Anne Sütü Sarılığı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Anne Sütü Sarılığı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
13 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 398 kez okundu.

Anne sütü sarılığı genelde yeni doğan bebeklerde, birinci haftada görülür. Anne sütü sarılığının oluşmasının nedeni sanılanın aksine anne sütü değildir. Sebebi; bilirubin denen maddenin deride birikmesidir. Bilirubin kan hücrelerinin parçalanmasından sonra ortaya çıkan sarı renkli bir pigmenttir. Bu pigment kan hücreleri parçalandıktan sonra karaciğer tarafından bağırsaklara iletilir. Fakat yeni doğan bebeklerde karaciğer tam olarak gelişmediği için bu madde bağırsaklara ulaşamaz ve deride birikir. Bunun sonucunda bebeğin derisinde ve gözünde renk değişmesi görülür, sarı olur. Erken doğmuş olan bebeklerde bu hastalığa daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Anne Sütü Sarılığı Neden Olur ?

  • Bebeğin yeterli beslenememesi
  • Kan uyuşmazlığı
  • Diyabetik anneye sahip olmak
  • Doğuştan gelen enzim hastalıkları

Anne Sütü Sarılığı Belirtileri

  • Bebeğin gözünün beyaz kısmında ve önce yüzünde daha sonra vücudunun tamamında sararma
  • Bebeğin kilo almaması
  • Bebeğin sürekli, yüksek sesle ağlaması
  • Bebeğin çok fazla uyuması
  • Bebeğin az emmesi
  • Bilirubin seviyesi çok yükselmişse yüksek ateş, havale

Bu belirtilerin ebeveynler tarafından fark edilmesi halinde bebek en kısa zamanda bir uzmana götürülmelidir. Hastanede kan testi ve idrar testi yapılarak anne sütü sarılığı teşhisi konulur. Belirtileri beklemeden bebek doğduktan 3-5 gün sonra hekim kontrolüne gitmek da fayda sağlayacaktır. Kalıcı hasarların önlenebilmesi için erken teşhis her zaman hayat kurtarıcıdır.

Anne Sütü Sarılığı Tedavisi

Bebeğinizin karaciğerinin büyümesiyle bu hastalık bir nevi kendi kendini yok edecektir. Fakat bazen ek olarak yapılması gerekenler vardır çünkü bu hastalık bazı bebeklerde daha ciddi bir şekilde görülebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenler vardır. Halk tarafından çok yanlış bilinen bir uygulama vardır ki bunun yapılması ölümle bile sonuçlanabilir. Bazı anneler; bu anne sütü sarılığı sebebi olan etmenin anne sütü olduğuna inanırlar ve bu yüzden anne sütünü keserler. Bebeği mamalarla ya da dışarıdan gıdalarla beslerler, ek olarak şekerli su içirirler. Anne sütünün kesilmesi son derece tehlikeli olmasıyla birlikte şekerli su bu hastalığı arttırabilmektedir. Ve bu da tabii ki bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu noktada söylentilerden ve alternatif tıptan ziyade bilimsel yöntemleri kullanmakta ve hekiminiz önerilerini dinlemekte fayda vardır. Yaygın olan ve bilimsel temelli iyileşme yöntemlerinden bahsedecek olursak;

Emzirme

Anne sütü sarılığının tedavisi sebebi olan bilirubinin vücuttan atılmasıyla mümkün olacaktır. Bu yüzden bebeğinizin gelişmesi ve karaciğerinin görevlerini yerine getirebilmesi için bebeğinizi doğru bir şekilde ve sık sık emzirmeye devam etmelisiniz. Bebeğinizi beslemek için onu beklememeli gün içerisinde yaklaşık olarak 15 kere bunu tekrarlamalısınız. Bu sayede hem bebeğinizin karaciğeri gelişecek hem de bilirubini boşaltım yoluyla dışarı atmış olacak.

Işık Tedavisi

Bu yönteme fototerapi de denmektedir. Bebeğinizin bilirubin seviyesi 22 miligramın üzerine çıkarsa ve hekiminiz de onaylarsa bu yöntem kullanılabilir. Bu yöntemde ışık yardımıyla bebeğinizin vücudundaki bilirubinleri parçalayıp bilirubin seviyesini normal değere düşürerek anne sütü sarılığı hastalığını tedavi edilir. Bu yöntemde bebekte ışıktan kaynaklı göz sorunları oluşmaması için koruyucu gözlük kullanılmaktadır.

Kan Nakli

Anne sütü sarılığının normalden daha şiddetli görüldüğü bebekler de vardır. Bu tür vakalarda bilirubin seviyesi diğer hastalara göre çok artmıştır. Ve emzirme, ışık tedavisi gibi yöntemler denenip ne yazık ki işe yaramadığında kan nakli yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde bilirubin seviyesi fazla olan kanın bebek vücudundan alınıp, bilirubin seviyesi normal olan kanın nakledilmesi işlemi uygulanır.

Anne Sütü Sarılığı Ne Zaman Geçer ?

Anne sütü sarılığı doğru yöntemler uygulandığında korkulacak bir hastalık değildir. Doğumdan itibaren 12 hafta kadar sürebilmektedir. Bu süreçte ebeveynler bebeğin bağışıklık sistemine tehdit oluşturabilecek unsurlara karşı dikkatli olmalıdırlar.

Anne Sütü Sarılığı Önlenebilir Mi?

Anne sütü sarılığı ne yazık ki önlem alınabilecek bir hastalık değildir. Doğan her yüz elli bebekten birinde görülmektedir. Korkulacak derecede büyük bir sorun değildir. Ancak önlem alınamayan bir durum olduğu için hastalık sürecinde atılacak olan adımlar epey önem arz etmektedirler, yanlış uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bebeğinizde anne sütü sarılığı olduğundan kuşku duyuyorsanız derhal hekiminize danışmalı ve hekiminizin direktörlüğüyle hastalık sürecini geçirmelisiniz. Yukarıda bahsedilenlere dikkat etmelisiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi hastalık çoğunlukla kendiliğinden iyileşmektedir fakat sizin yapacağınız bir hata bebeğinizin hayatına mâl olabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git