Ani Kulak Tıkanması ve Çınlaması Neden Olur ?

Ani Kulak Tıkanması ve Çınlaması Neden Olur ?
14 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 654 kez okundu.

Duyu organları biz insanlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu suyu organlarından işitme organımız kulağın apayrı bir yeri vardır. Kulak, yapısı itibariyle sorun teşkil ettiğinde önemsenmeyen bir organdır. Genellikle kulak ardı edilen bu rahatsızlıklar oldukça önemli bir yere sahiptir. Önemsemediğiniz basit bir rahatsızlık, ilerde en çok önemseyeceğiniz bir rahatsızlık olabilir. Bu sorunların başında da tıkanma ve kulak çınlaması yer almaktadır.

En önemsenmeyen kulak tıkanması ve kulak çınlaması sorunu, iç kulakta yer alan sinirlerin tahribatının, orta kulakta sıvı birikmesinin, kaşıntının, Vertigo hastalığının hatta beyinde tümör olduğunun dahi habercisi olabilmektedir. Kulak, beyine olan yakınlığı ile alakalı olarak, oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bir nevi denge organı olarak da bilinmektedir. Eğer kulağa sert bir darbe alırsanız, bilinç kaybı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Peki çınlamalara sadece yukarıda sayılan nedenlerden dolayı mı meydana gelir ? Elbette ki hayır.

Kulakta oluşan çınlamalara, travmalar, kulağa alınan darbeler, yüksek sesle dinlenen müzik (özellikle stereo kulaklık ile), uçak yolculuğu, yokuş yukarı çıkılan kara yolcuğu, esneme, soğuk algınlığı, grip, nezle, kulakta yer alan eklemlerin oynaması, kulak kiri ve bazı ilaçların yan etkisi gibi daha birçok şey buna neden olabilir. Eğer kısa süreli kulak çınlaması yaşıyor iseniz bu yolculuk soğuk algınlığı, nezle gibi basit nedenler ile meydana geldiğini gösterir. Eğer yolculukta yaşadığınız çınlama sizi deli ediyorsa sakız çiğnemek kontrolü elinize almanıza yardımcı olabilir. Yok eğer kulak kiri buna sebep olmuş ise kulağınızı temizleyerek çınlama sorunundan kurtulabilirsiniz.

Peki, ani kulak tıkanması ve çınlamasını engellemek için ne yapılır ? Kulağınızı temizlemek için; öncelikle çınlama sorunu olan kulağınızı tespit edin. Daha sonra bu kulağın içine bir iki damla zeytinyağı ekleyip beş dakika beklettikten sonra kulak temizleme çubuğu ile temizleyin. Ayrıca aynı işlemi gliserin uygulayarak da yapabilirsiniz. Her iki yöntem de oldukça etkili olmaktadır.

Kulak Tıkanması Ve Çınlaması Nasıl Önlenir ?

Kulak tıkanması ve çınlamasını önlemek için aşağıda yer alan önerilerimize göz atabilirsiniz.

  • Çınlama ve kulak tıkanmasının bir daha oluşmaması için kulağınızı her banyo sonrasında iyice temizleyerek daima kuru tutmaya özen gösterin.
  • Yüksek sesle müzik dinlemek yerine daha düşük ses seviyesinde müzik dinleyebilirsiniz. Eğer mümkünse kulaklık ile değil telefonunuzdan müzik açarak dinlemenizi öneririz. Kulaklık ile bir saat müzik dinlemek yaklaşık olarak 600 çeşit bakterinin meydan gelmesini sağlar.
  • Kulağa böcek, sinek vb hayvanların girmemesine dikkat etmek. Zaten kulak içi sıvısı oldukça acı olduğu için böcekler üzerinde öldürücü etki yapar. Böcek ölmüş olsa dahi kulak tıkanması yaratacağı için çınlamaya da sebebiyet verecektir.
  • Ağırlık kaldırdığınızda mutlaka ağzınızı açık tutun. Bu çınlama ve ani tıkanmanın önlenmesini sağlayacaktır
  • Yolculuk esnasında basınç yüzünden kulakta tıkanma ve çınlama meydana gelebilir. Bunu önlemek adına , elleriniz ile burnunuzu kapatın. Ağzınızı kapatarak nefes vermeye çalışın. Ters etki ile kulaklarımızda basınç oluşturmaya çalışalım. Böylelikle kulaktaki anı tıkanmanın önüne geçebilirsiniz. Aynı şekilde ağzınızı açabilir, çene hareketleri yapabilir, sakız çiğneyerek buna engel olabilirsiniz.
  • Eğer gece vakti uykunuzu bölecek kadar şiddetli çınlama yaşıyorsanız, bu çınlamalar gün içinde sık sık meydana geliyor ise mutlaka bir doktora danışınız. Beyinde tümör olup olmadığını saptamak adına mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git