Aşırı Adet Kanamalarının Nedenleri

Aşırı Adet Kanamalarının Nedenleri
10 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.298 kez okundu.

Kadınların hassas dönemleri ne diye sorulduğunda akla gelecek ilk şey adet dönemidir. Periyodik bir cetvel çerçevesinde adet kanamalarının belli bir düzen ve süre ile gerçekleşmesi oldukça önemli bir durumdur. Çünkü sağlıklı her kadının bu dönemi düzenli ve kontrollü tutması oldukça önemlidir. Bazı kadınların en büyük sorunu adet dönemlerinde kanamanın fazla olmasıdır. Rahimin ve yumurtalıkların sağlığı aynı zamanda vücuttaki kirli kanın atılması için adet kanamaları oldukça önemli bir yere sahiptir kadınlar için. Bunun içinde önce aşırı adet kanaması neden olur ve ne anlama gelir ona bir bakalım.

Bir kadın genelde 3-10 gün arasında bir adet dönemine sahiptir. Buna ek olarak da iki adet dönemi arasında 25 ile 30 gün gibi bir süre girmektedir. Eğer normalden daha kısa süre de kanma arası günler kısalıyor ve uzun sürüyorsa bu uzun süreli kanama yaşandığı anlamına gelir.

Her bayan ayda bir defaya mahsus yaklaşık 3-7 gün süre ile regl olmaktadır. Bu süreç içerisin de yaşanılan ağrı, halsizlik gibi belirtiler regl dönemimizin normal geçtiğine işaret etmektedir. Günlük olarak 4 pede kadar değiştirme normal bir durum olarak görülmekte fakat 7 günün üzerine çıkan kanama hallerinde mutlaka uzman bir doktora gidilip muayene olunmalıdır. Aşırı adet görme ciddiye alınmaz ise birçok kötü duruma davetiye çıkarabilir.

Yumurtalıkların yenilenmesi ile birlikte gelen kanama durumu; mevsim değişiklikleri, sinir stres, üşütme yada enfeksiyon gibi nedenler ile bağlantılı olarak az veya normalden çok olabilir. Hatta bu sebepler ile kan pıhtılaşması veya kan renginde değişiklikler görülebilir. Vajinal bölge çok hassas olduğundan dolayı enfeksiyon kapma riski de çok fazladır. Bayanların sıklıkla karşılaştığı üşütme problemleri de yine vajinal bölgeyi daha çok etkilemektedir. Özellikle rahim ağzı kanserine yakalanmamak için, hijyenik ve dikkatli olmamız gerekmektedir. Kullandığımız tuvaletler enfeksiyon riski için ciddi bir tehdittir. Regl dönemi içerisinde rahim ağzının açık olduğunu unutmadan, adet kanamamız durduktan hemen sonra deniz, havuz gibi halka açık alanlarda bulunmamak gerektiğini de hatırlatmış olalım.

Kanama miktarı kişiden kişiye değişeceği gibi, ciddiyet oranı da aynı şekilde değişiklik gösterebilir. Kişinin herhangi bir hastalığı yok ise, kemoterapi ilaçları kullanmıyor ise, akciğer ve karaciğer problemleri yaşamıyor ise, genellikle bir ciddiyet teşkil etmez. Adet kanamamızın normalden daha geç sürede gelmesi de fazla adet kanaması olmasına sebep olabilir ve bu normaldir. Stresli bir yaşamımız var, ve kolay hasta olabiliyorsak da (grip, nezle vs.) fazla kanama durumu yaşayabiliriz. Fazla adet kanaması nedenleri arasında rahimde bulunan kistler de vardır. Genellikle doğum sırasında yok olacağı için ameliyata gerek duyulmamaktadır. Çünkü doğumdan sonra, regl döneminde yaşanılan ağrı ve normalden fazla gelen kanamalar düzene girecektir.

Rahim ağzı veya rahim kanseri belirtisi olarak görülen fazla adet kanaması, çok düşük bir ihtimal olup tek bir belirtisi yoktur. Bu nedenle regl dönemlerinde ki kan akışının fazla olması sizi endişeye düşürebilir, ama kanser türlerinde birden çok belirti olacağı için kendinizi sıkı bir şekilde takip etmenizde fayda olacaktır. Yine adet kanamamızın fazla olması, rahim içerisinde kendiliğinden büyüyen fakat kanser riski taşımayan kütlelerden kaynaklanıyor olabilir. Fazla yada normal kanama durumu aylık olarak değişen bir durum olmakla birlikte, normalden erken yada geç başlayarak yine sizi şüpheye düşürebilir. Cinsel ilişki sırasında veya hemen sonrasında kasıklarda ve karında ağrı hissi, vajinal bölgede yanma, tahriş ve idrardan gelen kötü kokular gibi farklı belirtiler yok ise içinizi ferah tutabilirsiniz. Eğer yaşadığınız kanama fazlalığı sizin gündelik yaşamınızı etkiliyor ise, bir doktora başvurarak ilaç tedavisi uygulayabilirsiniz. Unutmadan, her ay düzenli olarak doktorlarımızdan gerekli kontrolleri istemeyi unutmayalım.

aşırı adet kanaması nerenleri

En yakın belirtiler ise bebek bezi kullanımı, ped durumunun sıvıyı karşılayamaması ve gün içinde elbiselere geçmesi gibi insanı etkileyen sorunlara yer açar. Hormonlarda oluşan dengesizlikler sonucu ya da miyomlar sebebi ile adet kanamaları fazla olabilir. Aynı zamanda polipler, yumurtalıklarda oluşan kistler, yumurtaların tembellik sonucunda iyi çalışmaması, rahime takılan spiral bir aracın bulunması, kullanılan bazı ilaçlar kemoterapi ilaçları gibi ya da bazı başka hastalıkların tetiklenmesi gibi bir çok sebebe bağlı olarak aşırı adet kanaması durumu ile karşılaşılabilir. Pek çok nedeni olduğu için hangi nedenden ve niçin olduğunu anlamakta zordur. Bu yüzden duruma meydan veren ya da sebep olan her neyse doktora gidip hemen bakılmalı ve sebebi öğrenilerek normal düzene girmesi için önlem alınmalıdır. Doktorunuzu iyi seçmek oldukça önemlidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git