Arpa Çayının Faydaları Nelerdir?

Arpa Çayının Faydaları Nelerdir?
10 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 894 kez okundu.

Arpa, fındığa benzeyen tatlı bir aroması olan bitkidir. Yüzyıllardır Çin, Yakın Doğu ve Avrupa’da farklı hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılıyor. Kore ve Japonya’da çok popüler bir içecek olan arpa çayı kafein içermeyen sıcak bir içecektir ve kahve yerine alternatif bir içecek olarak tüketebilirsiniz. Arpa çayı, uykusuzluktan kanserden korunmaya kadar farklı hastalıkların tedavisi için kullanılır. Gıda ve içecek sektöründe bira ve çorba yapımında da arpa kullanılıyor. Arpa içinde lif içeriği ve zengin demir bulunuyor ve sağlıklı beslenmek isteyenlere sıkça tavsiye edilir.

arpa çayının yararları

Arpa Çayı Neye İyi Gelir ?

Arpanın içinde antioksidan bulunduğu için toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve kanın temizlenmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucunda radyo ve kemoterapinin etkilerini azalttığı tespit edildi. Arpa ağız ve diş sağlığının korunmasında çok etkilidir. Diş etlerinde oluşan bakterilerin temizlenmesini sağlar ve soğuk algınlığına karşı koruma sağlar. Arpa suyu ile yüzünüzü düzenli olarak yıkamanız kırışıklıkların oluşumunu engeller. Aynı zamanda basur ve eklem iltihabı ağrılarını için arpa içeren çeşitli kremler sürmeniz tavsiye edilir.

  • Kanı temizler ve sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir ve vücut ısısını düşürür.
  • Gece terlemesini önler ve mide bulantısını hafifletir.
  • Diş etlerini korur ve boğaz ağrısını hafifletir.
  • Astım ve bronşit tedavisinde çok etkilidir.
  • Kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Çok iyi bir idrar söktürücüdür.
  • Kanserden korunmanızı sağlar ve anti bakteriyel özelliği vardır.

Arpa Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Güzel bir arpa çayı hazırlamak için kavrulmuş arpa kullanmalısınız. Kavrulmuş arpayı hazır halde aktarlarda ya da marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Kavrulmuş arpa bulamazsanız kendiniz de kavurabilirsiniz. Arpa çayını demlemek için bir litre suyu kaynattıktan sonra ateşi kısıp içine 4 çay kaşığı kavrulmuş arpa atarak 2 – 3 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Ateşi kapattıktan sonra 10 – 15 dakika kadar çayın soğumasını bekledikten sonra çayı süzüp içebilirsiniz. Bu çayın günde 2 defa öğünlerden sonra tüketilmesi önerilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git