Antalya Müzesi – Konyaaltı / Antalya

Antalya Müzesi – Konyaaltı / Antalya
8 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 616 kez okundu.

Atatürk’ün “Hiç şüphesiz Antalya dünyanın en güzel şehridir” diye bahsettiği Antalya’da görülmesi gereken yerlerden biri olan Antalya Müzesi’nde pek çok medeniyete ait kalıntılar ve eserler sergilenir.

Müze kurucusu Antalya Lisesi’nde bir lise öğretmeni olan Süleyman Fikri Erten tarafından İtalyanlar döneminden kalan tarihi eserler toplatılarak, cami ve türbelerde sergilenmiştir.

1972’de açılan Antalya Müzesi, Avrupa Konseyi’nin 1988 yılında yılın müzesi ödülünü almıştır. 30bin metrekare alana kurulu olan müzede on dört sergi alanı, açık hava galerileri bulunmakta olup, müze pek çok turist ve bilim adamı tarafından ziyaret edilir. 5000e yakın tarihi eser sergilenirken, 25000e yakını da sergilenmeden korunmaktadır.

Tabiat Tarihi ve Pirehistorya, Tanrılar Salonu, Lahitler Salonu, Seramik Eserler, Mozaik Salonu, Ölü Kültü Salonu, Bölge Kazıları, Mermer Portreler, Küçük Eserler ve İkonalar, İmparatorlar Salonu, Perge Tiyatrosu, Etnoğrafya Salonları, Çocuk Bölümü, Yorgun Herakles Heykeli olmak üzere on dört sergi salonu bulunan müzede Tanrılar Salonu ve İmparatorlar Salonu en ilgi gören yerlerdir. İmparatorlar Salonu’nda Roma İmparatorluğu, Tanrılar Salonunda Yunan Mitolojisine ait tanrı heykelleri sergilenmekte olup, çocuklar için eski çağları anlatan minyatür bölümü de oldukça ilgi çekmektedir.

Antalya Müzesi Ziyaret Saatleri

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 08:00 – 19:00 arasındadır.

Antalya Müzesi Giriş Ücreti

Giriş Ücreti: 20 TL

Bilet ücretinin iki kat fiyatı olan müze kart ile aynı yeri iki defadan fazla ziyaret edememe koşulu ile tüm müzeleri gezebilirsiniz.

Antalya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Bahçelievler, Konyaaltı Cad. No:88,07050 – Konyaaltı / Antalya

Telefon: (0242) 238 5689

Şehir içinden Konyaaltı Caddesi yazan dolmuş ve otobüsler ile müzeye gidebilirsiniz. Otogar veya havaalanından otobüs ile gelirken; Meltem Semtinde inip, Konyaaltı Caddesi yazan otobüs veya dolmuşlara binebilirsiniz.

Müze, halk plajı sahiline yakın olup, konaklamak isteyenler için; hemen yanında eski ismi Falez Otel olan Özkaymak Otel bulunmaktadır. Eğer oda fiyatları daha uygun, az kaliteli ama temiz bir otel tercihiniz olursa yine müzeye yakın ve devlete ait olan Uygulama Otelini tercih edebilirsiniz. Müzeye uzaklığı beş dakika yürüme mesafesindedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git