Arpacık İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Arpacık İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 200 kez okundu.

Arpacık için hangi doktora gidilir ? Arpacığa hangi poliklinik bakar ? Arpacık için hangi bölüme gidilir ?

Arpacık İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Arpacık nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda arpacığa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Arpacık Nedir?

Göz kapağında meydana gelen mikrop kapma sonucu oluşan iltihaplı şişkinliktir. Göz her kırpıldığında bir acı verir ve dışarıdan hoş bir görünüm sağlamaz. Arpacık genellikle zararsızdır. Göz kapağında veya kirpiklerin dibinde çıkar. Kirpik diplerindeki bezlerin bakteri sebebiyle tıkanması nedeniyle oluşur.

Arpacık Oluşmasının Nedenleri Nelerdir ?

Göz kapağında görülen şişlik genellikle iltihap doludur. Yağ bezlerinin tıkanması nedeniyle oluşur. Vücut yağ oranı fazla olan kişilerde bu bezler daha fazla tıkanır ve arpacık oluşumunun riskini arttırır. Vitamin eksikliği de arpacık oluşumuna neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha fazla görülebilir. A, C ve E vitaminleri bu durumlarda bol bol alınmalıdır. Vücudun zayıf düşmesi önlenmelidir. Kadınların makyajlarını iyi temizlemesi gerekmektedir. Özellikle göz kalemi, rimel ve eyeliner gibi makyaj malzemeleri başkalarıyla paylaşılmamalıdır. Gözdeki stafilokok bakterisi arpacık oluşumuna neden olmaktadır. Stafilokok bakterisi burunda bulunur ve göze bulaşma ihtimali çok yüksektir. Göz kapaklarındaki iltihaplar da arpacık oluşumuna neden olmaktadır. Arpacık oluşumunun fiziksel yatkınlıkla da bir ilgisi vardır. Yanlış ilaç kullanımından kaynaklı bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde de görülebilir. Özellikle ergenlik döneminde vücuttaki yağ oranı artar ve ergenlik dönemindeki kişilerde sık görülür. Polenlere alerji, kozmetik ürünlere karşı alerji gibi nedenler ve cilt hastalıkları, akne rozasea gibi sıkıntılar da arpacık oluşumunun nedenlerinden biridir.

Arpacık Belirtileri

Gözün alt ya da üst kapağında tıkalı yağ bezelerinin oluşması nedeniyle arpacık oluşacak bölgedeki hassasiyet durumu ile başlar. Zamanla kızarıklık ve ağrı ile devam eder. Bu belirtilerin üzerine eğer tıkalı yağ bezesi iltihap kaparsa gözünüzdeki o bölgede ağrı şiddetlenmeye başlar. Gözünüz seyirmeye, bulanık görmeye ve batmaya başlar. Bu oluşan arpacık giderek şişer ve akne görünümüne varır. Bu görünüm ucu olan bir akneye benziyorsa ve kirpiklerin başladığı yerdeyse iyileşme süreci kısadır. Eğer gözün yukarı tarafındaysa iyileşme süresi uzar.

Arpacık Tedavisi

Arpacık tedavisi için özel bir ilaca gerek duyulmaz, zaten 7-10 gün içinde kendiliğinden geçer. Şişkinliğin içerisindeki iltihap boşalınca arpacık geçer. Arpacığa sivri uçlu bir şeyle müdahale edilmemelidir. Patlatmayınız. Arpacık evreleri olan bir rahatsızlıktır. Bu evrelerde olan arpacıklar, doğru şekilde tedavi edilirse fazla büyümez ve arpacık kendini tekrarlamaz. Kendi kendinize tedavi yöntemlerine başvurmamalısınız. Sıcak uygulama yapılması arpacığın içerisindeki iltihabın boşalmasına yarar. Bu sıcak uygulama sırasında su ve bez çok sıcak olmamalıdır gözünüz yanmasın. Bir bezi sıcak su ile ıslatın ve arpacık olan bölgeye bu sıcak uygulamayı günde 4-5 defa yapın. Arpacığın içeriğindeki iltihap temizlenirse arpacıktan da kurtulmuş olacaksınız. Antibiyotik içeren göz damlası kullanılabilir ancak bu göz damlasını doktorunuz vermelidir. En son olarak eğer uzun süreli bir arpacık rahatsızlığınız varsa ve ne kadar zaman geçmesine rağmen iyileşmiyorsa cerrahi müdahale ile iltihap boşaltılır.

Arpacık için hangi doktora gitmeyelim ? Arpacık hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git