Aşıklar Şelalesi – Dikili / İzmir

Aşıklar Şelalesi – Dikili / İzmir
14 Mayıs 2020 tarihinde eklendi, 32 kez okundu.

Nebiler Şelalesi olarak da bilinen Aşıklar Şelalesi İzmir’in dikili ilçesine bağlı Nebiler Köyündedir. Sıcak havalarda iç serinleten soğuğu ve görüntüsü tatilcilerin ilgisini oldukça çekmektedir. Şelalenin şiddetli akması aktığı noktada bir gölet oluşturmuş ve minik su kaplumbağaları ile su balıklarının içinde yaşadığı bir yuva haline gelmiştir.

Şelaleye varmak için şelalenin asıl varma noktası olan Şelale Restaurant ‘a girmeniz gerekmektedir. Mekanın içinden geçerek sağ tarafta bulunan seksen altı basamak olan ahşap merdivenden inmek gerekiyor. Merdivenlerin oldukça dik inşa edilmesi, karşılığında yorulmanız söz konusu olabileceğinden iki tane mola verme alanı bulunmaktadır. Merdivenlerin sonuna ulaştığınızda karşınıza çıkan şelale girişinde ” Eşinizden sonra göreceğiniz ikinci en güzel şey ” yazısı ziyaretçileri gülümsetiyor. Ardından yemyeşil ağaçlar ve su sesleriyle büyüleyen bir güzellik ile karşılaşacaksınız. Şelalenin oluşturduğu gölet yaklaşık bir metre derinliğinde olduğundan serinlemek amacıyla içine girmeye de müsaittir.

Gelen ziyaretçiler şelalenin akış hızını izleyip bol bol fotoğraf çekmektedirler. Şelalenin kendisi kadar ilerisinde bekleye güzellikleri de merak edenler , şelalenin yukarısına doğru ilerleyebilirler. Yukarıya doğru ilerlediğinizde sizi Ağlayan Mağara karşılayacaktır. Mağaranın içi karanlık ve suludur. Bu sebeple mağaranın içini görmek için bir el feneri yardımı ile içi su dolu mağaraya ziyaret edebilirsiniz. Mağaraya giderken ayakkabı seçimini sandaletten yada terlikten yana yapmakta fayda vardır. Yerlerin çok sulu ve bu sebeple kaygan bir zemininin olması nedeni ile ayakkabı seçimi ile önlem alınabilir. Mağaranın, Ağlayan Mağara olarak adlandırılmasının sebebi mağara üzerinde insan göz yaşını andıran su damlalarının sürekli akmasıdır. Mağaranın deniz seviyesinden 271 metre yükseklikte olduğu bilinmektedir.

Yaklaşık üç yüz metre karelik bir alana sahip olan yerde, tatilciler yürüyerek daha bir çok yere ulaşabilirler. Görmeye değer yerlere ulaşmak için bir parkur şeklinde aşama aşama ilerlemek gerekiyor. Biraz yorucu olsa da genel anlamda bu süreçten zevk alındığı söyleniyor. Parkurda ilerlerken bazı ağaç veya kayalıkların üzerinde boyalarla yol tarifi yazılmış, ziyaretçilerin ulaşımına yardımcı olunmuştur. Bu şekilde ziyaretçiler varmak istedikleri yerlere daha rahat ulaşabilmektedirler.

Aynı bölgede;

 • Saklı Mağara
 • İkiz Mağara

İki farklı mağara daha görme şansı yakalanmaktadır. Bu mağaradan diğer mağaralara giderken yolda birbirinden farklı bitkiler, fotoğraf sevenlerin ilgisini çekebilecek cinstendir. Ağlayan mağara sonrası ulaşılan iki mağara, rivayete göre Rumlar döneminden kaldığı söylenmektedir. İçerisinde gizli bölümlerin bulunması bu sebebe bağlanmaktadır. İkiz mağaranın içerisinde 15-20 metre bir çukurun bulunması o dönemde esirlerin bu çukura atıldığı rivayetini de getirmiştir. Bu eşsiz güzellikler doğa sevenlerin ilgi odağı olduğu gibi fotoğraf ve tarih meraklılarının da büyük ilgisini çekmektedir. Çevreyi gezerken notlar alınıyor, merak edilen sorular yazılıyor ve merak edilenler dönüşte bölgenin yerlilerine sorularak meraklarını giderebiliyorlar. Karşılığında öğrendikleri ile büyük keyif alıyorlar.

Hikayesi

Rivayete göre eski zamanda Peri Padişahının çok güzel bir kızı varmış. İsmi Sümeyra olan bu genç kız, yakın köyden Yörük Ali adında bir gence gönlünü kaptırmış. Yörük Ali de genç kıza sevdalanır. Fakat Peri Padişahı kızını bir ölümlü olduğu için Yörük Ali’ye vermez. Bu aşka şiddetle karşı çıkar. Çaresiz kalan iki aşık bu duruma çok üzülür. Bir çare bulmak için her gün Nebiler Vadisinde bir çınar ağacının altında gizli gizli buluşurlar ve ağlarlar. Peri Padişahı bir gün bu durumu fark eder ve askerlerini de alıp genç aşıkların peşine düşer. Amacı Yörük Ali yi öldürerek bu sorunu ortadan kaldırmaktır. Askerleri ile iki genci bulur ve onlara doğru ilerlerken çınar ağacı birden ikiye ayrılır ve iki aşık genci içine alır. Peri Padişahı gördükleri karşısında hayrete düşer ve bu aşka engel olmaktan vazgeçer. Fakat zamanla Sümeyra’nın ölümsüz, Yörük Ali’nin ise ölümlü olması onları korkutur. Ve ayrılmamak için, aşklarının sonsuz olaması için Allah’a yalvarırlar. Allah dualarını kabul eder ve bu iki genç bir tepede otururken onları şelaleye çevirir. Böylelikle aşkları sonsuz olur. Suları ile etrafındakileri de ferahlatan bir aşk suyu olurlar. Kızının yokluğuna dayanamayan baba şelalenin yukarısında ki mağaraya kendini kapatarak ağlar. O kadar çok ağlar ki göz yaşları mağaranın her yerini ıslatır. Ağlama sesi çevredekiler tarafından duyulur. Bu sesi duyan yerliler de bu mağaraya ”Ağlayan Mağara” adını verir. Bu sebeple mağaranın adı günümüze kadar bu isimle anılır.

Yeme İçme Yerleri

Tatilcilerin en önem verdiği konulardan biri de gidip gördükleri yerde tanışacakları yeni lezzetlerdir. Her ziyaretçinin yeme içme alışkanlığı farklı olabileceği için en çok damak zevkine uygun mekanlar bulmayı isterler. Aşıklar Şelalesi gezisinde de genel olarak beğenilen ve en çok tercih edilen bazı mekanlar bulunmaktadır.

 • Gün Batımı Restaurant

Adından da anlaşılacağı gibi gün batımı manzarası ile ünlenen Gün Batımı Restaurant, Aşıklar Şelalesi’ne 8,6 kilometre uzaklıkta bir mekandır. Hem kahvaltısı ile hem yemekleri ile oldukça beğenilen ve tercih edilen bir yerdir. İlgili ve özenli personelleri ile hem açık hem kapalı ortam seçenekleri oldukça beğenilmektedir. Genel olarak fiyatları uygun bulunan, yemeklerinin özellikle ızgara çeşitlerinin çok beğenildiği söylenmektedir. Gezerek yorulduğunuz ve yeme ihtiyacı duyduğunuz bir anda rahatlıkla tercih edebileceğiniz yerlerden biridir. Menü çeşitliliğinde daha çok deniz ürünleri bulunsa da herkesin yararlanabileceği bir çok et ve sebze yemeği de bulundurmaktadırlar. Bu zengin menü seçeneği tercih edilme nedenlerini daha da arttırmaktadır. Genel olarak en çok tercih edilen yemeği ahtapot ızgara olduğu söylenmektedir.

Adres: Eminler Sitesi, Cumhuriyet Mahallesi , Uğur Mumcu Caddesi, Dikili Merkez/İzmir

İletişim: 02326717570

 • Cankurt Balık Lokantası

Aşıklar Şelalesi’ne 4.3 kilometre ile en yakın lokantalardan biri olan Cankurt Balık Lokantası lezzetli balıkları ile fazlası ile tercih edilen bir başka mekandır. Mekanın diğer mekanlardan farkı hem balık satışı, hem balık ayıklama, hem de kendi sattıkları balıkları pişirip lokanta da sunma imkanlarının olmasıdır. Ziyaretçilerin seçtiği balıkları veya bir başka deniz ürününü kendi istedikleri şekilde hazırlanması ve sunulması imkanı, oldukça beğenilmektedir. Mekan çok büyük olmamakla beraber uygun fiyatlı ve lezzetli tatları ile tatilcilerin severek gittiği yerlerin başında gelmektedir. Hem hijyen açısından göz önünde hazırlanan balıkları yemek kişilerin oldukça içine sinen bir hizmettir. Bu konulara önem veren kişiler için ideal bir mekan olduğu bilinmektedir.

Adres: Salimbey Mahallesi, Adnan Menderes Caddesi No:63/A Dikili /Şube: Salihler Mahallesi ,Uçar İş Merkezi

İletişim: 0507 919 86 87

 • Köfteci Gürsel

Küçük ve tarihi bir mekanda hizmet veren, Dikili civarının en iyi köftecisi olarak adından sıkça bahsedilen bu mekan Aşıklar Şelalesi’ne 10.7 kilometre uzaklıkta bir mekandır. El yapımı köfteler ve el yapımı ayranı ile müşterilerine iyi hizmet veren mekanlar arasında yer almaktadır. Küçük ve şirin bir mekanda sadece köfte değil, ciğer, kuşbaşı gibi diğer et türlerini de yapan fakat en çok köftesiyle ünlenen bir mekandır. Genel olarak fiyatı çok uygun bulunup, hizmetinden de çok memnun kalınmaktadır.

Adres: İsmet Pasa Mahallesi, 13.Sokak No: 20

İletişim: 0 232 671 46 49

 • Kavurmacı Kenan

Aşıklar Şelalesi’ne 5.3 kilometre uzaklıkta olan, kavurmasının lezzeti ile bilinen bir mekandır. Hem açık hem kapalı yeri olan, lezzetli sıcak pidelerini ve kavurmasını tatmak için tatilciler tarafından sevilen yerler arasındadır. Özellikle et severler ve kavurmayı olmazsa olmazı olarak görenler Kavurmacı Kenan’ın mekanını mutlaka ziyaret etmeliler. Konfor olarak orta düzeyde fakat lezzet olarak oldukça yüksekte olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Aşıklar Şelalesi’ne olan yakınlığı da göz önünde bulundurularak tercih edilmesi gereken yerler arasına girmektedir.

Adres: İsmetpaşa Mahallesi, Girne Caddesi, No: 167 PK: 35980 Dikili/İzmir

 • Cem’s Fastfood

Bazı insanların yeme alışkanlıkları değişmez. Nereye giderse gitsin yeni tatlara adapte olamaz ve dışarıda yemek yeme rutinindeki tatların değişmesini istemez. Yada yerlilerin her zaman deniz ürünleri, et ürünleri gibi bölgeye has yemekler yerine arada farklı yemekler yeme istekleri olabilir. İşte Cems’s Fastfood tam da bu noktada kurulmuş bir mekandır. Aşıklar Şelalesi’ne gidip de et ve balık yemek istemeyen kişilerin , fastfood ürünler yemek isteyenlerin şelalenin 10.7 kilometre ötesinde olan bu mekanı tercih etmeleri mümkündür. Kremalı mantar, Pizza, hamburger gibi çeşitleri ile oldukça sevilen ve gidenlerin oldukça mutlu döndüğünü iddia ettiği bir mekandır. Tercihini bu yönde yapmak isteyenler için ideal bir yerdir.

Adres: İsmetpaşa Mahallesi, 4/1 Sokak, No: 11/A Dikili/İzmir

İletişim: (0232) 671 50 50

 • Garaj Pide Ve Kebap Salonu

Aşıklar Şelalesi’ne 9.7 kilometre uzaklıkta olan Garaj Pide Kebap Salonu daha çok esnaf lokantası tarzında bir yerdir. Lezzetli bulunan kebapları ve her çeşit pideleri ile damak zevkine hitap eden tatları barındırması ile bilinmektedir. Biraz küçük bir mekan olmasına rağmen kebap sevenlerin sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. Servislerinin çok hızlı, personellerinin ilgili ve güler yüzlü olduğu gelen yorumlar arasındadır. Adından da anlaşılabildiği gibi özellikle otobüs yolculuğu yapan kişilerin uğrak noktası olma konumundadır. Mekana gidenlere özellikle kebabını yemesi önerilir.

Adres : İsmetpaşa Mahallesi, No: 136/A-1, Atatürk Caddesi, 35980 Dikili/İzmir

İletişim: (0232) 671 22 62

 • Ayazma Restaurant

Dikili’nin oldukça tercih edilen mekanlarından olan Ayazma Restaurant şelaleye 10.6 kilometre uzaklıktadır. Deniz kenarında, kurulan masaların hemen hemen hepsinin deniz manzaralı, açık havada olması tercih edilme nedenlerinden ilk sırada yer alır. Balık yemeklerinin oldukça lezzetli olduğu bilinen mekanda aynı zamanda Dünya Mutfağı’da yer almaktadır. Her türlü lezzette ve çeşide ev sahipliği yapan mekan aynı zamanda evcil hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Şelale gezinizde karnınızı doyurmak için tercih edebileceğiniz hem ortam, hem lezzet hemde fiyatlar açısından en iyi mekanların başında yer almaktadır.

Adres: İsmetpaşa Mahallesi, Atatürk Caddesi, No: 17, 35980 Dikili/İzmir

İletişim: 0232 671 95 55

 • Neşeli Mantı

Aşıklar Şelalesi’ne 10 kilometre uzaklıkta olan tatlı bir mekandır. Mekan sahibinin kendi elleriyle yaptığı mantı bölgede oldukça sevilmekte ve bilinmektedir. Mantı sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir mekandır. Güler yüzlü bir işletmeciliği olan mekanda sadece mantı değil aynı zamanda içli köfte, sütlaç gibi yemek ve tatlı çeşitleri de bulunmaktadır. Tam olarak kendinizi tatilde bile anne evinde hissetmek, anne yemeği yemek isterseniz tercih edebileceğiniz bir mekandır. Fiyatları makul olup, genel olarak gidenlerin çok memnun kaldığı, neredeyse olumsuz hiç bir yorum almayan mekanların başında yer almaktadır.

Adres: Salimbey Mahallesi, 13. Sokak, No: 27, 35980 Dikili/İzmir

İletişim: 0507 120 99 08

 • İskele Balık Restaurant

İskeleye kurulmuş bu Restaurant Aşıklar Şelalesi’ne 10.8 kilometre uzaklıkta bir tesistir. Tesisin iskele üzerinde olması, temiz havada taze balıklar ve yemekler yeme açısından oldukça beğenilen mekanlar arasındadır. Balığını kendin dışarıdan satın alıp, pişirilmesi için mutfağa verebilme gibi bir imkan da sağlıyor. Çocuklar için bir oyun olanı olması, gelen çocuklu misafirleri oldukça memnun ediyor. Yemekleri genel anlamda lezzetli bulunan mekanda fiyatlar da orta bir uygunluk göstermektedir. Özellikle deniz kenarında balık yemek isteyen misafirler için tercih edilebilecek mekanlar arasında yer almaktadır.

Adres: Salimbey Mahallesi, Atatürk Caddesi, No: 3, 35980 Dikili/İzmir

İletişim: 0232 671 33 43

Konaklama Yerleri

Şelale gezisinde gezip görülecek yerleri günü birlik yapıp bitirmek biraz zor olacağından genel de tatilciler bu geziyi bir kaç güne yayarak yapar. Bunun için de kalacak güzel bir yer arayışına girerler. Bunun için tercih edilebilecek en iyi bir kaç konaklama tesisi bulunmaktadır.

 • Dikelya Hotel

Bir aile işletmesi olan bu otel denize sıfır bir şekilde konumlanmış, Aşıklar Şelalesi’ne 9.6 kilometre uzaklıktadır. Genel olarak temiz bir tesis olarak bilinmekte olup, odalarının rahatlığı, merkeze olan yakınlığı ile tercih edilir. Gürültüden uzak sessiz ve sakin bir yerde konaklamak isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. Bu sebeple de tercih edilmektedir. Yemek çeşitleri az olmakla beraber lezzetli bulunmaktadır. Otelin içerisinde ücretsiz otopark, internet, restaurant gibi olanakları mevcuttur. Tesisin kendine özel plajı olması da önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Kişinin damak zevkine göre değişen yemek lezzetleri yorumları değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat genel anlamda sık tercih edilen yerler arasındadır.

Adres : Ismetpasa Mahallesi, Ugur Mumcu Caddesi, No: 5, Dikili 35980

 • AGZ Hotel

Modern bir tarzda inşa edilmiş AGZ Hotel, Aşıklar Şelalesi’ne 9.8 kilometre uzaklıkta bir tesistir. Merkeze beş dakikalık bir mesafede olması ve plaja bir kaç adımlık bir mesafede olması oldukça ilgi çeken bir özelliktir. Genel anlamda misafirlerin memnun ayrıldığı, güzel yorumlar yaptığı bir yer olarak bilinmektedir. Hem konforlu hem de temiz olan bir mekan olarak bilinmektedir. Denize olan yakınlığının yanı sıra, havuzlu bir mekan olması ayrıca artı bir yöndür. Yemekleri genel anlamda lezzetli olup beğenilmektedir. Dikili çevresinde tercih edilebilecek en iyi konaklama yerlerinin başında gelmektedir.

Adres : 21. Sokak No: 7, Cumhuriyet Mahallesi, Dikili 35980

 • Grand Hotel

Aşıklar Şelalesi’ne 21.3 kilometrelik bir mesafe ile biraz daha uzak olan bir konaklama yeridir. Konum olarak oldukça beğenilen bu otel, odaları ve servisi ile de oldukça beğenilmekte. Lezzetli yemekleri ile misafirlerini memnun etmeye yönelik hizmetleri mevcuttur. Yakınlarında Rahmi Koç müzesi, Taksiyarhis Cunda Ayvalik Rahmi M. Koç Müzesi, ve Taksiyarhis Kilisesi gibi gezilecek yerler mevcuttur. Bu yönü de tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır. Odalarının içinde bulunan mini bar, televizyon ve oturma alanlarının olması misafirler için özel olarak düşünülmüş incelikler arasında yer almaktadır. Fiyat olarak hizmete değer olarak nitelendirilmekte ve genel olarak uygun görülmektedir.

Adres : Merkez Sarımsaklı, Ayvalık 10425

Yakınında Gezilecek Diğer Yerler

Kozak Yaylası

Kozak Yaylası, Aşıklar Şelalesi’ne yaklaşık 31 kilometre mesafede bulunmaktadır. Ayvalık ile 20 kilometre mesafe bulunmaktadır. Yayla baştan başa fıstık çamı ormanları ile kaplıdır. Yılda ortalama 800 tona kadar, hatta daha fazla çam fıstığı elde edilen bu yayla da, Türkiye’nin en kaliteli çam fıstığı elde ediliyor. Karnıbahar şekline benzeyen ağaçların görüntüsü yeşilin bir başka anlam kazanmış tonlarını barındırıyor. Kozak Yaylası içerisinde beş milyon fıstık çam ağacı bulunmaktadır. Fakat bu ağaçların kozalak vermesi dikildikten sonra on sene sonraya denk geliyor. Kozalak toplama işlemi ise altı aylık bir zamanı buluyor.

Perperene Antik Kenti’ne gidebilirsiniz. Bizans döneminden günümüze kadar gelen bu antik kent içerisinde hamam, su kalıntıları ve tapınak bulunmaktadır. Görüntüsü oldukça tarihi değer taşıyan bu alanda fotoğraf çekebilir, tarihi duygularınızı ödüllendirebilirsiniz.

Yaklaşık yaşı 2500 olan çam ağaçlarının arasında mis gibi bir atmosferde kamp yapma alanları bulunmaktadır. Bu alanlarda kamp yapmanın tadına varabilirsiniz.

Doğa sporları yapmak için ideal bir alandır. Yaylanın çevresinde doğa sporlarını destekleyici bazı spor merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezlerden yararlanarak kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

Piknik alanının da bulunması, giden misafirlerin ormana zarar vermeden piknik yapma olanağı sağlıyor. Kozak Yaylası on yedi farklı köyü olan bir yerdir. Yaylaya gitmişken bu köyleri ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Demircidere, Aşağıbey, Yukarıbey ve Çamönü ziyaret edebileceğiniz güzellikte olan köylerdir. Oralara giderek Etnografya Müzesi gibi değerli yapıları görme şansını da yakalamış olur, yörenin en meşhur fıstık helvasını da tadabilirsiniz.

Tekne Turu

Dikili balıkçı barınaklarından hareket eden tekne turları yapabilirsiniz. Teknelerde çalan İzmir Marşı kapanışı ifade etmektedir. Bu yönleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedirler.

Tekne turlarına katılarak;

 • Zindancık Koyu
 • Hanımın Koyu (Koydaki doğal kil ile yüzünüze ve vücudunuza kil maskesi yapabilir,kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz.)
 • Akvaryum Koyu (Koyun kükürtlü su ile dolu olması ve sıcak su olması şifa suyu olarak bilinmektedir ve romatizma gibi bir çok eklem ağrılarına iyi gelmektedir.)
 • Ilıca Koyu

gibi yerleri gezebilirsiniz.

Bademli Köyü

Eski bir Rum köyü olan Bademli Köyü sayısız zeytin ağaçları ile, zeytin kokuları eşliğinde gezebileceğiniz, denizi ve balıkçı barınakları ile eşsiz güzelliğe sahip huzur dolu bir yer olarak nitelendirilmektedir. Köyün girişinde çay içip, gözleme yiyebileceğiniz minik ve şirin dükkanları ile dolu dolu vakit geçirebileceğiniz mekanları bulunmaktadır. Bademli Köyü’nün eşsiz bir maviliğe sahip olması gidenlerin beğenisini kazanmaktadır. Zeytin ağaçları arasında denize giden yolu, cennete giden bir yol gibi benzetmelerin yapıldığı yeşillikli bir yoldur. Bademli de en çok tercih edilen Pissa Plajı, Kayra Beach, Killik Koyu gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Bademli Köyü’ne özel pek fazla yemek çeşidi bulunmasa da üzümün değmemiş hali olan koruk ile yapılan koruk suyunu denemeniz tavsiye edilir. Doğal ve bir o kadar da lezzetli olan koruk suyu Bademli Köyünün en meşhur içeceğidir.

Kalem Adası

Ege’nin Maldivler’i olarak bilinen yer Bademli Köyü’ne bağı olan Kalem Adası’dır. Kalabalıktan uzak, rengi geçişli bir maviye doğru olan denizi ile Kalem Adası cenneti andıran bir güzellikte görünmektedir. Adaya tekne ile geçilmektedir. Tek sıkıntısı Kalem Adası’na sadece tekne ile ulaşım sağlanabildiği için, tekne turu fiyatlarının sıkı bir pazarlık gerektirecek boyutta yüksek maliyetli olmasıdır. Kalem Adası’na gidip konaklamak isteyenler için otuz odalı bir adet otel bulunmaktadır. Bu sebeple önceden kalınacak yerin ayarlamasında fayda vardır. Aksi taktirde yer bulmakta sıkıntı yaşanabilmektedir. Fakat genel olarak ada da konaklamak için kamp yapmak tercih edilmektedir. Bu hem daha rahat hem de daha eğlenceli vakit geçirmeye ve doğa ile iç içe olmaya oldukça fayda sağlamaktadır. Deniz altı güzellikleri ile de bilinen adada dalış ve su sporları da yapılmaktadır. Bu spora katılarak koy ile yakından tanışabilirsiniz.

Atatürk Botanik Bahçesi

Bir doğa aşığı olarak bilinen Macit Ersoy zamanında Atatürk’ten Latin Alfabesi dersi almıştır. Bugün Türkiye’nin en yetkin botanik bahçesi Macit Ersoy tarafından kurulmuştur. Ersopy gezmeyi, araştırmayı ve yeniliği çok seven bir insandı. Gidip gezip gördüğü her yerden farklı bitki tohumları getirerek bir botanik bahçe kurmuştur. Adını da sevgisi büyük, hayranlığı daha da büyük olan Atatürk için Atatürk Botanik Bahçesi koymuştur. Öyle ki Dikili’nin her tarafından görülebilecek şekilde bitkilerden ”Ata” kelimesi çıkacak şekilde süslemeler yapmıştır ve ay yıldız şeklini vermiştir. Ortalama üç bin bitki çeşidi bulundurmaktadır. Gezmeye gelenlerin oldukça büyük bir ilgi ile yaklaşması bahçenin görünümü ve kurulumundaki Atatürk rüzgarıdır. Farklı bitkiler ziyaretçiler tarafından ilgi ile incelenmekte ve fotoğrafları çekilmektedir.

Çandarlı Kalesi

Cenovalılar tarafından yapılmıştır fakat Osmanlı Sadrazamı Çandarlı Halil Paşa tarafından oldukça sık onarılmıştır. Çandarlı’nın ünlü bir kalesi olarak bilinmektedir. Bu kalenin taşları incelendiğinde sık onarımdan geçtiği anlaşılmaktadır. Çandarlı Halil Paşa, Pitane Bölgesi’ne ayrı bir önem vermesinden dolayı, Pitane güvenlik sorununu ortadan kaldırmak için Çandarlı Kalesini inşa etmişti. Görkemli bir görüntüsü olan Çandarlı Kalesi dış görüntüsü ile büyüleyici olsa da içeri girilmesi yasak görünüyor. Kapıları kitli olduğu için içeriye girilemiyor ve bunun nedeni günümüzde henüz bilinmiyor. Bu konu ziyaretçiler için merak uyandırıyor. Tarihi yapısı ve gizemliliği ile oldukça ilgi çeken bu kale görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Fotoğraf çekmek adına, tarihi anısını ve varlığını yakından görmek adına tatilcilerin görmesi gereken yerler arasındadır.

Giriş Ücreti

Genellikle ziyaretçilerden tarafından giriş ücretsiz olduğu zannediliyor ve ardından birtakım sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu nedenle araç ile giriş yapacaksanız 10 TL ödemeniz gerektiğini unutmayın. Ziyaret saatleri ise 08:00 – 19:00 aralığında uğrayabilirsiniz.

Nerede, Nasıl Gidilir?

Dikili – Ayvalık karayolu üzerinden ilerleyebilirsiniz, ardından Nebiler – Gökçeağıl Köyü tabelası karşınıza çıkacaktır. Buradan sağa döndükten sonra yaklaşık 2 kilometre sonra karşınıza Aşıklar Şelalesi tabelası çıkacaktır. 1 km daha ilerledikten sonra şelaleninde içerisinde yer aldığı bölgeye ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git