirsiniz. Yolun 2 km içerisinde yer alan Aspendos’a günü birlik turlar da yapılmaktadır. Antalya’ya 50, Alanya’ya 94, Side’ye 35 km uzaklıktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git